Proces verbal de vecinatate

Creat de djxhouse, Oct 16, 2009, 01:21 PM

« precedentul - următorul »

bad wolf

In legatura cu "Procesul Verbal de vecinatate " mai e o mare problema , pe care , observ ca nu ati sezizato:
-noi nu avem calitatea si deci nu avem dreptul sa citam persoane(respectiv vecinii).
-calitatea de a cita persoane o au:
  -instantele de judecata;
  -organele de cercetare penala,
  -expertii tehnici judiciari, in cadrul cauzelor in care sunt numiti de organele abilitate.
  -executorii judecatoresti !
Asa ca aceste: PROCESE VERBALE DE VECINATATE SUNT NULE DE DREPT !
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Citam in baza ordinului ANCPI, ordin care este publicat in M.Of.  :nod:

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Iata raspunsul Primariei Timisoara la convocarea pt. identificarea limitelor unui imobil situat in intravilanul vechi al mun. Timisoara, care nu are nici un fel de probleme cu limitele actuale (sunt constructii amplasate pe limita de proprietate, garduri cu fundatii de beton de aproape 100 de ani, gard la strada care respecta aliniamentul stradal), insa vecinul de la strada ( Strada in proprietatea Primariei mun. Timisoara) trimite scrisoarea alaturata. Toti ceilalti vecini au semnat PV de vecinatate.
 :(  :uimit:  :nebun:  :x


421/580px 42.2KB

John Doe

Am patit si eu, tot pe-acolo. Serviciul de urbanism al Primariei e stat în stat, exista si un fel de cadastru oficial facut dupa niste ratiuni care-mi scapa (pare ca s-a tinut cont numai de cartea funciara... stiu eu?) si te lupti cu el ca si cu morile de vant. Bafta !

djxhouse

Cazul B.

proprietarul vine la mine sa-i fac notare de constructiilor existente, dupa care sa mearga la notar si sa treaca terenul pe numele lui de pe numele parintilor.
Tatal lui traieste, mama lui nu mai traieste.

Pe teren gasesc o suprafata mai mare decat pe CF, automat nu pot sa fac notare constructie..
iar cu procesul verbal de vecinatate .. proprietarii tabulari (mama lui nu poate semna PV-ul din motiv ca nu mai traieste)

iar notarul vrea sa fie notate constructiile existente deoarece au fost construite de catre parintii lui.

acu ce sa fac? :nebun:

John Doe

O idee:
Fa cumva sa-ti iasa suprafata care trebuie (la asta nu ai nevoie de vecini), notezi constructiile, faci certificatul de mostenitor si pe urma rectificare date cadastrale cu suprafata reala (acum se poate semna procesul verbal de proprietarii actuali in viata si de vecini). Nu mai spune si vecinilor de prima etapa, sa nu se trezeasca vreunul ca plusul de suprafata e al lui si sa nu te mai vezi scos din judecati.

Nu uita: nu conteaza cine are dreptate, ci cine se descurca. Bafta !

Modificat de John Doe (12-01-2010 15:57:53)

djxhouse

John Doe.. am avut caz asemanator...

un autorizat a facut o intabulare in intravilan...
dupa 2 luni proprietarul vine la mine sa-i fac marire de suprafata...
intocmesc dosarul il depun.. si respins...

mi-au zis.. pai ce faceti... acu 2 luni conturul respectiv era bun, acuma nu mai e bun?

ce faceti? nu se poate asa ceva... :x

kod

da am avut si eu o situatie similara, pai se ia logic:

1. certificat mostenitor notar (daca au trecut mai mult de 2 ani si nu s-au facut actele de succesiune, vor avea de platit proprietarii o suma MULT mai mare - desi nu stiu care sunt pretentiile notarilor + statului in contextul actualei crize, din cate am inteles au mai scazut tarifele - nu stiu exact cu cat - ) oricum e bine sa se intereseze, nu la 1, 2 ci la zeci de notari (fiecare au tarifele proprii)

2. odata rezolvata masa succesorala, faci marirea de suprafata (MUSAI) ca asa gandeste si E-Terra, ca de nu te trezesti cu ce a zis djxhouse mai sus !

