PFA si SRL

Creat de Arcturus, Iul 25, 2012, 03:41 PM

« precedentul - următorul »

Marian

#15
Citat din: ArcturusAsta incerc si eu sa aflu, mai ales ca stiu "n" cazuri de genul acesta.
Pe Anexa nr.1-Solicitare informatii si conventie-nu treci PFA-ul? Si daca DA, atunci cum incaseaza firma banii? In baza carui contract cu beneficiarul? Scuza-ma daca insist, faci cum vrei, dar spuneai ca vrei sa fii in legalitate!

Arcturus

#16
Citat din: Marian
Citat din: ArcturusAsta incerc si eu sa aflu, mai ales ca stiu "n" cazuri de genul acesta.
Pe Anexa nr.1-Solicitare informatii si conventie-nu treci PFA-ul? Si daca DA, atunci cum incaseaza firma banii? In baza carui contract cu beneficiarul? Scuza-ma daca insist, faci cum vrei, dar spuneai ca vrei sa fii in legalitate!
Pai nu pot face cum vreau eu sau dupa cum mi se...pune mie pata. Eu am incercat sa aflu mai multe informatii despre acest lucru care "se poarta" si care, avand in vedere numarul celor care il urmeaza ma face sa trag concluzia ca e si legal. Eu nu stiu cum fac ei si asta am vrut sa aflu. Ma gandeam ca or fi si unii de pe acest forum care procedeaza in acest mod si doream sa stiu si eu ce trebuie sa fac pentru a fi  legal pe cat posibi, sa castige si statul si sa imi fie si mie bine. Atata tot.

Modificat de Arcturus (26-07-2012 19:16:12)

bad wolf

Daca firma nu este autorizata nu poate efectua niciun fel de lucrari care necesita avizul ANCPI/OCPI.
Autorizatul care efectueaza lucrari pentru aceste firme este sigurul raspunzator conform ceritelor ANCPI.Doar el Raspunde.
In ce priveste facturile si chitantele, daca auorizatul nu este si PFA atunci acestea se fac pe firma, daca autorizatul este PFA si face facturile si chitantele pe numele lui, atunci firma este ca si inexistenta , nu-si poate inregistra nimicin contabilitate.Raspunderea este numai a autorizatului . SI este ILEGAL.
Singurele firem care pot efectua lucrari, nefiind autorizate de ANCPI, sunt firmele pirat care lucraza in infrastructura(DRUMUTI, CAI FERATE < COSTRUCTII, etc.) dar in scut timp se va termina si cu asta caci ANCPI va redeveni ONCGC si va avea controlul aupra intregii activitati specifice.
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

In regulament scrie cam asa: persoana fizica autorizata nu are voie sa efectueze lucrari in numele persoanei juridice neautorizate. Din cate stiu eu, asta inseamna ca are voie sa faca numai lucrari in nume propriu, adica el le face si el, autorizatul, ia banii. Nu am auzit de alte variante, dar nici nu spun ca nu exista - mai mult sau mai putin legal.

Swe3t

Situatie:

Eu am un SRL cu domeniul principal de activitate CAEN 7112 - activitati de inginerie si consultanta legate de aceasta. Firma nu este autorizata ANCPI.

Angajez cu norma intreaga o persoana autorizata sau fac un contract de colaborale cu un PFA.

Firma se ocupa de promovare, face partea de consiliere, intocmeste documente pentru client (deviz, contract, factura, chitanta etc.) iar autorizatul (angajat sau PFA) se ocupa de partea de teren, documentatie pt oficiu etc. Stampila firmei apare doar pe actele clientului iar stampila autorizatul pe actele de la oficiu.

In ambele situatii, persoana autorizata presteaza un serviciu pentru SRL, serviciu pt care este platit. Ca angajat are salar, iar ca PFA prin factura catre SRL conform contractului de colaborare.

Intrebare:
Este posibil, corect si legal?

Hakan

Posibi?-Da
Corect si Legal? - Depinde cine iti raspunde la intrebare.
Aici suntem si cu firme autorizate ANCPI si cu firme neautorizate.
Cine are sau lucreaza intr-o firma autorizata iti va spune ca nu e corect si legal
conform ordinului 107.
Cine are sau lucreaza intr-o firma neautorizata iti va spune ca nu efectueaza
lucrari in NUMELE persoanei juridice neautorizate(ord. 107) ci pentru ea, avand un contract de munca sau un contract PFA-firma.
Cel mai bine (daca chiar esti interesat de legalitate) este sa ceri printr-o adresa
punctul de vedere ANCPI.Dar sa nu intrebi si daca are idee despre firme/autorizati
in situatia descrisa de tine mai sus fiindca iti va zice ca nu. :hi:

nicu1000

Da de ce va bateti capul atata?
Daca vrei firma o autorizezi.
Nu vrei firma tai facturi ca PFA si gata.
Tot cam atata platesti si acolo si acolo.

bad wolf

#22
Citat din: Swe3tSituatie:

Eu am un SRL cu domeniul principal de activitate CAEN 7112 - activitati de inginerie si consultanta legate de aceasta. Firma nu este autorizata ANCPI.

Angajez cu norma intreaga o persoana autorizata sau fac un contract de colaborale cu un PFA.

Firma se ocupa de promovare, face partea de consiliere, intocmeste documente pentru client (deviz, contract, factura, chitanta etc.) iar autorizatul (angajat sau PFA) se ocupa de partea de teren, documentatie pt oficiu etc. Stampila firmei apare doar pe actele clientului iar stampila autorizatul pe actele de la oficiu.

