Cum functioneaza treburile

Creat de djxhouse, Sep 16, 2011, 02:40 PM

« precedentul - următorul »

djxhouse

Situatie interesanta, dar nu este o noutate.
Este interesant ca am patito pe pielea mea.

Un rau trebuie decolmatat. Vine o firma care executa toata lucrarile (defrisare, decolmatare, terasare, reprofilare diguri,  si alte lucrari care sunt necesare).
Trebuie un topograf care sa traseze cota digurilor, sa calculeze volumele lucrate, care sunt eu. Cu firma executanta am semnat un contract de prestari servicii, am stabilit pretul etc etc.
Am mers pe teren, am facut masuratori inainte de executie si dupa executie. Am trasat cote, si alte minuni.
In final am calculat volumele lucrate si mi-a dat un volum X.
Vorbesc cu firma executanta, le comunic prin telefon volumul X. Firma executanta nu e multumita de volumul rezultat, si vrea sa "modific" volumele in asa fel sa iasa  de 2.6x mai mult decat volumul rezultat. REFUZ categoric sa modific volumele la valoarea ceruta de catre firma executanta.
Acuma cand le cer plata, firma nu vrea sa ma plateasca, motivul fiind ca nu am scos volumele cerute.
 :nebun:
Singurul act la mana am contractul de prestari servicii, am facut poze pe teren si martori. Nu le-am dat profil longitudinal sau transversal.

Nu am dorit sa modific volumele, ca fiind o lucrare mare de peste 1.000.000RON, si eu voi raspunde de volumele respective, si sunt sigur ca firma ar fi ridicat din umeri.
Fiind vorba de bani publici si interese mari politice.

Stiu ca asa se procedeaza si la drumuri, si peste tot in Romania, dar ... eu nu am avut curajul sa semnez un act unde sunt falsuri pe bani publici cu valori foarte mari.

Voi cum ati proceda un locul meu?

Marian

In primul rind, sa nu faci falsuri! Daca ai emis factura si nu te-au platit la termenul din contract, exista justitia, chiar daca e mai lenta. Pentru volumele pe care ar trebui sa le semnezi, tu raspunzi si nu altcineva. Daca ai respectat cotele proiectate, esti curat ca lacrima. Insa mai greu cu recuperatul banilor.

djxhouse

degeaba emit factura daca nu il semneaza.  :rolleyes:

John Doe

As fi procedat la fel. De ce?
Am avut de facut documentatia de receptie lucrari la o canalizare de vreun metru diametru si vreo 200m lungime, gata facuta si ingropata dar aveam acces la conducta prin cateva camine. A iesit un profil longitudinal varza, apa ar fi curs invers daca-i dadeau drumul. N-am putut verifica nimic, nu am avut acces la proiectul de executie (daca a existat), insa hartiile mele le-am facut exact conform cu masuratorile, chiar daca s-a suparat rau toata lumea. Si am dormit linistit noaptea.
Ulterior, trecand pe drum pe langa conducta am observat ca o dezgroapa... am intrebat un muncitor si a zis ca au bagat o cisterna de apa si conducta s-a infundat - adica exact cum am zis eu. Sunt curios ce se intampla la prima utilizare, daca le faceam hartiile ca e in regula, cum mi s-a cerut.

Sau: topograf la o mina de minereuri complexe. Receptiile in subteran facute pe bune. La un moment dat, lipsesc 16 tone de minereu concentrat (din cauza raportarilor in avans). Mi se cere sa merg sa masor stocul de concentrat care... nu exista. Am refuzat. Nu m-au dat afara, ca nu aveau alt topograf. Mai departe nu stiu, am lecat singur dupa cateva luni.



Deci, depinde ce vrei sa faci. Daca vrei smecherii si speri sa nu te prinda nimeni, fa ce hartii vrei. Poate doar asta stii sa faci.
Daca vrei sa-ti faci treaba ca lumea - asta implica anumite riscuri, depinde cu cine ai de-a face dar asta e calea corecta, si deci calea grea.
Desigur ca intre astea doua extreme exista si cai de mijloc, numite compromisuri dar asta, din nou, depinde de aprecierea fiecaruia.

