plan parcelar legea 18

Creat de hanszi, Dec 03, 2008, 12:49 PM

« precedentul - următorul »

hanszi

Va rog sa ma ajutati in doua probleme:
- in ce articol din ce lege scrie ca planul de parcelare trebuie comandat de la un autorizat si platit de catre proprietar si nu este rezolvat de Primarie?
- in cazul in care dintr-o tarla mai mare s-a aprobat o suprafata oarecare pentru un  proprietar trebuie masurata si suprafata ramasa neatribuita si daca da unde este specificata eceast fapt?

cip_mancip

1.Din cate stiu eu planurile parcelare ar trebuie sa le faca Primariile
2. nu stiu daca exista vre-o lege, dar normal ar fi sa se masoare si restul de tarla ramasa.
Bafta si snatate

www.ipartner.ro

iar daca primaria nu are bani, iar cineva din tarlaua respectiva doreste sa-si faca cadastru, atunci trebuie sa faca in asa fel incat sa aiba un plan parcelar... si se ajunge sa dea comanda unui plan parcelar pentru a-si face cadastrul apoi... cam asta este situatia reala, primul din tarlaua respectiva care vrea cadastru va plati si pentru planul parcelar.

danutza

La Timis, intotdeauna s-a cerut masuratoarea intregii sole, compensarea acesteia si parcelarea de la parcela 1 la n. Problema mare este cand primaria spune ca nu are planuri si nici tabelul parcelar ( de regula nu vrea sa le dea pt. ca au anturajele lor, filiera lor ). Te duci la OCPI, si ei gasesc vre-o doua-trei variante de tabele parcelare. Nu stii care este cea buna. Nu-ti mai ramane decat sa "lingi" cotoarele de la titlurile de proprietate din arhiva si sa creezi tu tabelul parcelar. Daca nu este plan parcelar deloc, il faci tu in functie de situatia din teren: directia si sensul de parcelare. La o asa lucrare iesi sigur in pierdere la bani.
Spor la lucru :hi:

danutza

Si apropo, uitasem: te duci la Primarie si ei trebuie sa-ti stampileze planul parcelar. Daca nu vor... :x

Anton Pann

Ma intereseaza un plan de aplicare a L18/1991 in ALBA , Baia de Cris
nr. cad. Sola 100 , parcela 1496/1/69.
Dacă ma poate ajuta cineva . Ulterior o sa fac si cerere la OCPI.