Main Menu

help

Creat de phibrizzo, Mar 27, 2009, 10:52 AM

« precedentul - următorul »

phibrizzo

am facut rost de o copie autocad 2008 si cand incerc sa incarc topograpful si mai anume instalare.lisp,dupa ce incarca i-mi apare un mesaj de genul:"enter name of customization to load:"....si aici nu stiu ce sa ii fac...ma poate ajuta cineva?

John Doe

Poti posta o captura de ecran cu mesajul asta ? ca nu-mi dau seama exact despre ce poate fi vorba.

phibrizzo

asta e copiat din comand window:
"Command: appload
INSTALARE.LSP successfully loaded.
INSTALARE.LSP successfully loaded.


Command: _menuload
Enter name of customization file to load: C:\topograph\topo.mnc
Enter name of customization file to load:
Enter name of customization file to load:
Command: _menuload
Enter name of customization file to load: C:\topograph\topo.mnc
Enter name of customization file to load:
Enter name of customization file to load:
Command:
Enter name of customization file to load: c:\topograph\topo.mnc

Enter name of customization file to load: *Cancel*"
am impresia ca acle topo.mnc ar trebui sa aiba terminati ".cui" ca asta imi cere

John Doe

Posibil. Fisierele CUI stocheaza tot felul de chestii: interfete intre elemente, Lisp, comenzi, etc. Vezi daca nu ai vreun fisier din asta pe-acolo. Nu schimba de mâna extensia meniului în CUI, nu faci nimic.
Daca-ti cere "Customization File" nu incerca sa-i bagi pe gat un fisier de alt fel, nu ti-l ia. Ar trebui sa fie undeva in directorul SUPPORT al AutoCAD-ului (C:\Program Files\Autocad 2008\.......); vezi daca nu e acolo. Si ar trebui sa se numeasca cumva ACAD.cui, sau cumva tot legat de ACAD si cu extensia CUI.
Mai poti sa ve uiti daca TopoGraph-ul tau nu are cumva vreun fel de help (text, doc, hlp); vezi ce scrie acolo.
Alte idei nu am deocamdata... dar e posibil si sa ai vreo copie busita de autocad sau topograph.

Spor !

phibrizzo

uh..am reusit in sfarsit..trebuia sa incarc pe undeva topo.mns :limba:  :limba: ...da cred k e buzita versiunea mea de topograph ca de cand il am nu imi executa vreo cateva comenzi cu eroarea ARXLOAD error..la inceput am crezut k e un defect al ZwCAD-ului..dar acum vad ca nu e asa :zzz:

John Doe

Vezi ca eroarea de ARXLOAD s-ar putea sa-ti dea altele, legate de bazele de date ( ODBC ), de recunoasterea unor comenzi externe (de exemplu, CMD.exe) si de o gramada de drivere. Si e posibil sa nu nu-ti incarce aplicatiile ARX (Autocad Runtime Extension) de care are nevoie la startup.