3. si ultima etapa notarea constructiilor (asta daca au actele pe ele AC, PV etc. ...ca mai sunt si cazuri destea  :hi: )

In rest pe la primarii de lupti cu morile de vant, cel putin la urbanism, ca de auzi mare inspector:

mare inspector: - Pai bine domnu` Topografel Iscusit, si de unde stiu eu de pe planu care mi l-ati prezentat ca distanta de la intrarea omului in curte la DJ 123 este de cat scrie pe plan ??? adica eu cum pot verifica !

Topografel Iscusit: - Pai domnu` "mare inspector" am trecut si scara pe plan (1:500) !

mare inspector: - hai, hai lasa-ma ce crezi ca-s orb ? asta vad si eu, dar cum verific ?

Topografel Iscusit: - scara 1:500 inseamna ca unui cm de pe plan ii corespunde exact 5 m in teren, aveti o rigla la-ndemana ?

.....etc...  :finger:

deci la situatii de genu sa va asteptati in cadrul primariilor unde intelepciunea suprema pare sa afecteze majoritate funcionarilor de acolo, insa cu precadere in departamentul de urbanism :hi: (bineinteles mai exista si exceptii --- da nu va bazati pe ele :limba:

numai bine !

Modificat de kod (12-01-2010 18:34:25)

djxhouse

imi place... ca mai nou trebuie sa fiu si notar.. sa stiu tot ce se misca si cum se misca la notar...

uf...

ar fi bine daca ar fi o colaborare intre ocpi - topografi autorizati - notari - primarii

nu de altceva, sa lucram eficient.. nu doar asa... de pe o zi pe alta

in fine... mai revin pe parcurs cu alte lucruri  :nebun:
numai bine tutoror  :hi:

Nicole


                  @John Doe -Fa cumva sa-ti iasa suprafata care trebuie ... In Constanta , daca nu ti se lipeste de cadastrele vecine (cu o eroare de +/- 10 cm in intravilan) iti respinge lucrarea, iar daca suprafata e mai mare , musai sa faci PV + fotografii  http://www.3xforum.ro/img/smilies/roll.png">

_______________________________________
Intrebare:Ce este un urs polar?
Raspuns:Un urs rectangular care are sistemul de coordonate schimbat.


               

John Doe


                  Nicole:  Inteleg ce spui tu, asa este, insa aici era o situatie mai particulara la care eu am propus o rezolvare - nu inseamna ca omul trebuie sa si faca asa. Ideea era ca, pâna la urma, conteaza cine se descurca.
Daca nu merge, ar trebui prezentata situatia la OCPI si ceruta o rezolvare - în scris.



               

rukie


                  Va rog sa ma ajutati.
Bunicul meu vrea sa faca cadastrul unui teren care cuprinde casa,anexele si gradina.Am chemat pe cineva care se ocupa cu intocmirea actelor cadastrale,s-au facut masuratorile dar nu poate finaliza actele deoarece 2 vecini nu vor sa semneze.Mentionez ca in baza masuratorilor, suprafata a iesit mai mica decat cea din Actul de mostenire(titlul de proprietate) si bunicul meu a fost de acord sa semneze la notar ca este de acord cu suprafata nou existenta.Cu toate acestea nu se avanseaza din cauza semnaturilor.Ce pot face.In speranta ca ma puteti ajuta va multumesc anticipat.



               

Marian


                  Eu stiu ca in aceasta situatie nu mai e nevoie de semnaturile vecinilor. Numai daca Supraf.masurata era mai mare decit cea din acte. Explicati-i autorizatului chestia asta si daca nu e convins, poate intreba la OCPI-ul respectiv.

Modificat de Marian (09-04-2010 15:28:20)



               

John Doe


                  Asa stiu si eu. Nu-mi aduc aminte acum daca e scris negru pe alb undeva, s-ar putea sa fie si vreun ordin intern.
Fa ce-a zis Marian.