Verificare metrologica

Creat de djxhouse, Ian 03, 2010, 01:52 PM

« precedentul - următorul »

djxhouse

Vreau sa duc statia la verificare metrologica sa fiu in regula si cu statia.

Nu am fost niciodata, nu stiu ce trebuie sa duc, ce acte, cat timp dureaza, etc etc..
daca se poate scurta durata, exista taxa de urgenta?
nu de altceva, nu sunt din bucuresti si ar fi mai convenabil daca ar fi posibil sa rezolv intr-o zi.

m-am uitat pe http://www.brml.ro" target="_blank">http://www.brml.ro dar prea multe informatii nu am gasit

Va multumesc frumos  :hi:

bogdyman79

Acum 2 ani am facut asa(am facut verificarea statiei din dotarea Institutiei Publice in care lucram - nu era OCPI):
1. am trimis fax la BRML si m-au programat dupa aprox. o luna.
2. la data respectiva m-am prezentat cu statia
In mod normal statia ramane la verificat cateva saptamani.

Acum nu stiu daca este posibilitatea achitarii unei taxe de urgenta.

PS. Acum trebuie sa merg si eu cu statia mea la verificare. :)

Modificat de bogdyman79 (10-03-2010 15:34:06)

John Doe

Majoritatea institutiilor au pe site informatii eronate, partiale sau prea vechi.
Incearca sa dai niste telefoane, daca ai noroc sa dai peste vreo tanti amabila te lamureste la obiect. Mai poti intreba si la agentia BRML din judetul tau (daca exista).


axelgrup

*Incepand din acest an ( August cel mai probabil ) statiile totale vor fi scoase din lista INM-BRML de verificari obligatorii pentru instrumentele de masura*
-acestea putand fi "verificate" in continuare de BRML la cererea utilizatorilor.

Conform Normelor Europene trebuia facut acest lucru inca din 2004 :

http://europa.eu/legislation_summaries/internal_market/single_market_for_goods/technical_harmonisation/l21009b_en.htm" target="_blank">http://europa.eu/legislation_summaries/ ... 09b_en.htm

Pagina 13 , alineat 7 , subcapitol 7.1

Din motive "intemeiate" acest act normativ  a fost amanat ani de zile la implementare in RO  probabil si din cauza permisivitatii unor organizatii europene gen WELMEC , la care si INM-BRML este afiliata.

Ideea este urmatoarea:
90 % din statiile totale fabricate dupa 1990 au in dotarea software , programe instalate special pentru efectuarea de catre utilizator a operatiunilor de autoverificare a instrumentului conform manual de utilizare.
Fapt de care BRML a abuzat practic - ei nu mai calculau de mana demult , dar tineau instrumentele cate o saptamana din cauza supra-aglomerarii.

In alte tari vestice , statiile totale au fost scose din lista de verificari periodice obligatorii inca din anii '90 din cauze foarte obiective.

Si cum nici-o alta fima RO nu este "autorizata" de BRML sa faca verificari periodice -(ciudat ,nu? ) probabil ca va intrebati "cine" va efectua aceste verificari si cum , in ce conditii.

In alte tari vestice , dealerii si reselerii de instrumente topografice sunt sau nu - obligati prin lege ,sa detina sau nu, un colimator (minim) si un poligon de observatii -masuratori ( neobligatoriu din cauza suprafetei de teren necesara destul de mare )

In unele cazuri acolo unde este posibil firmele pot utiliza (contra cost) poligonul de verificare/testare al fostului institut gen BRML din tara respectiva.

In concluzie , dragi forumisti , in curand , cu un pic de noroc , veti scapa de un stres gen BRML , dar, va trebui conform Directive 2004/22/EC sa verificati intrumentul inainte de masuratori iar daca constatati abateri si erori semnificative de la specificatiile tehnice ,sa va adresati unui service sau dealer care poate verifica si repara instrumentul dvs.
-Nu contest ca deja faceati acest lucru...

Si daca nici in 2010 nu se va implementa directiva 2004/22/EC , inseamna ca "cineva" acolo "sus" ne iubeste si vrea sa aiba "grija" de instrumentele noastre.
  :hi:  :D

Spor la lucrari,

Sper ca aceste informatii sa va fie de folos,

cipriangrigoras

Salut
Am fost eu saptamana trecuta la INM cu o Leica
A durat vreo 4 ore si a costat 720 ron pe 2 ani (valabilitatea verificarii)
Daca vrei sa-ti spun exact ce pasi am parcurs spune-mi

John Doe

Eu am fost mai demult, cu Leica TCR 307S, si nici surub pompa mare nu aveau... am tinut statia cu mâna pana au verificat-o... si a iesit bine... si a costat la fel. Ca asa era legea.

Modificat de John Doe (21-10-2010 10:02:39)

Pintea


cipriangrigoras

Am sunat  cu doua zile inainte, m-a pus sa fac o cerere de verificare din partea firmei la care lucrez catre INM.
M-am prezentat dimineata la 7.30 in Bucuresti la biroul predari-ridicari ,am dat cererea si m-a trimis sus la et 1 la departamentul unghiuri
La 12.30 am mers din nou la predari,am platit factura si am mers apoi si mi-am luat statia
asta a fost tot,fara sa cunosc pe nimeni

Pintea


danutza

S-o mai fi schimbat ceva, mie mi-au spus direct ca dureaza vre-o 2 saptamani. :uimit:

cipriangrigoras

Eu am crezut ca nu au verificat-o si ca doar mi-au luat banii,dar am observat ca au umblat in ea,au facut cateva citiri.
In plus,a mai fost un domn cu o statie,o data cu mine si pe a lui au oprit-o,spunand ca nu au iesit bine masuratorile

Theo

Buna ziua! Sunt cateva firme care fac verificari metrologice si elibereaza certificate de conformitate. Eu stiu una, din sudul tarii,fac verificarile in cateva ore,nu se pune problema de zile,saptamani. Si mai mult,pot asigura partea de service ... Pentru doritori,va las siteul lor, http://www.statiitotale.ro" target="_blank">www.statiitotale.ro sau imi puteti lasa un mesaj privat si va dau un numar de telefon al persoanei de contact de acolo.

Modificat de Theo (20-10-2010 12:16:15)

Marian

Daca nu stiati, verificarea metrologica la aparatura topografica NU mai este obligatorie!!!!!!!!!!!!!!

dtoni