LISP caroiaj

Creat de mo.nroe, Mai 18, 2017, 05:34 PM

« precedentul - următorul »

mo.nroe

La migrarea pe alt OS am pierdut LISPul de caroiaj, ma puteti ajuta?

John Doe

#1
Descarca de aici: https://drive.google.com/file/d/0B0loNLNWEFzbTDVCZ3J6ampnd3c/view?usp=sharing

Incarci si lansezi cu comanda CJ. Nu stiu ce aplicatie aveai tu, asta am gasit eu la repezeala. Spor !

mo.nroe

Multumesc frumos, John Doe, dar din pacate, CAdianul meu 2011 nu stie VLX.

John Doe

#3
Atunci descarca asta: https://drive.google.com/file/d/0B0loNLNWEFzbcFlsUUJoWUxNS0k/view?usp=sharing

E o arhiva care contine LSP, DCL, VLX.
Descarca-ti si Notepad++ daca nu-l ai (de pe net, e la liber), ca sa poti edita LSP-ul - probabil ai sa vrei alte dimensiuni la texte, te prinzi tu care sunt variabilele. Spor !

mo.nroe


phibrizzo

Bunaz ziua. Tin sie u sa va multumesc pentru fisierul respectiv. O mica problema insa : fisierul VLX merge bine. In schimb incarc si lisp-ul (tocmai pentru ca pot modifica dimensiunile textului) si cand incerc sa rulex programul imi da eroarea urmatoare :
"Command: cj
layer
Current layer:  "0"
Enter an option
[?/Make/Set/New/ON/OFF/Color/Ltype/LWeight/MATerial/Plot/Freeze/Thaw/LOck/Unlock
/stAte]: N
Enter name list for new layer(s): @Caroiaj Enter an option
[?/Make/Set/New/ON/OFF/Color/Ltype/LWeight/MATerial/Plot/Freeze/Thaw/LOck/Unlock
/stAte]: S
Enter layer name to make current or <select object>: @Caroiaj Enter an option
[?/Make/Set/New/ON/OFF/Color/Ltype/LWeight/MATerial/Plot/Freeze/Thaw/LOck/Unlock
/stAte]:
Command: CJ Unknown command "CJ".  Press F1 for help.

Command: CJ Unknown command "CJ".  Press F1 for help.

Command: ; error: quit / exit abort

Command:"

John Doe

#6
Fisierul LSP apeleaza pe linia nr. 9 caseta de dialog definita in fisierul DCL. Atunci cand se apeleaza comanda CJ, AutoCAD cauta fisierul DCL in calea de cautare implicita si nu-l gaseste, de aceea da eroare.

Se rezolva in doua feluri:
1) Modifici linia nr. 9 scriind calea de cautare completa, de exemplu:
(setq dcl_id (load_dialog "C:\\CAROIAJ\\Caro.dcl"))

, daca (de exemplu) ai pus fisierul DCL in folderul C:\CAROIAJ.


2) Adaugi in calea de cautare implicita si directorul unde este fisierul DCL- vezi atasament.

In ambele cazuri, daca anul viitor muti directorul sau faci alte setari fiindca nu mai tii minte de ce le-ai facut asa, din nou vei avea aceeasi eroare.

Fisierele VLX sunt fisiere compilate, in care se combina LSP, DCL, TXT si altele dupa caz, si fiind toate in acelasi fisier nu mai sunt probleme ca nu stie unde sa gaseasca vreunul dintre ele. Se poate scrie LSP si cu dialog la linia de comanda, insa e mai greu de folosit.

Spor !


594/589px 69.8KB

phibrizzo

Am inteles. Multumesc mult de ajutor. Numai bine.  :)

John Doe

Cu placere.
Incearca ambele variante, am patit sa nu functioneze vreuna si nu cunosc motivele. Daca programarea pentru amatori ar fi o stiinta exacta ca fotbalul, am fi cu totii experti dar asta e - conteaza ca pana la urma sa functioneze.

diagodose2009

Eroare de mai jos,  apare din cauza ca firma Autodesk, a schimbat
formatul comenzilor.(exemplu imaginar: autocad2010 comanda mtext difera de
comana mtext din autocad2014, sau autocad-land2016..)
(command "mtext:"...)

Deci multa atentie, programatori lisp nu pot folosi (intotdeauna functii (command)
Acest program (postat de de JohnDoe) nu functioneaza in GstarCad2017, din acelasi motiv


layer
Current layer:  "0"
Enter an option
[?/Make/Set/New/ON/OFF/Color/Ltype/LWeight/MATerial/Plot/Freeze/Thaw/LOck/Unlock
/stAte]: N
Enter name list for new layer(s): @Caroiaj Enter an option
[?/Make/Set/New/ON/OFF/Color/Ltype/LWeight/MATerial/Plot/Freeze/Thaw/LOck/Unlock
/stAte]: S
Enter layer name to make current or <select object>: @Caroiaj Enter an option
[?/Make/Set/New/ON/OFF/Color/Ltype/LWeight/MATerial/Plot/Freeze/Thaw/LOck/Unlock
/stAte]:

:(  :(  ;)

Modificat de diagodose2009 (31-05-2017 22:41:07)

John Doe

Nici n-am precizat sub ce softuri respectiv versiuni functioneaza sau nu. Am postat toate fisierele sursa, fiecare se descurca cum poate. Este creat pentru AutoCAD, pana la formatul 2012 (Map3D 2014) functioneaza. Am folosit comenzi primare simple, cine are rabdare sa inteleaga ce e acolo si-l poate modifica usor.

Apropos, stie cineva ce este "autocad-land2016" ?

phibrizzo

Am modificat acolo in lisp, si a mers. Am deslusit si ca fisierul dcl trebuie editat putin pentru a aveam mai multe optiuni de scara. Multumesc inca o data de ajutor si pentru programul in sine ca de mult cautam ceva similar. Numai bine.

John Doe

Cu placere, si alta data. Dai o bere daca treci prin Sibiu.