Calcul volum constructie

Creat de DorinMuresan, Iun 30, 2016, 02:39 PM

« precedentul - următorul »

DorinMuresan

Salutare la toata lumea! poate cineva sa ma ajute cu un model la un astfel de dosar ce se da beneficiarului? A mai facut cineva asa ceva? As vrea sa-i dau ceva intocmit cum trebuie, nu doar o simpla valoare. Multumesc!

John Doe

Spune si ce fel de constructie.

DorinMuresan

Ma intereseaza pt un siloz cereale...acuma lucrez la releveul constructiei, dupa ce va fi gata in ce program pot sa-l fac 3d pt a introduce automat inaltimea constructiei si un calcul simplu al volumului?

John Doe

TopoLT iti calculeaza foarte bine volumele, iar la raport poti atasa niste print screenurl cu modelul 3D (cu si fara render, de exemplu). Insa pentru asta ai nevoie de inventar de coordonate 3D pe care le raportezi in AutoCAD cu TopoLT si pe urma calculezi volumul. Daca vrei sa introduci tu inaltimi diferite, poti schimba coordonata Z la punctele de la limita superioara a silozului - nu-mi vine alta idee acum.
Dar ce forma are silozul tau, nu merge cu o formula geometrica simpla?

Sunt si alte softuri, de exemplu WinSurf dar nu stiu sa zic ceva de ultimele versiuni, am lucrat doar cu unul vechi sub DOS.

DorinMuresan

Exact, am sa incerc cu TopoLt, nu m-am gandit la asta si voi lista si niste randari de acolo. Silozul are mai multe forme, cilindrica, stelara si perimetrala, inaltimea fiind de 30 respectiv de 35 m. Accesul in siloz s-ar face efectiv pe niste gauri ce se afla deasupra si ar trebui sa cobori 35 m adancime, ceea ce nu am facut. Ma voi baza pe proiect pt a face releveul si inaltimea a fost masurata cu un cablu de curent gradat ce avea la capat un bec ce lumina, am mai masurat si stalpii de sustinere la fata locului si verific sa vad daca corespund cu proeictul.


590/441px 30.3KB

John Doe

Silozurile au o forma regulata, nu e mai simplu cu volumul egal suprafata x inaltimea ? si trantesi un tabel excel cu rezultatele functie de inaltime.

DorinMuresan

Asa vreau sa si fac la majoritatea, doar ca in partea de jos unele au forma de palnie si vreau sa fac si un print screen la topoLT pt a parea mai profi ceea ce am facut. John Doe nu ai cumva un model la un astfel de dosar? Sau daca nu un calcul de volum la orice altceva?

John Doe

Nu am model de dosar, gandeste-te ce ai vrea sa vezi daca tu ai comanda o lucrare de gen si gata. In locul tau, probabil as face un tabel de genul celui din atasament si o schema simplista colorata cu dispunerea silozurilor.

Silozurile in forma de palnie probabil sunt trunchiuri de piramida, formula o gasesti aici: https://sites.google.com/site/videomeditatii/clase-liceale-9-12/clasa-a-viii-a-materii-de-studiu/lectii-disponibile-la-matematica-pentru-clasa-a-viii-a/corpuri-geometrice-arii-si-volume/trunchiul-de-piramida" target="_blank">https://sites.google.com/site/videomedi ... e-piramida


592/143px 23.7KB