Licitatii pt planuri parcelare

Creat de Alin B., Sep 25, 2009, 11:06 PM

« precedentul - următorul »

Alin B.

ANCPI organizeaza prin oficiile de cadastru din tara o licitatie de lucrari de cadastru in vederea intocmirii planurilor parcelare.

Firmele interesate de astfel de lucrari pot sa urmareasca licitatiile pe SEAP: http://www.e-licitatie.ro" target="_blank">http://www.e-licitatie.ro , cod CPV 71354300-7.

Succes !

mariancornel

Interesant, sa vedem ce zic si primariile de treaba asta, sau topomesterul local de la primarie abonat la cadastre.

cip_mancip

oare ce vor zice firmele castigatoare la licitatii,  in 4 saptamani e posibil sa parcelezi cateva sute bune de Ha, mai ales ca  trebuie modificate coordonatele(limitele, suprafetele) la cadastrele deja existente in acele tarlale (conform legii, adik cu acordul proprietarului,......) si muulte alte probleme care nu se vor putea rezolva pana pe 4 decembrie (termen limita).
parerea mea...... vin alegerile........ deci totul e politic.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

M-am uitat de curios la primul anunt cu text mai ...cunoscut: "servicii de cadastru general". Contractul a fost atribuit fara licitatie, criteriu: pretul cel mai mic, un singur ofertant, din motive "...legate de protejarea unor drepturi de exclusivitate" (citat). Misto, nu ?

djxhouse

ne poate cineva pune la dispozitie aceasta licitatie, deoarece nu am acces la acest site
 :hi:
sunt curios si eu


cip_mancip

am sustras un pct. din caietul de sarcini:

B.4. Culegerea atributelor imobilelor
Înaintea etapei de culegere a atributelor la teren ofertantul va întocmi o situaŃie cu imobilele pentru
fiecare tarla, cu informaŃiile preluate de la OCPI si Primărie, în vederea completării primare a fiselor de
interviu.
Pentru toate imobilele cărora li se vor atribui numere cadastrale se vor culege la teren atributele
necesare întocmirii fiselor de interviu conform Anexei nr. 5 la Caietul de sarcini.
Împreuna cu reprezentantul Primăriei, ofertantul va stabili o dată pentru convocarea
proprietarilor/deŃinătorilor de terenuri pentru completarea fiselor de interviu.
Ofertantul va colecta copii ale actelor juridice care atestă dreptul de proprietate sau alte drepturi reale,
dacă acestea conŃin alte informaŃii decât cele puse la dispoziŃie de OCPI/Primărie.
Fisa de interviu va fi semnată de operatorul ofertantului si de proprietar/deŃinător.
În situaŃia în care proprietarul nu răspunde convocării la teren, se va întocmi procesul verbal semnat de
reprezentantul primăriei si de ofertant, care se va anexa fisei de interviu.
În cazul în care documentaŃiile cadastrale pentru înregistrarea sporadică nu se integrează în planul
parcelar, ofertantul va solicita proprietarului imobilului în cauză acceptul privind modificarea geometriei si /sau
suprafeŃei cu respectarea ODG 634.

mariancornel

Ce contract beton - durata- de la inceputul contractului pana la Sfantu Asteapta  :)
E bine de tot.

djxhouse

deci.. am reusit sa scot si eu o licitatie pe jud Harghita..
deja ma bufneste rasul..
si anume


"Cerinţele impuse sunt considerate ca fiind minimale. Orice ofertă prezentată, care se abate de la prevederile Caietului de sarcini, va fi luata în considerare, dar numai în măsura în care propunerea tehnică presupune asigurarea unui nivel calitativ superior cerinţelor minimale din Caietul de sarcini. "

eu sunt de parere ca este imposibil de a executa o asemenea lucrare pe suprafete mai mari de 100ha
ANCPI-ul mai zice ca cerintele sunt minime  pe langa termenul de executie si onorariul platit catre executant  :nebun:

fagsb

depunerea docum.pina in 4.12 plata dupa acceptanta pina in 22.12
daca nu sunt inchise tarlalele nu se face acceptanta
foarte scurt timpul pentru cele aproximativ 10000 de ha pe fiecare judet
nici pe loturi nu prea este timp
la delimitari contractele au fost semnate in august
la retele in 2001 in septembrie
acum se preconizeaza in jumatatea a doua a lui octombrie sau inceputul lui noiembrie
ce se poate face intr-o luna
mai ales cu fisele interogatoriu pe fiecare proprietar
o zi buna

John Doe

Am mai avut de-a face cu o chestiune asemanatoare. Cred ca citind contracte din astea putem spune acum numai daca sunt aberatii sau nu. Doar daca am putea avea acces la toate actele aditionale care se vor incheia pe parcurs si la lista reala de subcontractori am avea o imagine reala a ceea ce se întâmpla.
Pretul pare rezonabil spre mic, dar portite pentru incasare de bani suplimentari sunt.
Cred ca se va întâmpla 40% ce am citit noi si 60% ce nu te astepti.

bad wolf

Daaaaa!
Dar ce pret !!!!
10 euro pe hectar , indiferent de numarul de parcele la hectar.
Nu mai discut despre alte prevederi privind respectarea modului de aplicare a legilor fondului funciar si despre colaborarea cu comisiile locale.
Si termenul de finalizare !
Succes celor care se vor inhama la asa ceva !
Sper sa gasesc cararea corecta !

Alin B.

Totusi , in toate judetele, in caietul de sarcini se specifica ca pretul de adjudecare nu poate fi schimbat. O smecherie este la mijloc clar , dar  nu imi dau seama unde.
  Chiar si la acest pret derizoriu , daca ar fi fost doar de masurat si ulerior de parcelat conform suprafetelor din titlurile de proprietate , mai ca ar fi meritat. Dar asa, cu convocarea la fata locului, intocmirea fiselor de interviu si repozitionarea lucrarilor anterioare ..... sa avem pardon !!!

Mit

"Sfaraiala" cred ca rezuma in faptul ca la un asa pret derizoriu nu ne vom arunca cei ce stim ce inseamna aceasta lucrare si vor ramane "granzii" care vor lucra de fapt la pretul CORECT, zic eu un min. 30 Euro/ha.
 :hi: