PFA si SRL

Creat de Arcturus, Iul 25, 2012, 03:41 PM

« precedentul - următorul »

Arcturus

Am vazut ca pe acest forum unii au mai incercat sa ridice problema modului in care ne putem desfasura activitatea in acest domeniu iar raspunsurile au fost in general evazive poate si pentru ca problema nu avea destule date.
 Voi incerca sa formulez cat mai exact situatia in speranta ca cineva ma va ajuta si poate ii va ajuta si pe altii.
 Am facut un SRL in care sunt asociat cu inca o persoana, avand ca obiect de activitate cadastrul. Eu m-am autorizat de curand si nu stiu cum ar trebui sa procedez mai departe. Sa imi fac un PFA cu care voi incheia un contract de colaborare cu SRL-ul la care sunt asociat? Sa fiu angajat al SRL-ului ca persoana autorizata in acest domeniu fara sa mai fac PFA? Va intreb penru ca firma nu este autorizata ANCPI si nu stiu cum anume sa ma apuc de treaba in limitele legalitatii.
 Sunt multi autorizati care au si un SRL dar care nu este autorizat de ANCPI si pe care taie chitantele insa nici unul nu a fost destul de amabil sa imi explice cum stau lucrurile.

Marian

Iti spun situatia mea, poate te ajuta cu ceva: Sint asociat unic in firma, am categoria A, iar firma am autorizat-o si are clasa II. Mi-am pus si eu intrebarea daca nu ar merita sa ma fac si PFA. PFA-ul e bun cind ai beneficiari cu preponderenta persoane fizice pentru ca nefiind(deocamdata) platitor de TVA, iti poti permite sa lasi pretul un pic mai jos. Ca firma, daca ai beneficiari persoane fizice, generezi TVA pe care trebuie s-o dai la stat. Un avantaj ca firma ar fi ca esti preferat de societati comerciale ca beneficiari tot din cauza deducerii de TVA. Mai se pune si problema licitatiilor(alea care or mai fi) unde nu prea te poti duce ca PFA. Mai sint si alte aspecte, de exemplu schimbarea repetata a legisltiei privind impozitele ca PFA. Ca PFA nu prea poti sa investesti in orice-ti trece prin cap ci numai ce e necesar ptr "procesul de productie"(un sediu, o masina, o statie totala, soft, etc. Ca firma poti investi in orice fara sa te intrebe cineva de ce. Poate mai sint si alte detalii pe care nu le stiu nici eu, asa ca mai asteapta si alte pareri.

Modificat de Marian (25-07-2012 14:19:51)

Arcturus

Va multumesc domnule Marian pentru raspuns si sunteti prompt ca de obicei. Problema mea este ca firma, SRL-ul nu este autorizat de catre ANCPI ci este o firma pe care sa putem taia o chitanta, in cadrul caruia eu, autorizatul voi lucra ca angajat cu 2 ore desi sunt si asociat al firmei. Din ce am inteles, se poate si e legal. Eu stiu ca sunt o gramada de autorizati care au SRL neautorizat de ANCPI pe care il folosesc doar pentru a taia chitante. Marturisesc ca treburile astea mi se par atat de complicate si din acest motiv poate pun niste intrebari ce par naive. Pe mine ma intereseaza sa fiu cat de cat legal mai ales ca nu am fondurile necesare de a autoriza SRL-ul la ANCPI.

John Doe

Nu ai voie sa executi lucrari in numele persoanelor juridice neautorizate, citeste regulamentul de autorizare - ordinul 107/2010. Poti face doua contracte, unul comercial intre firma si beneficiar, si unul de executie intre tine ca PFA si firma dar ai sa platesti impozitele de doua ori.
Deci ori tai chitanta pe tine ca PFA, ori iti autorizezi firma si gata - daca chiar ai lucrari poate merita.

AlexGIS

#4
Citat din: ArcturusVa multumesc domnule Marian pentru raspuns si sunteti prompt ca de obicei. Problema mea este ca firma, SRL-ul nu este autorizat de catre ANCPI ci este o firma pe care sa putem taia o chitanta, in cadrul caruia eu, autorizatul voi lucra ca angajat cu 2 ore desi sunt si asociat al firmei. Din ce am inteles, se poate si e legal. Eu stiu ca sunt o gramada de autorizati care au SRL neautorizat de ANCPI pe care il folosesc doar pentru a taia chitante. Marturisesc ca treburile astea mi se par atat de complicate si din acest motiv poate pun niste intrebari ce par naive. Pe mine ma intereseaza sa fiu cat de cat legal mai ales ca nu am fondurile necesare de a autoriza SRL-ul la ANCPI.

N-ai mai plecat în OZ?

Arcturus

AlexGis, nu stiu cu care din personaje ma confunzi. Eu spuneam doar ca sunt multi autorizati care au PFA si totusi functioneaza cu SRL. Pe usa nu scrie PFA Ionescu Vasile ci "SC TOPOGRAF SRL" de exemplu. Nu cred ca le-ar conveni sa plateasca taxe si pentru PFA si petru SRL. Bine-nteles ca pe documentatii se punea doar stampila autorizatului nu si a firmei, logic, totusi...mi se pare aiurea ca cineva sa plateasca de 2 ori taxele la stat.

Modificat de Arcturus (26-07-2012 08:41:48)

alex paun

sunt foarte multe persoane care nu au apucat sa-si autorizeze firma la ANCPI, dar cu toate astea functioneaza, executa lucrari si e si legal. Trebuie sa ai o persoana autorizata angajata cu norma intreaga/asociat sau administrator iar pe lucrare(anexe, pad) se pune stampila de autorizat a persoanei, semnatura si langa stampila firmei. Contractul de prestari servicii si factura+chitanta sunt eliberate de societate catre beneficiar.Deci ceea ce tine de executia lucrarii tine de persoana autorizata iar contractele si facturile sunt eliberate de societate. Din cate stiu eu e cat se poate de legal(ma scuzati daca gresesc dar sunt foarte multi care functioneaza in conditiile astea si nu au nici o problema) si va rog sa ma corectati daca e cazul.
Bineinteles ca ideal ar fi sa fie autorizata de ANCPI!
Mult succes in activitate si cat mai multe lucrari ca sa iti autorizezi firma! :hi:

John Doe

@alex: citeste Ordinul nr. 107/2010, art. 24 (3) si vezi ce scrie. Pe urma corecteaza-te singur.
Nu spun ca nu exista asa ceva, dar tare m-as mira ca vreun OCPI sa avizeze lucrari cu stampilele asa cum spui tu. Poate e vorba de lucrari care nu au nevoie de avizul OCPI?

Mit

La Timis s-a intamplat asta cu ani in urma si i-au anulat toate lucrarile lu' nea' "duplicitaru' ".

pt. domnu' cu @berea:
Pui stampila de PFA si a firmei DOAR daca firma este autorizata ANCPI !!!  :hi:

Marian

#9
Citat din: MitLa Timis s-a intamplat asta cu ani in urma si i-au anulat toate lucrarile lu' nea' "duplicitaru' ".

pt. domnu' cu @berea:
Pui stampila de PFA si a firmei DOAR daca firma este autorizata ANCPI !!!  :hi:
Asa stiu si eu ca trebuie. Nu poti pune stampila fiscala a firmei pe lucrari catre OCPI.
In relatia cu OCPI se folosesc numai stampilele de autorizat-firma sau pfa.

alex paun

l-am printat si o sa-l studiez cu atentie, dar spun sincer:cunosc cazuri in care asa se procedeaza. mie imi place sa fiu in legalitate, nu ma joc. v-am salutat!

Arcturus

#11
Citat din: alex paunl-am printat si o sa-l studiez cu atentie, dar spun sincer:cunosc cazuri in care asa se procedeaza. mie imi place sa fiu in legalitate, nu ma joc. v-am salutat!


Exact. Pe lucrarea care merge catre OCPI se pune doar stampila autorizatului in timp ce SRL-ul(firma neautorizata ANCPI) taie chitantele si facturile. Eu asta spuneam ca si eu stiu o multime de astfel de cazuri.

Arcturus

#12
Citat din: MitLa Timis s-a intamplat asta cu ani in urma si i-au anulat toate lucrarile lu' nea' "duplicitaru' ".

pt. domnu' cu @berea:
Pui stampila de PFA si a firmei DOAR daca firma este autorizata ANCPI !!! 
Domnule Mit, nu am spus niciodata ca pe documentatie se pune stampila firmei daca este neautorizata ci doar a autorizatului care este angajat/asociat in cadrul acelui SRL. E logic ca nu se poate pune stampila firmei pe documentatiile cadastrale atat timp cat nu este autorizata la ANCPI. Eu intrebam doar daca este legal sa pui doar stampila autorizatului pe documentatie iar chitanta sa o tai pe firma neautorizata.

Modificat de Arcturus (26-07-2012 18:08:48)

alex paun

deci pana la urma e corect asa, autorizatul e cu stampila si firma taie chitantele si facturile?

Arcturus

Asta incerc si eu sa aflu, mai ales ca stiu "n" cazuri de genul acesta.