Programul national de cadastru si carte funciara - PNCCF

Creat de Alin B., Aug 13, 2016, 06:36 PM

« precedentul - următorul »

Alin B.

Deschid acest topic, in care as vrea sa discutam despre PNCCF, ca urmare a OUG 35/2016,pentru modificarea L.7/1996. As vrea sa discutam despre cati dintre noi vor decide sa lucreze cu 60lei/imobil, inclusiv tva, in ce zone/localiati vor lucra, cati vor participa la licitatii desfasurate la nivel de UAT, nu de sector cadastral si asa mai departe.
  Din punctul meu de vedere, in zona in care lucrez eu, adica zona montana, cu relief accidentat, grad mare de acoperire cu vegetatie forestiera, sistem de carte funciara veche ( adica fiiecare imobil nou va trebui sa fie identificat si in sistemul de carte funciara veche ) si grad de fragmentare al proprietatii mult mai redus, pretul de 50lei+tva / imobil nu acopera nici macar 25% dincheltuieli, fara a discuta de profit.
   Astept opinii !!!!

Atopor

Din ce am inteles eu, 60 le /imobil este ,,subventia" platita de ANCPI, iar diferenta pana la cat ai pretentie tu sau altul care castiga licitatia este suportat de primarie. Asta daca are de unde plati. Daca nu, nu.

bradu13

Citat din: AtoporDin ce am inteles eu, 60 le /imobil este ,,subventia" platita de ANCPI, iar diferenta pana la cat ai pretentie tu sau altul care castiga licitatia este suportat de primarie. Asta daca are de unde plati. Daca nu, nu.


corect! zonele neacoperite le va face ocpi

Alin B.

Citat din: bradu13
Citat din: AtoporDin ce am inteles eu, 60 le /imobil este ,,subventia" platita de ANCPI, iar diferenta pana la cat ai pretentie tu sau altul care castiga licitatia este suportat de primarie. Asta daca are de unde plati. Daca nu, nu.


corect! zonele neacoperite le va face ocpi
Ce intelegeti prin zone neacoperite ? adica acolo unde nu se vor gasi prestatori interesati sa lucreze cu 50lei+tva/imobil si primaria nu are fonduri pentru a sustine diferenta ?

John Doe

Incerc sa rezum mai jos informatiile care le am in acest moment, informatii care provin de la sedintele OCPI sau din legislatie. Adica maine se pot schimba:

60 ron/imobil este partea ANCPI, iar Primaria din fonduri europene achita inca 60 ron/imobil sau mai mult, daca are fonduri proprii disponibile.
Achitarea se face pe sectoare cadastrale incheiate, dupa ce se fac cartile funciare. Nu se achita imobilele care au numar cadastral.
Sectoarele cadastrale exista deja, dar pot fi modificate daca Primaria solicita OCPI.
In sectoarele cu deficit de suprafata unde nu gasesti toti proprietarii si se face CF colectiva, se studiaza posibilitatea sa se achite o parte din onorariul topografului per imobil (adica CF derivat) si nu per CF colectiv.
Daca nu se realizeaza un anumit numar de CF in acest an, ANCPI vrea sa faca cadastru general cu personal propriu angajat in acest scop. Nu pot sa nu ma intreb pe cine va angaja, si nu pot sa cred ca va avea rezultate mai bune decat cu privatii - numai daca schimba din nou legea. Parerea mea...

John Doe

Stie cineva, se mai misca ceva la cadastrul general in 2017 sau nu?

razvanb

Inca nu s-a votat bugetul de catre consiile locale deci in nici un caz pana in mai nu o sa ne apucam de asa ceva :x  :x  :x

Marian

Pentru cei implicati in cadastru sistematic conform Ord 35. Daca se constata ca Legea 165 a fost aplicata gresit (cu zeci de ha), cum s-a procedat la modificarea contururilor gresite? La Ialomita, de exemplu, Consiliul Judetean solicita intocmirea de planuri de parcelare ale tarlalelor afectate CU MODIFICAREA TITLURILOR DE PROPRIETATE! Ori, Ord 35 tocmai asta rezolva!

John Doe

S-au modificat sau se vor modifica anexele de la lucrarile de cadastru general fata de cele prevazute in ODG 979/2016, stie cineva?