In ambele situatii, persoana autorizata presteaza un serviciu pentru SRL, serviciu pt care este platit. Ca angajat are salar, iar ca PFA prin factura catre SRL conform contractului de colaborare.

Intrebare:
Este posibil, corect si legal?

E posibil , dar nu este nici corect si nici legal ,pentru ca pentru lucrarile ce necesita avizul ANCPI/OCPI raspunde doar autorizatul OCPI/ANCPI, care de obicei este platit cu un salariu de mizerie si mai poate fi si acuzat de evaziune fiscala pentru ca nu apare la ANAF cu facturieri si chitantier pentru lucrarile semnate si incasate de firma !

Modificat de bad wolf (25-10-2012 00:55:43)
Sper sa gasesc cararea corecta !

Atopor

Lup rau, eu as nuanta putin problema. Daca ai salariu, poti considera ca esti platit. Se platesc  impozite, deci, nici o problema. Dar raspunderea pentru lucrarile cu stampila autorizatului este in exclusivitate a acestuia. Cat despre salariu, ai dreptate.
Ce nu am inteles eu este ca se dau acte clientului cu stampila firmei... Nu sunt actele(lucrarea) semnate de autorizat? Sau te referi la factura?

bad wolf

#24
Citat din: AtoporLup rau, eu as nuanta putin problema. Daca ai salariu, poti considera ca esti platit. Se platesc  impozite, deci, nici o problema. Dar raspunderea pentru lucrarile cu stampila autorizatului este in exclusivitate a acestuia. Cat despre salariu, ai dreptate.
Ce nu am inteles eu este ca se dau acte clientului cu stampila firmei... Nu sunt actele(lucrarea) semnate de autorizat? Sau te referi la factura?

Chiar daca nu esti de acord, dar asta-i legea:daca lucrezi pentru o firma neautorizata si, conform ordinelor ANCPI , stampilezi doar tu, atunci sin in tabelul cu lucrarile executate  , doat tu esti autorul.
Corect ? Eu zic :DA !
Se face auditul sau un control de la ANAF, iar tu apari cu lucrari efectuate , dar fara chitante eliberate. Cum  se cheama asta?  Raspuns: Evaziune fiscala !
De ce ?pentru ca firma pentru care ai lucrat nu-si poate asuma lucrarile avizate de OCPI/ANCPI .
Cred ca m-am facut inteles.
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

#25
Citat din: bad wolf
Citat din: AtoporLup rau, eu as nuanta putin problema. Daca ai salariu, poti considera ca esti platit. Se platesc  impozite, deci, nici o problema. Dar raspunderea pentru lucrarile cu stampila autorizatului este in exclusivitate a acestuia. Cat despre salariu, ai dreptate.
Ce nu am inteles eu este ca se dau acte clientului cu stampila firmei... Nu sunt actele(lucrarea) semnate de autorizat? Sau te referi la factura?

Chiar daca nu esti de acord, dar asta-i legea:daca lucrezi pentru o firma neautorizata si, conform ordinelor ANCPI , stampilezi doar tu, atunci sin in tabelul cu lucrarile executate  , doat tu esti autorul.
Corect ? Eu zic :DA !
Se face auditul sau un control de la ANAF, iar tu apari cu lucrari efectuate , dar fara chitante eliberate. Cum  se cheama asta?  Raspuns: Evaziune fiscala !
De ce ?pentru ca firma pentru care ai lucrat nu-si poate asuma lucrarile avizate de OCPI/ANCPI .
Si mai e ceva:Toata raspunderea juridica o are doar persoana fizica autorizata.Firma neautorizata nu are nicio rapundere pentru aceste lucrari. Si asta este rezultatul direct al faptului ca pe documente este doar stampila persoanei fizice autorizate.
Nu folosesc prescurtarea PFA sau PFL(persoana fizica liberala -dupa unul din Codurile fiscale) pentru ca asta implica existenta CUI , a codului fiscal si inscrierii in Registrul Comertului.
Cred ca m-am facut inteles.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Atopor


                  Nu esti obligat sa tai chitante decat pentru banii incasati.
Daca in contractul pe care il ai cu srl-ul este cuprinsa prestatia ca autorizat si salariul este pentru aceasta prestatie, care e problema?
Sa nu ma intelegi gresit. Nu sunt de acord cu aceasta practica, dar nu e ilegala.



               

bad wolf


                  Aceasta practica este ilegala atat din pdvd al ANCPI cat si ANAF.
Chiar crezi ca ANAF te va crede ca ai facut gratuit toae lucrarile avizate si care au fost semnate si stampilate de tine?? Eu nu cred.
Iar firma nu poate factura si elibera chitante pentru aceste lucrari pentru ca nu are dreptul sa efectueze astfel de lucrari.
Cam cate reglementari legislative crezi ca se incalca ??


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Atopor


                  Nu e deloc gratuit. E contra salariu, care e impozitat.


               

bad wolf


                  Da. A luat un salariu , dar de la o firma care nu are dreptul sa efectueze lucrari de cadastru,iar lucrarile au stampila lui.
in acest caz nu exista chitante eliberate legal pentru efectuarea acestor lucrari care au fost avizate de OCPI, pentru ca firma neautorizata nu are drept legal sa incaseze bani pentru acestea. Iar ANAF nu glumeste cu asta . Cu nu ar trebui sa glumeasca nici OCPI-ul cre stie ca firma nu este autorizata dar primeste lucrarile.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !