Sfaturi Utilizare Softuri Topo (TopoLT/TopoGraph)

Creat de Nicolae_Zuza, Iun 17, 2018, 12:39 AM

« precedentul - următorul »

Nicolae_Zuza

Buna Ziua Stimați Colegi și Prieteni. Am o rugăminte la dvs., pentru un sfat sau ajutor ceva. Activez în cadrul unui Centru Topogeodezic din Republica Moldova. În activitatea de zi cu zi pentru efectuarea diferitor misiuni puse folosesc pentru efectuarea măsurătorilor Topografice mai des echipamentele: GPS Trimble 5700 și Stația Totala South NTS-365. Până aici totul bine si frumos, însă când ajung la procesarea datelor măsurate, sunt nevoit sa folosesc mai multe softuri care sunt de origine rusească ceea ce creează un disconfort oarecare.
Până la moment utilizam alte softuri pentru desenarea planului topografic, dar în urma unor postări pe careva forumuri, am aflat ca colegii din România utilizează o multitudine de softuri și mi-au sugerat ca ar fi bine de folosit pentru procesare TopoLT sau TopoGraph cu AutoCAD Map3D care totuși fiecare își face bine treaba în direcția respectivă.
Deci procesarea propriu-zisă a datelor măsurate după ce le descarc din stația totală o fac într-un soft, după care cam nu prea am idee cum se procedează cu prelucrarea ulterioara cu TopoLT sau TopoGraph cu AutoCAD Map3D. Încercasem careva chestii cu TopoLT, deci când efectuez ridicarea topografica în teren cu stația totala, pentru pichete nu introduc nici-un cod ci doar schițez schema pe o foaie aparte, respectiv la încărcarea punctelor in TopoLT acestea sunt necesare de a fi sortate după careva coduri pentru a fi stabilite automat de program ce tip de element este reprezentat, și de aici apare confuzia prelucrării ulterioare.
Prima rugăminte a mea către toți care văd această postare, spuneți-mi vă rog voi ce procedeu și ce softuri utiliza-ți pentru procesarea datelor în urma ridicărilor topografice, pentru planuri la scara 1:500 si 1:1000.
Cea de-a doua rugăminte este pentru colegii care sunt mai familiarizați cu softurile: TopoLT sau TopoGraph cu AutoCAD Map3D  si binevoiește să-mi de-a niște sfaturi introductive, v-aș ruga respectuos după posibilitate, luminați-mă și pe mine cu un algoritm mai detaliat în utilizarea TopoLT și/sau TopoGraph.
Vă Mulțumesc Anticipat.

TOPOCOM

Citat din: Nicolae_Zuza din Iun 17, 2018, 12:39 AMBuna Ziua Stimați Colegi și Prieteni. Am o rugăminte la dvs., pentru un sfat sau ajutor ceva. Activez în cadrul unui Centru Topogeodezic din Republica Moldova. În activitatea de zi cu zi pentru efectuarea diferitor misiuni puse folosesc pentru efectuarea măsurătorilor Topografice mai des echipamentele: GPS Trimble 5700 și Stația Totala South NTS-365. Până aici totul bine si frumos, însă când ajung la procesarea datelor măsurate, sunt nevoit sa folosesc mai multe softuri care sunt de origine rusească ceea ce creează un disconfort oarecare.
Până la moment utilizam alte softuri pentru desenarea planului topografic, dar în urma unor postări pe careva forumuri, am aflat ca colegii din România utilizează o multitudine de softuri și mi-au sugerat ca ar fi bine de folosit pentru procesare TopoLT sau TopoGraph cu AutoCAD Map3D care totuși fiecare își face bine treaba în direcția respectivă.
Deci procesarea propriu-zisă a datelor măsurate după ce le descarc din stația totală o fac într-un soft, după care cam nu prea am idee cum se procedează cu prelucrarea ulterioara cu TopoLT sau TopoGraph cu AutoCAD Map3D. Încercasem careva chestii cu TopoLT, deci când efectuez ridicarea topografica în teren cu stația totala, pentru pichete nu introduc nici-un cod ci doar schițez schema pe o foaie aparte, respectiv la încărcarea punctelor in TopoLT acestea sunt necesare de a fi sortate după careva coduri pentru a fi stabilite automat de program ce tip de element este reprezentat, și de aici apare confuzia prelucrării ulterioare.
Prima rugăminte a mea către toți care văd această postare, spuneți-mi vă rog voi ce procedeu și ce softuri utiliza-ți pentru procesarea datelor în urma ridicărilor topografice, pentru planuri la scara 1:500 si 1:1000.
Cea de-a doua rugăminte este pentru colegii care sunt mai familiarizați cu softurile: TopoLT sau TopoGraph cu AutoCAD Map3D  si binevoiește să-mi de-a niște sfaturi introductive, v-aș ruga respectuos după posibilitate, luminați-mă și pe mine cu un algoritm mai detaliat în utilizarea TopoLT și/sau TopoGraph.
Vă Mulțumesc Anticipat.


Buna ziua,

Va rog sa trimiteti un email la [email protected] cu numarul dvs de telefon pentru a va contacta si a va da toate detaliile de care aveti nevoie pentru a va desfasura activitatea prin intermediul aplicatiei TopoGraph.

Va multumesc pentru interesul acordat aplicatiei noastre.