Cum functioneaza treburile

Creat de djxhouse, Sep 16, 2011, 02:40 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

De obicei banii se scot din devize care nu prea pot fi verificate dupa executie, si daca stii dinainte cati bani ai de incasat e simplu.

bad wolf

Alta-i problema acolo unde este vorba de cantitati excavate sa u haldate (depuse ) indifent de firma care lucreaza.
Firmele executate tin cantitatile depuse sau excavate dupa numarul de masini incarcate si transportate(considerand ca au o incarcatura de x mc). Prin adunarea acestora obtin o cantitate. Dar cum numaratorea se face de un "pontator" si nici masinile nu se incarca la capacitate va imaginati diferentele  de volum   care se gasesc prin masuratori.
La fel se procedeaza si unde sunt utilje ce lucreaza in flux continuu iar transportul se face pe benzi trasportoare, volumul raportat este produsul dintre o productivitate relativa si nr. de oere de functionare, care de asemenea este relativ.Asa caintodeuna exista diferente dar asa de mari este imposibil.
Pentru primul exemplu va spun ca in urma cu cativa ani lucrand la reabilitari de drumuri cu o firma straina la o incidere de luna a venit inginerul de cantitati (aveau asa ceva) cu o diferenta in minus de 50%, la o cantate raportata de 120 mc. Era enorma diferenta procentual asa ca am cerut sa masor balastiera , si am fost refuzat . Atunci am renuntat la contractul de colaborare cu aceea firma.Dar mi-a fost platita factura la zi .
Al doilea exemplu este din minerit, acolo se excavau lunar cantitat foarte mari de ordinul milioanelo de mc de steril (la mai multe utilaje)si sute de mii de tone de carbune . Solutia era sa faci masuratori decadale si sa ii obligi sa-si ajusteze raportarile.
De cativa ani in minerit au gasit solutia sa treaca de topograf:au infiintat Complexele energetice unde producatorul de carbune este si consumator si totul se regleazala cantar si pretul MWH de energie electrica , iar topografii au ajuns piese de decor cu salarii foarte mari comparativ cu muritorii de rand.
Cam atat despre aceste diferente....
Sper sa gasesc cararea corecta !

djxhouse

Cum se naste o paradigma

Un grup de oameni de stiinta au pus intr-o cusca cinci maimute si in mijlocul custii o scara, iar deasupra scarii o legatura de banane. Cand o maimuta se urca pe scara sa ia banane, oamenii de stiinta aruncau o galeata cu apa rece pe celelalte care ramaneau jos. Dupa ceva timp, cand o maimuta incerca sa urce scarile, celelalte nu o lasau sa urce. Dupa mai mult timp nici o maimuta nu se mai suia pe scara, in ciuda tentatiei bananelor.

Atunci oamenii de stiinta au inlocuit o maimuta. Primul lucru pe care l-a facut aceasta a fost sa se urce pe scara, dar a fost trasa inapoi de celelalte si batuta. Dupa cateva batai nici un membru al noului grup nu se mai urca pe scara. A fost inlocuita o a doua maimuta si s-a intamplat acelasi lucru. Prima maimuta inlocuita a participat cu entuziasm la baterea novicelui. Un al treilea a fost schimbat si lucrurile s-au repetat. Al patrulea si in fine al cincilea au fost schimbati. In final, oamenii de stiinta au ramas cu cinci mainute care, desi nu primisera niciodata o baie cu apa rece, continuau sa loveasca maimutele care incercau sa ajunga la banane.

Daca ar fi fost posibil ca maimutele sa fie intrebate de ce ii bateau pe cei care incercau sa se catere pe scara, raspunsul ar fi fost "Nu stim. Lucrurile intotdeauna au fost asa aici..."

Suna cunoscut ?!

"E mult mai usoara dezintegrarea unui atom decat a unei prejudecati"- Albert Einstein

djxhouse

am masurat peste 200km de rauri, canaluri si am calculat volume.
am mers pe teren de 2x sa ma verific, dar nu a fost eroare de calcul sau de masurare.

MAI MULT. inaintea mea a fost un alt topograf, pe baza caruia s-au efectuat niste devize.
INTREBARE?!  de ce nu a continuat lucrare topograful initial?
ca suntem 2 topografi independenti care stiau starea canalului inaintea inceperii lucrarilor.

iar in legatura cu paradigma. In acest mod raman fara lucrari sau muncesc pe pierdere? In acest mod ma forteaza sa lucrez dupa anumite interese?!

 :x

John Doe

Nu o lua si tu chiar asa, nu exista doar extreme si maimute in lumea asta. Incearca sa gasesti o cale de mijloc, relativ acceptabila pentru toata lumea si asta este... oricum nimeni si nimic nu e absolut perfect, daca stai sa te gandesti putin totul e un mare compromis format din multe compromisuri mai mici, bune sau proaste, realiste sau nesimtite. Ce-ar fi sa pretind si eu o precizie de zecimi de milimetru la masuratori? Ce mi-ai spune?
Incearca sa vezi lucrurile si din alta perspectiva, nu generaliza si nu te întepeni in asta pe care o patisi acuma.

cristea

Fa ce vor ei.Asa iti vei recupera banii.Iti zic din proprie experienta ca pe ape nu o sa te verifice nimeni niciodata.Lucrez de multa vreme in asa ceva si nu am avut probleme.Si iti garantez ca pe viitor o sa mai ai si alte comenzi mai grase de la ei.

dora3mira

Pentru cristea
Bun sfat colegial si foarte profesional.
Nu dezamagirea e mare ci uimirea ca a face compromisul se poate justifica prin garantarea unor comenzi ulterioare "grase".
Daca rolul nostru este de a semna ce vrea beneficiarul inseamna ca meritam din plin lipsa de respect si desconsiderarea fatisa !
In loc de sfaturi profesionale, sfaturi de desconsiderare profesionala !
Bun asa !
Si toate indemnurile astea pe un forum ce se doreste o promovare profesionala.
Ma vad nevoita sa iti dau avertisment cristea. Cu regret, e pentru prima data cand o fac datorita continutului mesajului - pentru ca te abati de la codul deontologic. O sa-ti urmaresc postarile ulterioare cu atentie.

John Doe

Deh... a scapat-o omul asa cum o gandeste el dar n-am ce zice, ai dreptate dora.

Pe de alta parte... pe vremea împuscatului cum era? si atunci erau tot felul de nemultumiri. Fiecare epoca are plusuri si minusuri si da, acum ne lovim de un val de non-valori dar asa e viata... nu trebuie sa ne dezamagim si sa ne facem seppuku, ne este mai usor sau mai greu dar de obicei timpul le descurca pe toate.

adrianmonea


Marian


Mit


                  Si uite-asa ajung sa coste lucrarile in Romania de 2-3 ori daca nu de 10 ori mai scump decat oriunde pe pamant. Si asta si cu concursul unora dintre noi. http://www.3xforum.ro/img/smilies/rusine.png">


               

djxhouse


                  REZOLVARE:
ne-am inteles ca-mi plateste 20% din suma initiala... si nu vom mai lucra impreuna la alte lucrari.  http://www.3xforum.ro/img/smilies/nod.png">



               

dora3mira


                  Imi pare rau pentru cele patite - pacat de timp. de munca, de nervi ... Sper ca orice alt coleg abordat sa fie exigent cu propriile cerinte de la meseria sa - sper ca cei incepatori vor pricepe ca o cariera se construieste cu truda si se poate pierde in cateva clipe daca devin atat de lacomi incat isi pot calca in picioare profesionalismul.

_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

bad wolf


                  IN SFARTIT ! MULTUMESC LUI @cristea CA , DUPA APROAPE 30 DE ANI DE MESERIE AM INTELES , SI EU , DE UNII "TOPOGRAFI" AU PARTE DOAR DE CONTRACTE "GRASE".

DAR OARE MAI POT FI NUMITI TOPOGRAFI ??


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !