Examen autorizare cat B si cat C Bihor

Creat de Cloudeppelin, Mar 04, 2016, 11:07 PM

« precedentul - următorul »

Cloudeppelin

De curand am sustinut examenul de autorizare la Oradea.

Pentru categoria C s-au primit ca si subiecte la proba scrisa urmatoarele: COntinutul documentatiei pentru plan parcelar, continutul documentatiei pentru inscrierea unei constructii definitive pe un imobil inscris in cartea funciara, definitia si exemple ale constructiilor temporare, anularea numerelor cadastrale, obligatiile persoanelor autorizate si masuratorile GNSS statice.
La proba practica s-a cerut sa se faca o retrointersectie cu ridicare planimetrica a unui drum, iar ca finalitate un plan de situatie necotat cu CP pe receptie tehnica.

Pentru cat. B s-au primit ca si subiecte urmatoarele: continutul documentatiei privind dezmembramintele de proprietate, continutul documentatiei pentru repozitionare, drepturile persoanei autorizate, masuratorile GNSS cinematice, s-au dat niste date si sa se calculeze cpc si cpt pentru o apartamentare, si inca o intrebare pe care nu mi-o amintesc.
La proba practica li s-au cerut sa faca o retrointersectie cu o drumuire de doua puncte si ridicare planimetrica la un imobil cu o cladire, iar CP-ul pe prima inscriere.

aurica

Noi autorizatii stim, dar cei din comisie care stau la birou toata ziua oare cum s-ar descurca?

Cloudeppelin


catalin85

de unde au scos subiectele astea ca in tenatica de categoria B (de ea sunt interesat) nu sunt...

Hakan

#4
Citat din: CloudeppelinDe curand am sustinut examenul de autorizare la Oradea.

Pentru categoria C s-au primit ca si subiecte la proba scrisa urmatoarele: COntinutul documentatiei pentru plan parcelar, continutul documentatiei pentru inscrierea unei constructii definitive pe un imobil inscris in cartea funciara, definitia si exemple ale constructiilor temporare, anularea numerelor cadastrale, obligatiile persoanelor autorizate si masuratorile GNSS statice.
La proba practica s-a cerut sa se faca o retrointersectie cu ridicare planimetrica a unui drum, iar ca finalitate un plan de situatie necotat cu CP pe receptie tehnica.

.

Ce face un autorizat categoria C cu masuratorile GNSS statice, conform
 ord.107/2010, art.4, alin.4, fiindca cred ca nu prea "are voie" sa le faca?
Sau ma insel eu?

Cloudeppelin

#5
Citat din: Hakan
Citat din: CloudeppelinDe curand am sustinut examenul de autorizare la Oradea.

Pentru categoria C s-au primit ca si subiecte la proba scrisa urmatoarele: COntinutul documentatiei pentru plan parcelar, continutul documentatiei pentru inscrierea unei constructii definitive pe un imobil inscris in cartea funciara, definitia si exemple ale constructiilor temporare, anularea numerelor cadastrale, obligatiile persoanelor autorizate si masuratorile GNSS statice.
La proba practica s-a cerut sa se faca o retrointersectie cu ridicare planimetrica a unui drum, iar ca finalitate un plan de situatie necotat cu CP pe receptie tehnica.

.

Ce face un autorizat categoria C cu masuratorile GNSS statice, conform
 ord.107/2010, art.4, alin.4, fiindca cred ca nu prea "are voie" sa le faca?
Sau ma insel eu?


Eu sunt de parere ca pt. articolul 4, alin. 4 tot trebuie masuratori, ori aceste masuratori implica determinarea punctelor de sprijin in metoda statica sau cinematica. NU proiectez retele, doar imi trebuie mie pentru a efetua masuratori de teren.

Cloudeppelin

#6
Citat din: catalin85de unde au scos subiectele astea ca in tenatica de categoria B (de ea sunt interesat) nu sunt...


Pentru primele doua subiecte, repozitionare si dezmembraminte de proprietate trebuie sa stii ca sunt in Ordinul 700/2014 cu modificarile si completarile ulterioare, pentru drepturile persoanei autorizate trebuie sa stii ordinul 107/2010, pentru masuratorile GNSS cinematice exista in bibliografie la tematica un punct ce se refera la Aparatura GPS cat si notiuni generale despre aparatura GPS, partea cu calculul cpc si cpt la o apartamentare tot din ordin 700/2014.

John Doe

Imi place intersectia inapoi, a devenit un subiect universal; cam ca tabla înmultirii, sau ca teorema lui Pitagora careia i se spunea "puntea magarilor" mai demult. Stii formula si desenul, teci examenul - gresesc ?

