Transformare coordonate

Creat de liviu2018, Apr 02, 2018, 12:32 AM

« precedentul - următorul »

liviu2018

Am de facut lucrarea de licenta care trateaza poluarea cu metale grele a solurilor din Moldova.
Am luat probele, le-am proiectat pe Google Earth (Universal Transverse Mercator, zona 35N),pana aici totul OK, am facut analizele chimice.
Insa aveam nevoie de niste harti cu utilizarea terenurilor in functie de care sa interpretez rezultatele analizelor chimice.
Am apelat la serviciile GIS Cadastru si am primit doar niste fisiere cu extensia dwg fara a mi se indica macar sistemul de coordonate folosit.
Mi s-a spus sa le deschid cu AutoCad Map 3D (licenta academica) si acolo o sa vad totul, atat si nicio alta explicatie.
Am facut ceea ce mi s-a spus insa coordonatele sunt ceva de genul x(?)=701029,605 si y(?)=634646,886 cand conform Google Map ar trebui sa fie 549235,65 m E si 5225256,43 m N (adica valori total diferite, nici macar pe aproape).
Am incercat sa schimb sistemul de coordonate = inutil, raman tot x(?)=701029,605 si y(?)=634646,886
Pentru ca am nevoie ca ulterior sa lucrez in ArcGis am folosit FME Workbench (licenta academica) salvand fisierele dwg sub forma de fisiere shp.
Si in FME Workbench am incercat sa schimb sistemul de coordonate si iarasi inutil: raman tot 701029,605 si 634646,886.
Intrebare: cum pot schimba sistemul de coordonate ale fisierelor dwg (pe care nu il stiu) in Universal Transverse Mercator, zona 35N ca sa pot ulterior lucra in ArcGis?
Precizare: este prima data cand lucrez cu AutoCad Map 3D si desi am cautat cateva saptamani pe Net nu am inteles cum trebuie sa procedez, raman aceleasi coordonate orice as face.
Multumesc si raman recunoscator pentru orice sugestie.