Documentatie prima inregistrare UI

Creat de DraghiciVictor, Feb 16, 2017, 01:11 PM

« precedentul - următorul »

DraghiciVictor

Buna ziua, am urmatoarea situatie. Exista un teren cu constructie inscris in cartea funciara si proprietarul doreste apartamentarea constructiei. In urma masuratorilor (releveelor) la parter si demisol, am constatat ca la demisol o suprafata de cc 7 mp este cuprinsa in terenul vecinului. Cele doua case ale beneficiarului, respectiv a vecinului provin dintr-o veche casa a unei familii care impartit-o in urma unui divort. Astfel jumatate din casa si jumatate din teren a revenit sotului si celelalte jumatati sotiei. Acestia au vandut apoi imobilele. In acte nu este mentionatata aceasta problema la demisol!

Mit

Nasol...
Cu ocazia divortului trebuia apartamentata constructia.
Acum ar trebui alipite cele doua imobile si facuta apartamentarea conform situatiei reale, sau apartamentata numai constructia vecinului si vanzarea suprafetei de la demisol (7mp) catre beneficiarul lucrarii tale.
Dac-o sa intrebi un avocat, iti va spune probabil ca daca n-are acte pe cei 7mp, atunci acestia sunt ai vecinului.  :hi:

DraghiciVictor

Exact, problema trebuia sesizata si rezolvata de la bun inceput. Relatiile intre beneficiarul meu si vecin nu sunt tocmai bune. Aveti idee daca este posibila convocarea unui expert tehnic-judiciar contra cost la teren impreuna cu reprezentanti ai OCPI fara a fi intentat un proces civil? Cu stima!