raportare puncte

Creat de phibrizzo, Feb 15, 2017, 11:30 AM

« precedentul - următorul »

phibrizzo

Buna ziua. Atunci cand raportez punctele in autocad atributele cota si cod sunt raportate suprapuse. Ca sa nu mai inchid si deschid un layer mereu, se poate face vreo setare astfel incat atributele cota si cod sa fie raportate la pozitii diferite fata de linia de marcaj? Va multumesc si va doresc o zi buna.

Mit

TopoLT-Puncte-Optimizeaza texte puncte
 :hi:

phibrizzo

Asta e pentru cand sunt textele de la mai multe puncete suprapuse. Pe mine ma intereseaza sa am una sub alta atributele cod si cota ale aceluias punct. :hi:

Atopor

Se poate, daca definesti un alt bloc ,,punct". Noul bloc sa aiba pozitiile pe care le doresti.

phibrizzo

#4
Citat din: AtoporSe poate, daca definesti un alt bloc ,,punct". Noul bloc sa aiba pozitiile pe care le doresti.
Mda....aici e buba. Nu prea stiu cum pot sa fac asta.

John Doe

Faci tu un nou bloc cu acelasi nume si ce punct nou de inserare vrei. Cand dai numele blocului nou, AutoCAD te va intreba daca vrei sa redefinesti toate blocurile din desen si spui ca da. Insa asta nu-ti va rezolva problema, fiindca cotele si codurile sunt plasate la acelasi offset din program fata de blocul "punct" de care apartin, deci se vor muta ambele.

N-ar fi mai simplu sa selectezi cu quick select toate codurile de le layerul lor si sa le muti mai in jos pe toate odata? vreo 2-3mm ar trebui sa fie de ajuns, functie de inaltimea setata a textelor. Numai ca daca ai puncte dese, va iesi ceva cam ininteligibil.

phibrizzo

#6
Citat din: John DoeFaci tu un nou bloc cu acelasi nume si ce punct nou de inserare vrei. Cand dai numele blocului nou, AutoCAD te va intreba daca vrei sa redefinesti toate blocurile din desen si spui ca da. Insa asta nu-ti va rezolva problema, fiindca cotele si codurile sunt plasate la acelasi offset din program fata de blocul "punct" de care apartin, deci se vor muta ambele.

N-ar fi mai simplu sa selectezi cu quick select toate codurile de le layerul lor si sa le muti mai in jos pe toate odata? vreo 2-3mm ar trebui sa fie de ajuns, functie de inaltimea setata a textelor. Numai ca daca ai puncte dese, va iesi ceva cam ininteligibil.

Am incercat si cu mutarea manuala a uneia dintre valori. Problema e ca mereu adaug puncte noi in desen si singura solutie ar fi sa le raportez intr-un dwg gol apoi sa mut una din valori de la punctele noi si apoi sa le mut in dwg-ul dorit; ceea ce consuma ceva timp. Speram ca e vreo setare din program ce mi-a scapat. Vad ca varianta manuala e singura solutie pe care o am momentan.

Va multumesc si va doresc o zi buna.