Concurenta neloiala primarii

Creat de Maorientezpemovila, Noi 21, 2016, 08:07 PM

« precedentul - următorul »

Maorientezpemovila

Uite planu nu e planu

      O poveste ....
 .Undeva intr-un judet limitrof capitalei intr-o comuna denumita pretentios oras  , un autorizat avea o lucrare .S-a dus la  primarie sa intrebe de extras de  plan parcelar si a fost trimis la un domn topometru al primariei (nu se spune in poveste daca este angajat sau colaborator al primariei) .Topometrul primariei a negat existenta planului parcelar.Autorizatul nostru face un plan si ii roaga sa puna  stampila primariei .Topometrul primariei este de acord dar il  plimba de circa trei ori pe motiv ca nu corespunde redactarea planului cu inaltele standarde ale viitoarei metropole  .Cu chiu cu vai depune lucrarea ....si ce sa vezi... la oficiu e respinsa lucrarea pe motiv ca nu respecta planul parcelar avizat .....
      Se pare ca avem colegi ce stau pe langa primarii ce considera UAT -ul feuda lor ...2016 undeva in Europa
 :)..intr-o tara cu sistem stereografic 1970 , de origine latina  cu  eterra 3 implementat .

Modificat de Maorientezpemovila (21-11-2016 18:22:09)

John Doe

Nimic nou, totul e sa te poti descurca fara sa-i impusti pe astia. Daca nu avem o organizatie care sa si sanctioneze asa ceva, asta este... vezi UNNPR, baroul si altii.

Parerea mea:
In principiu, pentru informatiile tehnice e bine sa mergi prima data la OCPI si daca ai indoieli, cu hartie scrisa. E institutie publica si iti va raspunde iar in caz ca nu, ai un for superior unde poti sa-i pârasti. Pentru alte informatii mioritice sau stampilari aiurea da, la Primarie e locul dar never ever sa nu te iei doar dupa ce ti se spune acolo.

diagodose2009

In unele comune (de langa Bucuresti adica Ilfov),  multi topografi autorizati au gresit
foarte multe cadastre pe intravilan si extravilan.
Exista cazuri , uneori acesti topografi de pe langa primarii, au  dreptate..

Daca acesti autorizatii externi comunei  greseau mult pe extravilan,
(asta eu o credeam si este de inteles)
dar sa  greseasca mult curtile oamenilor pe intravilan..
este cam grava situatia de fond..(poate acestia nu masoara!!)

Poate putina dreptate are si acel topometru..
 :D  :

Modificat de diagodose2009 (22-11-2016 10:58:50)

Mit

Si in Timis se intampla asemenea cazului prezentat  :x
Daca nu lucrezi cu persoana agreata de primarie/primar/vice/secretar/etc o sa iesi in "gaura" cu lucrarea aia, sau proprietarul o sa regrete c-a facut lucrarea cu tine si nu cu cine i-a zis primaria...

Modificat de Mit (22-11-2016 13:51:07)

John Doe

@diagodose2009: de acord, si din astea am vazut multe. Prea multe, de obicei din ignoranta sau nesimtirea autorizatilor si a celor care i-au autorizat; aici insa, vorbeam despre celalalt aspect al spetei.

Maorientezpemovila

#5
Citat din: diagodose2009In unele comune (de langa Bucuresti adica Ilfov),  multi topografi autorizati au gresit
foarte multe cadastre pe intravilan si extravilan.
Exista cazuri , uneori acesti topografi de pe langa primarii, au  dreptate..

Daca acesti autorizatii externi comunei  greseau mult pe extravilan,
(asta eu o credeam si este de inteles)
dar sa  greseasca mult curtile oamenilor pe intravilan..
este cam grava situatia de fond..(poate acestia nu masoara!!)

Poate putina dreptate are si acel topometru..
 :D  :
Parca ar fi faza cu justificarea violului..ea a cerut-o ...avea fusta scurta ,machiata singura...

