topografie inginereasca

Creat de andreibv, Sep 10, 2009, 03:11 AM

« precedentul - următorul »

Sebastian

Nu am o experienta mare in topografie inginereasca dar din punctul meu de vedere de la bun inceput ar trebui sa verifici elementele care s-au materializat si sa verifici daca s-au executat conform proiectului.... daca se incadreaza in tolerante. Vei face un raport pe care il vei prezenta proiectantului care va gasi solutii pentru ca sa remedeieze problemele daca sunt....Cel mai important element este verticalitatea constructiei, verifici axele.
Bafta!

gude2008

fara suparare, il incurcati klumea pe omul asta. eu zic sa faci o ridicare la parter sau la etaj, unde vezi tu mai bine toate detaliile ( structura de rezistenta in principal si fetele stalpilor) lasa-ti cateva borne, baga datele intr-un cad, vezi cum pica stalpii cat de rotiti sunt, daca sunt rotiti rau injura-i pe dulgheri:), stabileste axele din proiect pe planul tau, fa o verificare la etajele superioare si inferioare si daca te incadrezi treci la trasat la nivelul 4, spor la treaba

gude2008

daca e o constructi pierduta nu o sa mai gasesti tu planul vechi de gtrasare si nu esti sigur in primul rand ca e in stereo si nu stii nici daca trasarea a fost facuta ok, asa ca pleci de la ce gasasti ca e bine sau nu, nu mai conteaza oricum a fost inceputa

gude2008

normal pt o echipa de dulgheri buni e de ajuns sa le dai alele pe radier si iti pleaca fara proble si pana la p+11, asta am constatat eu:)

TotalSurvey

Eu am avut situatia asta la cateva lucrari si am putut rezolva problema. O sa descriu succint procedura dar mai intai vreau sa mentionez ca NU SUNT DE ACORD cu varianta ruleta + teodolit (eu sincer daca as fi beneficiar, proiectant etc. si as vedea un topograf cu ruleta si teodolit l-as ZBURA instantaneu din santier ; sa fim seriosi suntem totusi ingineri nu dulgheri).

Ok situatia se rezolva in felul urmator : iti faci o retea locala (nu-ti trebuie stereo - chiar daca constructia e amplasata prost oricum nu mai ai cum sa o muti  :D ) din care masori foarte exact ce s-a executat in general stalpii sunt cei mai importanti. Te intereseaza la parter si la utimul etaj. Dupa masuratori, compensari, raportare incepe distractia : iei proiectul (axele te intereseaza) si incepi sa te joci cu proiectul peste ridicare . Va trebui sa gasesti o suprapunere optima astfel incat sa ai diferente minime la toti stalpii ( daca esti maniac suprapunerea asta optima o poti face si prin cele mai mici patrate similar ca la un transcalcul .......dar nu e cazu de atata farmacie) . Dupa ce ai gasit suprapunera optima (la parter) faci o verificare si la ultimul nivel cu sistemul de axe orientat pt parter . Predai un releveu constatator cu diferente la toti stalpii pt parter si etaj, dupa care astepti parerea proiectantului. Daca iti da ok-ul ii dai drumul la treaba. Metoda a fost aplicata cu succes , crede-ma functioneaza.
Multa bafta :hi:

bogdyman79

andreibv care mai e stadiul lucrarii ? ai noutati pt. noi?

dora3mira

Pentru totalsurvey
Stii ! Exista o metoda care oricat ai vrea tu sa o scoti din uz....va ramane valabila oricand !
Se numeste arpentaj si daca la facultate nu ai studiat-o... n-ar fi rau s-o inveti nici mai tarziu!
Categoric iti va fi de folos intr-o buna zi.