Main Menu

iar D

Creat de phibrizzo, Feb 16, 2009, 12:27 PM

« precedentul - următorul »

phibrizzo

i-mic er scuze ca plistisesc forumul cu o problema banala pt unii dar nu inteleg ceva:e o comanda iar cand dau sa o rulez i-mi apare in bara ceva de genul:"
One of the library files needed to run "C:\TOPOGRAPH\ADN.ARX" cannot be found.
Can't open "C:/TOPOGRAPH/ADN.ARX" for execution
error: XLOAD failed"
Asta cu toate ca fisierul respectiv este acolo unde eroarea spune ca nu il gaseste.
Vreo idee?
Multumesc anticipat pt orice fel de ajutor:D

John Doe

phibrizzo:
N-as crede ca-ti zice exact asa: "C:/TOPOGRAPH/..." vezi ca e BACKSLASH, nu slash. Nu-ti caut nod in papura, dar era sa ma induci in eroare.

Te-ai uitat daca ai directorul TOPOGRAPH in calea de cautare ? Aia din Tools -> Options - Files ; acolo trebuie adaugat TOPOGRAPH in "Support File Search Path", si cred ca si in "Working Support File Search Path" (urmatoarea).
N-ai spus cu ce lucrezi; daca e Topograph, banuiesc ca AutoCAD.
Incearca asa, si spune daca tot nu merge.

Modificat de John Doe (16-02-2009 11:26:27)

phibrizzo

nu man..deci acolo am dat copy la eroare...fix asa spune...si eu lucrez cu o copie:ZwCAD care nu are suport files :zzz:

John Doe

Aha... Uita-te atunci daca iti ruleaza alte aplicatii VBA; mi se pare ca numai Zwcad 2009 Professional merge. Daca ruleaza, copiaz-o si pe asta a ta langa cele care merg, macar de curios.
Din cate am patit eu pana acuma, "can't open..." nu inseamna neaparat ca nu-l poate deschide; poate fi busit programul sau aplicatia, poate ai vreun virus care nu stii ce smecherii face prin calc, poate s-a instalat putin gresit Zwcadul, poate nu e compatibil cu OS-ul tau dar nu ti-a zis nimeni, etc. etc.
Si eu am ceva Zwcad, dar nu l-am instalat pt. ca n-am prea avut incredere in el. In cel mai rau caz, mi-l instalez si macar iti pot spune ceva mai concret. Mai spune-mi te rog zilele astea daca l-ai descurcat. Spor !

kod

merge topograph si pe zwCAD 2006, nu stiu exact ce fel de versiune, dar apar tot felul de mici probleme, enervante legate de fonturi, de scris, si altle chestii aleatoare !
Incearca si cu alte aplicatii autolisp...vezi ce se intampla.
Daca nu merge, reinstall. ambele programe....vezi sa nu ai ceva "brontozauri=virusi" prin calc. vb. lui John Doe !
Succes ! :hi:

moholea

mie mi-a dat o eroare asemanatoare autocadul cand incercam sa lansez raster design. problema era ca am instalat acdsee, care isi baga ceva .dll in sistem si nu mai merge rasterul. A trebuit sa sterg manual fisierele alea si dupa aceea s-a lansat.
Problema nu ti-a aparul du[pa ce ai instalat ale softuri pe calc?

phibrizzo

eh..deacuma o sa mai verific dupa ce ma intorc din concediul medical:D...ms de ajutor tuturor:D

ortetopo

daca tot a ajuns discutia la programul topograph,am si eu o problema,l-am incarcat sub AUTOCAD 2000 si imi da mesajul caci nu gaseste fisierele tip .mnu,
.mns pentru  a inarca meniul in bara de meniuri,si implicit nu pot sa lansez comenzile,
ce poate sa fie, caci fisierele exista in directorul topograph

kod

ai incercat si cu alta versiune de AutoCAD ?, 2002, 2004, 2006 ? Apropo este autocad map ?

ortetopo

la alte versiuni merge, nu este autocad map?, poate sa fie din versiunea de autocad?

John Doe

ortetopo:
L-ai intrebat pe cel de la care l-ai cumparat (...sau facut rost) cu ce e compatibil ?
Nu cumva ai AutoCAD 2000 versiunea pentru studenti ? Aceea cu CD Key 4X8NUG ? Daca da, te poti astepta la surprize.
Incearca cu un AutoCAD 2002 - ma gandesc eu.

kod: Autodesk Map 5 merge pe AutoCAD 2002.

Modificat de John Doe (18-02-2009 09:27:44)

kod

posibil, la ce m-am referit cand am intrebat de autocad map 2000.
am vazut niste rutine, si module VB, lisp, diferite fata de vers. ulterioare de autocad, 2002, 04, 06 ..etc.
in momentul cand am creead o baza de date acces (2003) si am asociat-o cu autocad 2000, nu mi-a mai mers, nici in ruptul capului cu alta vers. de autocad.
probabil asa ar fi si cauza cu topographu.
De. curiozitate: mie nu mi se incarca meniul topograph, in autocad 2008, sub nici forma, chiar daca nu-mi da nici o eroare.

John Doe

kod:
Dar linia de comanda apare? Poti sa-i scrii "menu" si sa-ti selectezi tu fisierul ?
Daca ai instalat cumva Outlook Express - e frumos, da, dar face multe belele de care nici nu stii.

kod

nu, nu apare zice doar "aplicatie autorizata" si atat, nu pot folosi nici comenzile din linie.
nu folosesc, Microsoft office, si nici AutoCAD 2008, doar asa de curiozitate, am intrebat daca i sa mai intamplat la careva.

phibrizzo

cred ca imi dau seama de unde vine greseala mea:in loc de "\" pentru cale in topograf e scris gresit "/"..am incercat sa intru in sursa acolo la topograf sa modific dar nu stiu cum..cineva mi-a spus sa incerc,cu note pad...da daca deschid asa imi apare topograf protected si multe patratele:((