Si apropos, stiu persoane autorizate care nu cunosc teorema lui Pitagora...

Modificat de John Doe (17-03-2016 07:52:04)

Cloudeppelin

#8
Citat din: John DoeImi place intersectia inapoi, a devenit un subiect universal; cam ca tabla înmultirii, sau ca teorema lui Pitagora careia i se spunea "puntea magarilor" mai demult. Stii formula si desenul, teci examenul - gresesc ?

Si apropos, stiu persoane autorizate care nu cunosc teorema lui Pitagora...


Pai da. Cred ca ar putea in schimbul acestei intersectii sa te lase sa faci efectiv o sesiune de GNSS static cu postprocesare.

catalin85

#9
Citat din: John DoeImi place intersectia inapoi, a devenit un subiect universal; cam ca tabla înmultirii, sau ca teorema lui Pitagora careia i se spunea "puntea magarilor" mai demult. Stii formula si desenul, teci examenul - gresesc ?

Si apropos, stiu persoane autorizate care nu cunosc teorema lui Pitagora...

sunt perfect de acord,multi si-au luat autorizarea doar prin depunerea unui dosar cunosc cazuri concrete,iar eu lucrez ca topograf de 8 ani si tot am o teama in obtinerea autorizari.

catalin85

#10
Citat din: Cloudeppelin
Citat din: catalin85de unde au scos subiectele astea ca in tenatica de categoria B (de ea sunt interesat) nu sunt...


Pentru primele doua subiecte, repozitionare si dezmembraminte de proprietate trebuie sa stii ca sunt in Ordinul 700/2014 cu modificarile si completarile ulterioare, pentru drepturile persoanei autorizate trebuie sa stii ordinul 107/2010, pentru masuratorile GNSS cinematice exista in bibliografie la tematica un punct ce se refera la Aparatura GPS cat si notiuni generale despre aparatura GPS, partea cu calculul cpc si cpt la o apartamentare tot din ordin 700/2014.

am inteles ca trebuie sa stiu ordinul 700 cat si 107 dar atunci al ce mai exista tematica pe siteul lor????sau e asa sa te prinda la ''''inghesuiala'''' nu cred ca cineva stie ordinele pe dinafara nici cei din structurile lor ;)

catalin85

#11
Citat
Citatde unde au scos subiectele astea ca in tenatica de categoria B (de ea sunt interesat) nu sunt...


Pentru primele doua subiecte, repozitionare si dezmembraminte de proprietate trebuie sa stii ca sunt in Ordinul 700/2014 cu modificarile si completarile ulterioare, pentru drepturile persoanei autorizate trebuie sa stii ordinul 107/2010, pentru masuratorile GNSS cinematice exista in bibliografie la tematica un punct ce se refera la Aparatura GPS cat si notiuni generale despre aparatura GPS, partea cu calculul cpc si cpt la o apartamentare tot din ordin 700/2014.

am inteles ca trebuie sa stiu ordinul 700 cat si 107 dar atunci al ce mai exista tematica pe siteul lor????sau e asa sa te prinda la ''''inghesuiala'''' nu cred ca cineva stie ordinele pe dinafara nici cei din structurile lor ;)



590/763px 78.6KB

John Doe

Legislatia se schimba des ca e simplu, actualizarea paginii web e mult mai grea fiindca acolo iti trebuie om care stie ce face.
In concluzie, consulta subiectele de examen la sediul OCPI unde dai examenul si gata, in rest... traiesti in Romania unde se fac postari multiple si scapari ortografice la greu, de ce te plângi?

Modificat de John Doe (17-03-2016 11:59:27)

rotarutudor

Buna ziua,
Am finalizat facultatea de Hidrotehnica si geodezie din iasi profil imbunatatiri funcire dupa care am lucrat 5 ani ca tehnician topometrist apoi am finalizat si studiile de masterat Geomatica si Cartografie din iasi in cadrul aceleiasi facultati,
practica topografica nu este considerata obiect de studiu si am doar doua semestre , unul de cadastru si unul de topografie si nu 3 cum ar fi necesat pentru autorizare ? Mentionez faptul ca am finalizat si studiile de masterat Geomatica si Cartografie dar nu sunt luate in considerare in vederea dosarul de autorizare cat C
intrebarea mea este daca a avut cineva caz de de genul asta sau daca a auzit, multumesc frumos

Modificat de rotarutudor (23-09-2016 14:26:33)