Proces verbal de vecinatate

Creat de djxhouse, Oct 16, 2009, 01:21 PM

« precedentul - următorul »

djxhouse

Deci... pentru a mari suprafata se poate face cu proces verbal de vecinatate..
vecinii trecuti pe PV trebuie sa fie persoana cu drept tabular (adica proprietarul pe act)
pana aici totul simplu

ce faci in cazul in care proprietarul pe CF nu mai este in viata, si mostenitorii nu sunt deacord cu PV ...
ce faci
sau daca nu au CF... iar ce faci?
 :hi:

Mit

SFAT:
Ia un avans cand te duci sa masori, care sa-ti acopere munca de teren, drumul si putin din lucrarea de birou. Macar, nu ramai cu buza umflata in situatiile prevazute de tine mai sus.
 :hi:

TotalSurvey

@mit: Asta nu iti rezolva problema pentru ca ramai cu proprietarul pe cap care pana la urma vrea sa isi faca intabularea.

Mi s-a intamplat si mie ceva de genu' Am masurat o incinta (teren imprejmuit) si mi-a iesit o suprafata mai mare decat in acte. Am facut polilinia de suprafata mai mica decat pe gard. Astfel iti iese S din acte, nici nu ai belele cu PV si vecini si trece si lucrarea. Dezavantaj e ca suprafata diferenta ramane in pom iar daca vecinu o are in acte o ia si muta gardul  :)
Este o varianta de compromis dar... cateodata merge.  :hi:

Mit

... si uite-asa o sa avem un cadastru de C@@@T :nod:  :wink2:

kod

...simplu, se ajunge in instanta si se vor judeca ani de zile !

Modificat de kod (16-10-2009 19:22:53)

Alin B.

Din cate stiu eu , nu se mentioneaza nicaieri ca veciini trebuie sa fie proprietari inscrisi in cartea funciara pt a putea semna pv  de vecinatate . Un vecin poate fi proprietar , detinand titlu de proprietate dar nu s-a inscris in CF . Mai mult , sunt foarte multe persoane care detin un teren fara a avea acte de proprietate , dar sunt recunoscuti ca si proprietari deoarece folosesc acel teren de ani multi , fiind inscrisi in registrul agricol si platind impozite ca orice bun proprietar . Cel putin asta e situatia pe aici pe la noi .

TotalSurvey


mariancornel

poate sa semneze procesu verbal si alina plugaru sau lucian croitoru, ca nu verifica nimeni si nu intereseaza pe nimeni. traiasca e-terra si tehnicienii de la ocpi care avizeaza lucrari facute de ingineri!

djxhouse

mariancornel... te inteleg si iti dau dreptate.. ca nu verifica..
DAR ce vei face in cazul in care vecinul isi da seama ca terenul lui este mai mic decat in acte, si umbla in arhiva si vede procesul verbal de vecinatate pe care nu este trecut persoana tabulara ci alta persoana... atunci poti sa ai probleme...


repet incaodata.. nu am aceasta situatie... numai sa discutam eventualele situatii

numai bine tuturor :hi:

John Doe

Uitati-va la nota de final din anexa nr. 18 din 634, sa vedeti cine face certificarea procesului verbal.

djxhouse

Persoana autorizata ................................, certific faptul ca semnaturile apartin
proprietarilor imobilelor invecinate.


NOTĂ:
Certificarea se va face prin semnătura şi parafa persoanei autorizate.



