Fara fotografii la documentatiile cadastrale din extravilan - semnati

Creat de bstcad, Oct 20, 2011, 12:04 PM

« precedentul - următorul »

Marian

Pai pe linga psihologul care sa cerea sa-l ai angajat(conditie dintr-un caiet de sarcini), ce mai conteaza un fotograf!!!

Ionica34

Dilema mea e urmatoarea : in ce dracu server vor stoca ei pozele astea???
Nasa o sa fie copil mic pe langa ei.
Hai cu poza neamule. Pe viitor o sa ma trag in poza langa tarusi, sa nu zica dupa aia ca nu am masurat eu.
 :zzz:

PULEIMEN

Te pozezi impreuna cu proprietaru , vecinii si aparatul, asta dupa ce i-ai pozat cum iti indica limitele.  Pe urma le editezi pe toate si faci un slideshow. Iar cursurile de Tehnician cadastru funciar- topograf, le redenumim Tehnician cadastru funciar-topograf-fotograf.

DorinMuresan

Parerea mea ca singurele lucrari la care pot conta pozele sunt cele de evidentiere constructie. Sa vada daca chiar e terminata constructia si nu cumva vrei sa faci evidentierea fara sa aiba acoperisu si geamurile puse. Si cum a spus si John Doe o metoda neinspirata de a verifica prezenta topografului pe teren. Cat despre problema stocarii lor nu cred ca ar fi vreuna,deoarece pozele se duc doar tiparite pe hartie,nu si digital (cel putin asa e in mures)

bstcad

Deja a luat-o in derizoriu acest subiect.
Ma asteptam sa gasesc in breasla asta oameni de caracter, care cu acest prilej sa isi arate solidaritatea fata de un tel. Nu e cine stie ce....dar e un inceput.
Dar cred ca pe undeva.... ne meritam soarta, de a sta drepti in fata ANCPI-ului, si sa nu avem niciun cuvant de spus.
Au zis ca vor poze...... sa punem poze..... desi sunt facute degeaba, ca nimeni nu le ia in seama, dar asa zice regulamentul, .....

Deci dragi colegi.... mai luati lectii de la concetatenii nostrii maghiari.... care in 30 de zile au strans peste 6000 de semnaturi la o petitie.... mai jos aveti dovada
http://www.petitieonline.ro/petitie/marosvasarhelyi_szulok_kovetelese_a_magyar_politikumtol_a_bernady_gyorgy_iskolanevadas_ugy_kapcsan-p04768056.html" target="_blank">http://www.petitieonline.ro/petitie/mar ... 68056.html

PULEIMEN

In primul rand de la maghiarii nostrii n-am ce invata pentru ca nu inteleg nimic din petitia lor pentru ca nu cunosc limba si in al doilea rand din momentul ce esti persoana autorizata de ANCPI lucrezi cum spune regulamentul lor.
   La completarea/schimbarea regulamentului au aplicat o regula generala, faci poze indiferent de amplasament (pentru intravilan chiar e foarte buna ideea, iar uneori si pe extravilan pot fi relevante). Stam si facem petitii pentru niste cacacaturi de poze cand nu avem planuri parcelare, iar reteaua de indesire e o gasesti in fundatie la grajduri. Oricum vine Samsung si face cadastru la noi.
 :hi:

relutap

@puleimen. atunci sa dormim linistiti zic eu ... si sa-i dam inainte cu fotografia. decat sa comentezi aiurea mai bine iti vezi de treaba. o ardem la misto. mi se pare o initiativa buna si trebuie tratata cu seriozitate. poate ca fotografia chiar isi are rostul, daca are careva o explicatie plauzibila s-o posteze aici.

dtoni

Citat din: DorinMuresanParerea mea ca singurele lucrari la care pot conta pozele sunt cele de evidentiere constructie. Sa vada daca chiar e terminata constructia si nu cumva vrei sa faci evidentierea fara sa aiba acoperisu si geamurile puse. Si cum a spus si John Doe o metoda neinspirata de a verifica prezenta topografului pe teren. Cat despre problema stocarii lor nu cred ca ar fi vreuna,deoarece pozele se duc doar tiparite pe hartie,nu si digital (cel putin asa e in mures)
nici in cazul acesta nu este relevanta poza pentru ca o cladire se intabuleaza in momentul cand are receptia finala data de primarie daca are geamuri sau nu nu mai este treaba de topograf. Releveul se intocmeste comform realitatii.

bstcad

Citat din: PULEIMENIn primul rand de la maghiarii nostrii n-am ce invata pentru ca nu inteleg nimic din petitia lor pentru ca nu cunosc limba si in al doilea rand din momentul ce esti persoana autorizata de ANCPI lucrezi cum spune regulamentul lor.
   La completarea/schimbarea regulamentului au aplicat o regula generala, faci poze indiferent de amplasament (pentru intravilan chiar e foarte buna ideea, iar uneori si pe extravilan pot fi relevante). Stam si facem petitii pentru niste cacacaturi de poze cand nu avem planuri parcelare, iar reteaua de indesire e o gasesti in fundatie la grajduri. Oricum vine Samsung si face cadastru la noi.
 :hi:

NESTE ''TARAN''

advex

Citat din: bstcadDeja a luat-o in derizoriu acest subiect.
Ma asteptam sa gasesc in breasla asta oameni de caracter, care cu acest prilej sa isi arate solidaritatea fata de un tel. Nu e cine stie ce....dar e un inceput.
l

Nu stiu cum masori tu "caracterul" colegilor de pe forum, dar cu astfel de argumente este tare greu sa fii convingator.
Initiativa este laudabila dar sufera la modul in care este formulata, ceva gen Caragiale "Daca-i anonima, semnez!"
Un model de petitie se gaseste pe aprope: vezi la pag. 3 http://topograf.3xforum.ro/post/2878/3/ORDIN_pentru_aprobarea_Regulamentului_privind_avizarea_tehnic_259_a_expe/

relutap


                  Bine punctat. Exact la subiect. "Sa se revizuiasca, dar sa nu se schimbe nimic!".


               

advex


                  
relutap a scris:

...o sa tocmim fotograf ca la nunta (ca sa fie pozele relevante). Oricum topograf fotograf ... tot aia



500/375px  44.9KB


_______________________________________
http://info-topograf.blogspot.ro/" target="_blank">http://info-topograf.blogspot.ro/


               

dtoni


                  ce ziceti poza asta este relevanta pentru o documentatie? se vede numarul postal, cladirea nu este reabilitata termic, iar proprietarul este prezent cel putin fizic la masuratoare.


347/582px  35.8KB



               

John Doe


                  N-ai ambitie daca nu pui una de-asta la o documentatie...


               

dtoni


                  http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png"> sa gasesc momentul si o sa pun una la fel sa vad  ce se intampla si o sa te anunt , daca primesc nota de completare o sa o postez