    Ce legatura are cu faptul ca a cerut un plan parcelar un autorizat dinafara comunei?  Sa inteleg ca cei de la primarie sunt niste eroi cadastrali ce pedepsesc pe cei rai ? Asta justifica sa fie angajati ,sa faca lucrari si sa incalce LEGEA ?
     Inteleg ca fac o spaga... dar sa insiste si sa tracaseze clientii altora ( multi dintre noi stim ce presiuni se fac cand se duce proprietarul dupa fiscal sau urbanism de dezmembrare ) sa-si apere ,,teritoriul '' prin astfel de tertipuri este  deja prea mult.
     In afara de asta ,,autorizatii'' de la primarii cand fac un plan parcelar, sa zicem, pot convoca pe cei ce au gresit pe cale legala .
    Nu mai amintim ca de cand ma stiu ce dosar cadastral fac este avizat si verificat de  un INSPECTOR .
    Pacat ca solidaritatea noastra de breasla este egala cu 0 .....

John Doe

Omul se referea la erori care pot fi facute de ambele parti, si nu la atitudinea in sine. Care nu e bine sa o judecam dupa o simpla postare/afirmatie, chiar a cuiva de pe forum fiindca uneori problema poate fi alta dar da, putem discuta.

In fine... uneori, unii sau altii dintre noi fac diverse magarii dar cand faci asta pe fata si legea tine cu tine, e chiar deranjant... stiti cum iti iau fata smecherii de pe banda din dreapta in giratorii si nu poti demonstra nimic ? e acelasi lucru.

nicu1000

#7
Citat din: MaorientezpemovilaUite planu nu e planu

      O poveste ....
 .Undeva intr-un judet limitrof capitalei intr-o comuna denumita pretentios oras  , un autorizat avea o lucrare .S-a dus la  primarie sa intrebe de extras de  plan parcelar si a fost trimis la un domn topometru al primariei (nu se spune in poveste daca este angajat sau colaborator al primariei) .Topometrul primariei a negat existenta planului parcelar.Autorizatul nostru face un plan si ii roaga sa puna  stampila primariei .Topometrul primariei este de acord dar il  plimba de circa trei ori pe motiv ca nu corespunde redactarea planului cu inaltele standarde ale viitoarei metropole  .Cu chiu cu vai depune lucrarea ....si ce sa vezi... la oficiu e respinsa lucrarea pe motiv ca nu respecta planul parcelar avizat .....
      Se pare ca avem colegi ce stau pe langa primarii ce considera UAT -ul feuda lor ...2016 undeva in Europa
 :)..intr-o tara cu sistem stereografic 1970 , de origine latina  cu  eterra 3 implementat .


Adica exista la OCPI un plan parcelar si nu ai stiut de el ?
Sa-mi fie cu iertare dar meriti sa fii plimbat daca nu cunosti regulamentele in vigoare (art.34 din O.700/2014)
Acum nu inteleg de ce te vaiti ?

John Doe

Fiindca a observat paiul din ochiul altuia am impresia...

Maorientezpemovila

Nicule este  doar o poveste.... nu sunt eu  cel implicat .Vaitatul este garantat in Constitutie: vezi in art 30 aliniatul 1 si si art 31 aliniatul 1 cu privire la povestea noastra drept incalcat de Primarie .

Ma vait pentru ca sunt revoltat de topografii de pe langa primarii ce  ne fac concurenta neloiala .Pana la urma topometrul primariei  a fost intrebat despre o  chestiune publica de care avea obligatia sa dea un raspuns pertinent.Intr-un fel sau altul sunt platiti  din banii mei sau ai tai si nu mi se pare corect  cum procedeaza (unii  ) .
     Le inteleg frustrarea ca trebuie sa stea pe 600 ron sau ca vin si altii pe teritoriul lor dupa cate indura de la primar sau  ce mismasuri sunt pusi sa faca .Unii nu-si cunosc lungul nasului si de aceea probabil ca nu inteleg ca sunt simpli angajati cu atributii de servici. Nu te obliga nimeni sa stai angajat cu de sila oricand poti sa depui cv uri inclusiv sa devii vanzator de covrigi.

Modificat de Maorientezpemovila (23-11-2016 15:09:40)