care ar fi cele mai bune aparate pentru santier si de ce

Creat de justinmeal, Iun 17, 2010, 04:55 AM

« precedentul - următorul »

justinmeal

care ar fi cele mai bune aparate(TPS) pentru santier?

si de ce ?

ce sa contina neaparat ?  ca programe?

ce precizii sa aiba ?

 :hi:


gadrian1980

salutare si eu folosesc
 TCR 805 pe santier si sunt foarte multumit de cum se comporta :hi:

justinmeal

Citat din: John DoeS-a mai discutat, justinmeal:
http://www.topograf.3xforum.ro/post/106/1/Ce_tip_de_statie_folositi_/



Am citit si acel post... si am aflat multe pareri interesante...

ma interesa insa mai mult despre partea cu santierul (trasari, constructii, drumuri,... si altele)...

ca pentru niste lucrari simple de cadastru ar merge foarte bine aproape orice...

bad wolf

Si cele mai simple statii si cele ma simple nivele , chiar si theodolite si rulete.
Depinde ce stii despre trsari si cata experienta ai,
Success !

Modificat de bad wolf (18-06-2010 09:10:41)
Sper sa gasesc cararea corecta !

justinmeal

Citat din: bad wolfSi cele mai simple statii si cele ma simple nivele , chiar si theodolite si rulete.
Depinde ce stii despre trsari si cata experienta ai,
Success !



poate gresesc... nu ma pricep... corectati-ma daca e asa...

dar cred ca e MULT mai GREU si mai INCET cu un theodolit decat cu o statie totala de ultima generatie, care are masurare reflectoress si diverse programe instalate...

nu?

as fi vrut sa aflu de la cineva cu experienta... care ar ar fi acele programe fara de care nici nu ar concepe sa faca asa ceva sau care ar fi aparatul ...

advex

In conditiile unui santier modern cred ca se exagereaza cu "puterea" topografului experimentat dotat cu un teodolit. Nu poti face fata volumului de lucrari si preciziilor daca nu ai dotarea tehnica. La o trasare simpla, pentru o casuta, te poti descurca si cu aparatura veche din debara.
Este obligatorie realizarea unei retele de sprijin stabila, verificata periodic cu statii de precizie ridicata.
In functie de stadiul de executie este nevoie de o statie reflectorless, cu precizia dictata de tipul de lucrari de pe santier. Ca folosesti Leica, Trimble, Topcon sau chiar o statie chinezeasca tine de posibilitatile financiare, de "dragostea" fata de un brand anume, important este sa o folosesti corect!
O statie moderna, mai scumpa, permite introducerea in memorie a tuturor coordonatelor punctelor, chiar a planului in format dxf. In combinatie cu programele specializate de trasare pe aliniament, retrointersectii etc trasarea este mult usurata.
La trasari de drumuri, retele edilitare un GPS cu regim RTK este imbatabil la randament!

bad wolf

Citat din: advexIn conditiile unui santier modern cred ca se exagereaza cu "puterea" topografului experimentat dotat cu un teodolit. Nu poti face fata volumului de lucrari si preciziilor daca nu ai dotarea tehnica. La o trasare simpla, pentru o casuta, te poti descurca si cu aparatura veche din debara.
Este obligatorie realizarea unei retele de sprijin stabila, verificata periodic cu statii de precizie ridicata.
In functie de stadiul de executie este nevoie de o statie reflectorless, cu precizia dictata de tipul de lucrari de pe santier. Ca folosesti Leica, Trimble, Topcon sau chiar o statie chinezeasca tine de posibilitatile financiare, de "dragostea" fata de un brand anume, important este sa o folosesti corect!
O statie moderna, mai scumpa, permite introducerea in memorie a tuturor coordonatelor punctelor, chiar a planului in format dxf. In combinatie cu programele specializate de trasare pe aliniament, retrointersectii etc trasarea este mult usurata.
La trasari de drumuri, retele edilitare un GPS cu regim RTK este imbatabil la randament!

Sunt intrutotul de acord.
Dar nu ai inteles nuata: fiecare foloseste statia care i-se potriveste mai bine, pe care o cunoaste cel mai bine.
Eu, de exemplu, prefer pe cele din gama Topcon, chiar daca am folosit si alte tipuri de cre am fost foarte multumit.
Dar, pana la urma, te multumesti cu ce iti permite bugetul.
Succes
Sper sa gasesc cararea corecta !

old man

O sa incerc sa fac cateva consideratii pentru un minim necesar pentru santiere de constructii civile si indstriale. Pentru un bloc cu cateva etaje de exemplu, o statie de 5" este cred suficienta. Pentru un santier de constructii civile desfasurat pe o suprafata mai mare si cu pretentii de precizie ai nevoie de o statie de 2"/2mm pentru reteaua de trasare. Pentru un santier cu structura din metal sau de constructii industriale, unde preciziile sunt de regula mai mari, poate este nevoie de o statie de 1"/1mm. Personal am SOKKIA 630, 230R, LEICA TC1800. Asta ca sa raspund la intrebarea ta cu privire la precizia statiei. Ca si performante cred ca reflectorless reprezinta o facilitate extrem de utila si de multe ori indispensabila. Apreciez foarte mult la Sokkia faptul ca am un buton din care schimb foarte usor de pe prisma pe tinta sau reflectorless. O tastatura alfanumerica este de preferat dar nu e indispensabila. Functii de trasare gen punct pe aliniament si offset sunt obligatorii. De asemenea vizualizarea in mai multe moduri a trasarii este o functie utila.  Functie de editare directa, a coordonatelor de trasare, pe care eu nu o am la Sokkia. Altfel trebuie sa schimbi meniul, sa o introduci si apoi sa revi in meniul de trasare.  Usurinta de trecere de la un mod de trasare la altul este de retinut. Ca sa treci de la trasarea punct cu punct la trasarea unui punct pe aliniament de exemplu. Nu in ultimul rand usurinta cu care transferi coordonatele de trasare din calculataor in statie. Cum le pregatesti si cum le transferi. Daca ai o statie cu bluetooth este mai simplu sa stai cu laptopul undeva langa statie decat sa stai legat de ea cu un cablu. Sau daca le poti introduce de pe stick. Cred ca un laptop, acad si un program specializat gen topolt reprezinta un minim necesar. Majoritatea proiectantilor folosesc acad sau pot exporta fisiere dxf. Pentru retele de trasare mai pretentioase este nevoie de un program de compensare. Si binenteles trebuie avut grija si de accesoriile necesare pentru trasare. O miniprisma de exemplu. Nu cunosc alte marci de aparate ca sa-mi dau cu parerea care e cel mai bun aparat. Mi-as dori sa am lucrari sa-mi schimb una dintre statii cu una mai sofisticata dar ........ Asa ca prefer sa-mi spun ca cel mai bun aparat este cel pe care mi-l permit. Unde sunt santierele de acum 2-3 ani...............

John Doe

...si ar mai fi ceva chiar indispensabil, dincolo de aparate si programe: experienta.

bad wolf

#10
Citat din: John Doe...si ar mai fi ceva chiar indispensabil, dincolo de aparate si programe: experienta.

Cu asta ai spus totul !
Sper sa gasesc cararea corecta !