Bun John Doe... si ce vrei sa spui cu asta?  :rolleyes:

mariusdan

Anexa 18 din ordin 634/2006 adica procesul verbal de vecinatate s-a schimbat cu anexa 2 din ordinul care modifica 634 (aprilie 2009). Acest nou PV de vecinatate nu mai prevede certificarea semnaturilor de catre persoana autorizata, si mai are inca cateva modificari, printre care fotografiile atasate si posibilitaea de a mari suprafata cu mai mult de 5%.

dora3mira

Nu trebuie sa uitam faptul ca noi nu putem certifica autenticitatea semnaturilor, lucru pe care numai si numai Notarul il poate face - de aceea declaratia autentica solicitata impreuna cu anexa 5 - in cazul micsorarii suprafetei fata de cf initiala, ma face sa intreb...atunci...n-ar fi mai simplu sa mearga direct la Notar pentru declaratie si sa nu mai atasez si eu anexa 5 pe care oricum nu o baga nimeni in seama?
Cat despre situatia cu teren mai mult decat in acte....
Oricum, fara act care sa faca dovada faptului ca proprietarul este x si nu y - geaba convocam la teren vecinii si ii punem sa semneze ca sunt de acord cu suprafata gasita...
Poate o alta solutie ar fi fost mai logica - una in care sa avem varianta in care sa prezentam situatia reala din teren si cea de pe acte.
Caci in urma cerintelor si a impunerilor, nici macar ridicarile topografice nu mai respecta realitatea din teren de vreme ce ni se cere sa respectam cartea funciara...
Caz de curand intalnit :
Client care are o cf din 2008 - deci cu coord in stereo 70, e limpede
Ma duc, masor, descopar America la prelucrare - imobilul meu e la 4 metri si ceva mai la sud decat in cf . Nu mai spun ca pe cf prezinta un colt dubios care iese din aliniamentul imobilelor cam cu 1 ,20 metri.
Stiti ce mi-a spus clientul cand i-am propus sa facem o actualizare de carte funciara pe care era cat pe ce sa o fac aproape gratis numai sa ii rezolv situatia curat si limpede si pe termen nedeterminat?! Mi-a spus asa : "am coordonate? sunt in stereo 70? cu ele de gat vreau sa mor, nimic nu schimb!" - de unde o fi aflat el de coordonate, de stereo 70, nu stiu, dar de hotarat sa nu schimbe nimic, era foarte hotarat. Si a mai adaugat, "lasati ca daca va verifica cineva, dau declaratie ca eu nu am vrut sa actualizati!"
Am depus lucrarea pastrand conturul de la cf si astept avizul. O sa iasa, n-o sa iasa?
Ne mai miram de ce ne este greu sa fim o breasla unita si respectata? Cand legile care ne indruma pasii ne restrictioneaza si ne determina sa facem orice numai lucrari corecte, in conformitate cu realitatea din teren nu...
In ultima vreme incep sa ma gandesc ca atunci cand ies cu aparatul in teren - de fapt ma pacalesc ca fac treaba ok... oricum voi fi nevoita sa respect coordonatele cartii funciare ... Si oricat mi-ati spune voi ca am varianta de a refuza lucrarea....sa fim seriosi, fata de anul trecut am putin peste 1/3 din volumul de lucrari si pretul a cazut la 1/2.
 Si-n ziua de azi ii multumesc lui Doru ca m-a pus in garda sa nu fac investitii mari ca vine criza!

John Doe

Certificarea semnaturilor e ...o chestie ; s-a folosit o formulare mai pompoasa decat e cazul, topograful nu are calitatea de a verifica si certifica o identitate, dar daca procesele verbale nu erau semnate de cine trebuie, sigur topograful era de vina.

djxhouse

dora3mira... citesc cu un gust amar ceeace scrii.. nu de altceva... dar ma regasesc 100% in randurile tale..
degeaba merg si masor si lucrez precis... sunt multe multe situatii unde sunt impus sa fac lucruri care nu reflecta realitatea  :x

si mereu topografii sunt de vina.. nimeni altcineva.. si mai dai peste un client cu relatii pe ici pe colo mai mari sau mai mici sau avocati, juristi.. si hopa iti pune bete in roata .. si de pe o zi pe alta.. din oameni de rand iti devin dusmanii  :rolleyes:

numai bine  :hi: