Proces verbal de vecinatate

Creat de djxhouse, Oct 16, 2009, 01:21 PM

« precedentul - următorul »

kod


                  S-ar putea sa fie suficienta si numai Anexa 5, depinde de OCPI-ul respectiv, dar daca este si declaratie notariala, iar suprafata este mai mica decat in acte, nu mai este nevoie de Proces Verbal (Anexa 18) de vecinatate !

Poate documentatie se loveste de alte probleme (fie ele de ordin tehnic, fie uman).



               

rukie


                  Cred ca mai mult uman-completez eu aici ce a spus domnul kod.Am discutat cu persoana care se ocupa de cadastru si mi-a spus ca problema apare la registratura,deoarece nu vor sa preia dosarul pe motiv ca inspectorul X cere in mod expres un PV.In consecinta am facut cerere sa intru in audienta la OCPI.Pe data de 24.04.2010 o sa vad ce si cum si o sa postez si aici care a fost rezolvarea.Oricum pare o tampenie sa mai ceri PV de la vecini in conditiile in care "eu" semnez la notar ca sunt de acord cu suprafata care a iesit mai mica decat cea din titlul de proprietate.Mentionez ca in veci vecina nu va semna deoarece este handicapata(la propriu),fiind in grija unei surori,sora care la randul ei nu va semna in veci pt ca disputa cu bunicul meu o palma(tot la propriu) de teren.Multumesc mult pentru raspunsuri tuturor celor care au incercat sa ma ajute.


               

djxhouse


                  cum adica la registratura???
adica nici nu-ti inregistreaza lucrarea?
daca nu iti inregistreaza de unde stiu ei la ce inspector pica...

iar daca odata inregistrat lucrarea, ajuns la inspector, trebuia sa primesti o nota de completare cu un termen in care trebuie sa completezi dosarul
(daca ai primit nota de completare, scaneaza-l si pune-l pe net sa vedem si noi)

Cat despre 24.04.2010 e sambata http://www.3xforum.ro/img/smilies/nebun.png">.

Rukie... tare mi se pare ca e altceva la mijloc http://www.3xforum.ro/img/smilies/roll.png">



               

dora3mira


                  Pentru Rukie,
Daca terenul respectiv este mai mic - cu mai mult de 2%- decat in acte, bunicul trebuie sa prezinte NUMAI declaratia pe proprie raspundere - facuta la notar - ca accepta suprafata real masurata.
Daca suprafata este mai mare cu mai mult de 2% se solicita proces verbal de vecinatati. In aceasta situatie PFA va trimite convocarea la teren prin posta - cu confirmare de primire - la toti vecinii si va anexa la dosar copiile dovezilor de trimitere a convocarii acolo unde nu s-au obtinut semnaturile respective.
Sigur nu a fost solicitat un alt act care nu a putut fi prezentat? Extras de rol, proces verbal de atestare constructii ( care se elibereaza de catre primarie - si trebuie sa aiba atat suprafata construita cat si anul in care au fost edificate acele constructii? ) .....?!?!?!?!


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

djxhouse


                  Se da cazul urmator.

1. in 2010 a fost masurat un imobil, se constata ca suprafata din masuratori e mai mica decat din CF.
Autorizatul intocmeste PV de vecinatate. PV de vecinatate este intocmit in asa fel, ca sa fie semnat doar de 1 singur vecin din cei 2 vecini + primaria. (documentatia trece, se mareste suprafata), are numar electronic si apare in E-Terra.
vecinul care a semnat nici NU este proprietar tabular.

2. in 2011 merg la vecinul care a semnat actul (inca nu este proprietar tabular). efectuez ridicarea topo pentru notarea constructie, sa faca dezbatere succesorala, verific in baza de date si SURPRIZA.

Vecinului i sa marit suprafata cu 1.5m  latime de la gardul comun inca din 1950 inspre clientului meu. (~100mp)


Greseli dupa parerea mea.
1. PVV nu a fost semnat de proprietarul tabular.
2. PVV a fost semnat de fiica proprietarului tabular, fara a stii ce semneaza.
3. PVV nu a fost semnat de alti vecini si primaria.
4. Limita a trecut de gardul existent cu 1.5, care trebuia rezolvat cu stiinta si acordul vecinului sau prin proces de granituire.


Astept pareri, recomandari. http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">

Modificat de djxhouse (16-11-2011 17:24:39)



               

bad wolf


                  
djxhouse a scris:

Se da cazul urmator.

1. in 2010 a fost masurat un imobil, se constata ca suprafata din masuratori e mai mica decat din CF.
Autorizatul intocmeste PV de vecinatate. PV de vecinatate este intocmit in asa fel, ca sa fie semnat doar de 1 singur vecin din cei 2 vecini + primaria. (documentatia trece, se mareste suprafata), are numar electronic si apare in E-Terra.
vecinul care a semnat nici NU este proprietar tabular.

2. in 2011 merg la vecinul care a semnat actul (inca nu este proprietar tabular). efectuez ridicarea topo pentru notarea constructie, sa faca dezbatere succesorala, verific in baza de date si SURPRIZA.

Vecinului i sa marit suprafata cu 1.5m  latime de la gardul comun inca din 1950 inspre clientului meu. (~100mp)


Greseli dupa parerea mea.
1. PVV nu a fost semnat de proprietarul tabular.
2. PVV a fost semnat de fiica proprietarului tabular, fara a stii ce semneaza.
3. PVV nu a fost semnat de alti vecini si primaria.
4. Limita a trecut de gardul existent cu 1.5, care trebuia rezolvat cu stiinta si acordul vecinului sau prin proces de granituire.


Astept pareri, recomandari. http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">


Eu , mai intai aobserv o ciudatenie : o spurfata s-a marit cu 1.5 m, eu cred , ori e vorba de 1.5mp ceea ce nu conteaza ,ori e vorba de frontul la strada  ascestei suprafete pentru ca daca ar fi vorba de lungime , iar nu ar important pentru vecin.
Dar daca stalpul comun care probabil trebuie sa sustina tri garduri  s-a plictisit sa stea peste 70 ani pe loc si in cardasie cu cle trei garduri s-a hotarat, int-o buna zi sau noapte sa se mute cu 1.5m. Ce sa-i faci ? Vointa sa !

Lasand gluma la o parte eu cred ca lucrarea efectuata vecinului cuprinde mai multe falsuri si atunci intram pe domeniul justitei si daca va intra in vigoare noul ordin al ANCPI privind verificarea expertizelor, problema se va rezolva in vreo 20 de ani de procese.
Mult succes!


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

dora3mira


                  Eu cred ca dumnealor vecinii s-au putin inteles sa-si faca ceva aranjament cu terenul fara sa mai treaca pe la notar si cadastru ...
Insa nu pricep de ce s-a facut PV de vecinatati cata vreme s-a diminuat suprafata !!!! Ca din ce stiu eu trebuia o declaratie notariala de accept suprafata real masurata...


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

djxhouse


                  atasez o schita.
Proprietarul A   foloseste terenul de ~50 de ani si este ingarduit intre punctele 1-3-6-8
Exista gard intre punctele 3-6 inca din anii 1950.
Proprietarul B foloseste terenul recent cumparat intre punctele 3-4-5-6.
DAR proprietarului B in anul 2010 s-a efectuat notarea unei constructii avand conturlui 2-4-5-7.
Distanta intre punctul 2-3 si 6-7 este de 1.5m, suprafata fiind ~100mp.


Scuze dora. intradevar, nu e vorba de diminuare. am scris gresit.
Oricum cu schita atasata treaba devine clara.

INTREBARE:
Cum devine proprietarul B proprietar tabular pe terenul 2-3-6-7 doar cu un proces verbal de vecinatate, cand exista un gard de peste 60 de ani intre punctul 3-6. Iar proprietarul tabular A nu a semnat nimic, doar unul dintre mostenitori, fara a stii ce semneaza?!


417/447px  13.6KB



               

Arhimede


                  eu zic ca-i o suprapunere virtuala daca intradevar este gardul de 50 de ani si constructia nu depaseste gardul


               

djxhouse


                  nu este vorba de suprapunere virtuala! am verificat distanta intre punctele 6-5 si 3-4
plus ca omul A are un exemplar in original PVV.



               

bad wolf


                  Asa cum am mai spus lucrarea din 2010 este un fals .Chiar credeti careva ca cel care a masurat nu a verificat si frontul stradal cu o ruleta? Daca nu a facut-o inseamna ca nu-i profesionist, iar daca din masuratori  a gasit o latime mai mica cu 1.5 m(din coordonate) si a luat-o de buna atunci ori a facut o lucrare la comanda , ori a re probleme cu aparatura.

Solutiaeste numai in justitie , incepand cu anularea lucrarii de cadastru si radierea imobilului din CF. Din pacate ceasta actiune trebuie facuta dupa o acune de revendicare.
Dar a trebui vazut si daca ceilalti vecini au lucrari de cadastru, caci poate fi si o gresala de intrare in retea iar coordonatele sa fie gesite la una sau mai multe lucrari.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

PULEIMEN


                  Cazul 1 -   In 2010 s-a masurat un imobil. In 2011 se masoara imobilul vecin. Rezulta o suprapunere de 1.5 m. Intr-un final s-a constatat ca cel care avea cadastru din 2010 a cedat vecinului 1.5 m (deh erau neamuri) si au uitat ambii proprietari sa-i precizeze autorizatului treaba asta, dar aici gardul a fost mutat intre timp. 
  Cazul 2 - In 2002 x vinde lui y 400 mp. In 2004 y vinde lui z. In 2011 z vrea sa faca cadastru pe cei 400 mp, dar primeste respingere (parcela lui z  se regaseste intabulata la x) pentru ca X face in 2010 intabulare  cu pvv pe o suprafata de 2800 mp (desi in titlu de proprietate avea 2500 mp din care vanduse 400 mp).

   Cine stie ce intelegere au facut intre ei. Poate B voia sa mai cumpere de la A niste teren sa aiba in spatele casei, si ca sa evite o intabulare si ulterior o dezmembrare, contractul la notar , trebuie $$$$$...... intelegi tu? Au gasit o cale de mijloc, intre timp s-au certat intre ei.
   De la cine a cumparat B?

Modificat de PULEIMEN (17-11-2011 01:02:03)



               

djxhouse


                  Puleimei nu este vorba de nici o intelegere.
Sa vad, cum doreste clientul. Are nervi si bani sa mearga in instanta sau nu.



               

bad wolf


                  
PULEIMEN a scris:

Cazul 1 -   In 2010 s-a masurat un imobil. In 2011 se masoara imobilul vecin. Rezulta o suprapunere de 1.5 m. Intr-un final s-a constatat ca cel care avea cadastru din 2010 a cedat vecinului 1.5 m (deh erau neamuri) si au uitat ambii proprietari sa-i precizeze autorizatului treaba asta, dar aici gardul a fost mutat intre timp. 
  Cazul 2 - In 2002 x vinde lui y 400 mp. In 2004 y vinde lui z. In 2011 z vrea sa faca cadastru pe cei 400 mp, dar primeste respingere (parcela lui z  se regaseste intabulata la x) pentru ca X face in 2010 intabulare  cu pvv pe o suprafata de 2800 mp (desi in titlu de proprietate avea 2500 mp din care vanduse 400 mp).

   Cine stie ce intelegere au facut intre ei. Poate B voia sa mai cumpere de la A niste teren sa aiba in spatele casei, si ca sa evite o intabulare si ulterior o dezmembrare, contractul la notar , trebuie $$$$$...... intelegi tu? Au gasit o cale de mijloc, intre timp s-au certat intre ei.
   De la cine a cumparat B?


Esti tare la filozofie ! Felicitari!


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

djxhouse


                  Problema rezolvata.
Vecinul B o sa faca dezmembrare pentru fasia 2-3-6-7, si va fii vandut proprietarului A. Totul se rezolva pe cale amiabila.  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">