Modificat de John Doe (16-09-2011 18:53:56)

djxhouse

si la urma eu am muncit degeaba? timp, nervi, benzina, angajat, alte consumabile?  :x

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

djxhouse

iti dai seama ca firma nu va semna nici un proces verbal de receptie, si nu semneaza nici un act, factura sau orice.
faza ca am mai lucrat cu firma respectiva acu 3 ani si a fost OK. si am mers pe incredere. nu ca fiecare data cand merg pe teren sa dau cu subsemnatul.
 :uimit:

John Doe

Daca ai lucrat pe incredere si nu ai incasat nici avans, atunci la faza asta tu ai pierdut. Daca ai macar contract, poti merge in justitie dar va fi cam greu, cred, sa dovedesti ce ti s-a cerut si deci de ce nu ai continuat lucrarile. Insa cei de la firma respectiva ar trebui sa fie constienti ca la o expertiza au pus-o de mamaliga, in locul lor eu te-as cauta sa-ti dau macar o parte din bani ca sa-ti vezi de treaba ta.
Asta e calea cea grea, ziceam...

dora3mira

pentru djxhouse

Uite cum as proceda eu !
As trimite proiectul cu o firma de curierat - si as pune curierul sa aduca semnatura de primire - la continut scrii numai - documentatie conform contract nr.... din data de ..... - ca sa nu depasesti termenul prevazut in contract.
As vorbi cu un avocat care sa faca o notificare prin care sa solicite firmei sa semneze factura cu mentiunea Ordin de Plata in --- zile(asa cum ai stipulat in contract) si avocatul va merge in locul tau la firma sa semneze factura.
As astepta termenul legal de plata ( conform contract ), le-as mai trimite o notificare prin avocat apoi as actiona in instanta , cam asa...

dora3mira

Felicitari ca intelegi , respecti si nu te abati de la codul deontologic al breslei !

djxhouse

dora.. din pacate in contract a fost trecut un termen de executie 100zile lucratoare, ca teoretic toata treaba trebuia sa se termine in max 2-3 luni... si totusi am trecut 5 luni, dar toate ca toate toata treaba a durat ~ 10 luni...

REPET... am mai lucrat cu firma respectiva, si am mers pe incredere. atunci totul a fost OK. dar din pacate treburile s-au schimbat radical

PULEIMEN

Totul depinde de ce fel de clauze sunt in respectivul contract.

Mit

Am patit si eu ceva asemanator, numai ca n-am ramas in pierdere cu banii.

Un constructor mi-a cerut verificarea cotelor la o linie de cale ferata. Normal ca nu batea cu proiectul; si pe deasupra, venise el cu hartiile facute, numai eu sa le semnez. :nebun: Am refuzat, dar semnasera facturile si totusi au virat banii. Peste timp, am inteles cum ca astia erau firma de la opozitie care luase lucrarea si-ti dai seama ca aia care au pierdut licitatia erau cu ochii pe ei ca pe butelie.

Alta, la o trasare, (aici am luat banii in avans). Unu',  pe deasupra spunea ca este si pocait, mi-a cerut sa bat tarusii mai spre intravilan, ca are un cumparator si... l-ar ajuta chestia asta. :uimit:

In concluzie, @djxhouse, tot ramai cu ceve din experienta asta. Problema ar fi daca dupa asta te-ai mai arde o data. Chestia cu instanta... ia legatura cu un avocat si vezi daca se merita.  :hi:

zamfy

Asta este un caz clasic...Din pacate, cei mai multi nu procedeaza ca djxhouse, ci "umfla" cantitatile si astfel isi creeaza niste "relatii" profitabile. Firma beneficiara cand vede ca respectivul topograf le scoate cantitatile "la fix" il cheama tot pe el si la alte lucrari pe care le au si astfel este multumita toata lumea.
Totusi, e ceva dubios aici: cum de le-a iesit lor un volum atat de mare fata de cel real? L-au "aproximat" dupa ureche?
Dar asa e in Romania, ati auzit de vreo firma nemultumita de faptul ca a iesit prea mult ?