Deci un caz super interesant de coruptie

Creat de marginean, Feb 11, 2012, 08:33 PM

« precedentul - următorul »

marginean


                  Multumesc de sugesti, o sa merg sa consult un avocat, poate chiar 2 sa vad daca aud 2 pareri diferite si sper ca in curand sa ma vedeti la TV. Pentru ca daca e un caz de coruptie numai asa se pot da semnale cu aparitii TV.

Va multumesc si o sa va tin la curent,

O zi buna



               

John Doe


                  Datul cu parerea in probleme de genul seamana cu participarea la un joc ce nu are reguli bine stabilite. Stim toti cam ce se intampla in domeniu de niste ani incoace, deci n-are rost sa ne certam indiferent cât de prost avem impresia ca este interlocutorul.

Am avut un caz de retrocedare mai demult, pentru un intravilan pe care erau doua locuinte, pe loturi de casa date de comunisti. Omul avea sentinta definitiva, mi s-a "sugerat" sa nu figurez si constructiile pe plan ca sa nu fie probleme la intabulare. Am refuzat. Mai departe nu mai stiu ce-a fost.



               

Atopor


                  Conform Legii 18 nu puteau fi retrocedate terenuri pe suprafete cu constructii(de aceea nu apar garajele pe plan), iar daca acele garaje sunt pe un teren inchiriat de primarie, mai intai trebuiau anulate acele contracte, altfel raman valabile indiferent cine e noul proprietar, pentru ca atunci cand a preluat in proprietate terenul a preluat si sarcinile de pe el. Dac in tot parcursul actelor nu s-a facut nici o mentiune la situatia de fapt, atunci e un fals si poate fi tratat ca atare. Aici se poate vorbi si de uzul de fals si alte intentii criminale(nu o luati ad literam). Oricum noii proprietari au un tupeu fantastic justificat doar de valoarea si pozitia terenului, dar daca ar fi lege... ar mai exista justificari?


               

marginean


                  Mai am o nelamurire.

Si anume:

Pe ultima pagina a CF-ului ii este scris urmatorul lucru:

"Prezentul extras de carte funciara NU este valabil la autentificarea actelor juridice de notarul public, iar informatiile prezentate sunt susceptibile de orice modificare, in conditiile legii."

Daca nu are autentificare de la notarul public, cate drepturi are el asupra imobilului?
Nu se schimba cu nimic ecuatia ?

Va multumesc,
Andrei



               

AlexGIS


                  
marginean a scris:

Mai am o nelamurire.

Si anume:

Pe ultima pagina a CF-ului ii este scris urmatorul lucru:

"Prezentul extras de carte funciara NU este valabil la autentificarea actelor juridice de notarul public, iar informatiile prezentate sunt susceptibile de orice modificare, in conditiile legii."

Daca nu are autentificare de la notarul public, cate drepturi are el asupra imobilului?
Nu se schimba cu nimic ecuatia ?

Va multumesc,
Andrei


Acela este un extras e informare nu de autentificare. Publicului i se eliberează extrase de informare, care nu pot fi folosite la autentificare, iar notarilor li se eliberează extrase pentru autentificarea documentelor notariale. Mai pe scurt, documentul postat aici nu poate fi folosit la notar, dar pe terenul respectiv, la cerere notarului, se poate cere extras de autentificare.


_______________________________________
http://gistrict.com/wp/simcad/" target="_blank">Descarcă aplicația SIMCAD
Sistem de Management Integrat al Lucrărilor de Cadastru și Topografie
Tofan Alexandru tel: 0742-883-676
https://www.facebook.com/groups/topogeocad/" target="_blank">Grupul FB topografie - geodezie - cadastru