Suprapunere imobile

Creat de Cheetah, Feb 28, 2018, 06:37 PM

« precedentul - următorul »

Cheetah

Salut!
Dacă se poate, vă rog să mă lămuriți într-o problemă de suprapunere imobil.
Am cumpărat în anul 2005 un teren în suprafață de 252mp, undeva în sectorul 1, București. În 2006 vecinul din dreapta a edificat o construcție, teoretic pe limita de proprietate cu mine (asa e prevăzut în PUG), construcție căreia i-a făcut recepția în 2006 sau 2007 și a vândut-o în anul 2007 sau 2008.
În acest moment am un potențial client care dorește terenul și am fost să scot un extras de carte funciara în care îmi apare în proprietate suprafața de 252mp iar pe pagina 2 este o schiță (gen cadastru) unde apare o suprapunere cu terenul din dreapta.
Am vrut să scot și un extras de CF+copie cadastru al vecinului, din păcate nu este posibil pentru ca la el apare pe schiță în loc de număr cadastral codul/cifra "3" și nimeni nu m-a lămurit despre ce este vorba (nu mi-au dat nici numărul cadastral).
Am efectuat niște măsurători neoficiale, iar suprapunerea este reala, de aproximativ 200 cm pe toată lungimea terenului. Menționez că terenul este perfect rectangular iar pe latura opusa (stângă) am o stradă. Din măsurătorile neoficiale am lipsă o suprafață de 32mp, respectiv o fâșie de 2,0m x 16m.

Am luat legatura telefonic cu noul vecin căruia i-am propus să ne vedem cu documentele să analizăm situația, însă a refuzat iar acum nu mai răspunde la telefon.

- Îmi poate spune cineva ce înseamnă acel cod "3" notat la vecin în locul numărului cadastral?
- am făcut la OCPI o cerere de convocare a vecinului, însa nu sunt foarte încrezător într-o soluționare amiabilă, vecinul reprezinta o mare firma, cu relații, care a cumpărat 23.000mp lângă mine, practic toate loturile dintre 2 străzi și două bulevarde, cu excepția parcelei mele.
Ce mă sfătuiți să fac?

Mulțumesc!

Admin

Am deschis un topic nou pentru problema dumneavoastră.

Pentru referință, am trecut aici linkul unde ați postat inițial.
http://topograf-online.ro/index.php?topic=7028.0