pret km

Creat de cabina23, Feb 25, 2016, 06:27 PM

« precedentul - următorul »

cabina23

buna ziua!
NU stiu daca am nimerit bine,dar am o intrebare: 350 ron/km de drum?
Chiar asa ?
Nu conteaza pentru ce si cati km ai zic eu.......................

John Doe

Poti sa fii putin mai explicita? Asfaltezi, plantezi pomi sau la ce se refera pretul asta?

Modificat de John Doe (25-02-2016 19:25:46)

cabina23

Păi nu este forum de topografi? Am văzut că de obicei ai comentarii pertinente. Cred că  ai vrut să spui suport topo sau intabulare? Ca să fiu mai explicit, este vorba de suport topo . Pentru un cablu electric. Eu vroiam să întreb cum poți să ai profit la un astfel de preț..... Numa' bine!

Mit

@cabina23
Eu problema n-as pune-o in modul prezentat de tine (referitor la profit); poate sunt unii care vor sa bage bani in economia tarii, aducand bani de-acasa (sunt patrioti)  :uimit:
Intrebarea care se pune este daca la acest pret ofera calitate; asta-i problema.  :nod:
 :hi:

John Doe

@cabina23: daca eu te intreb "Cât este?" ce-mi raspunzi? asta am intrebat si eu...

Depinde ce cerinte sunt in cazul de fata, dar pentru o ridicare topo simpla adica ax drum, latime si detalii minime necesare (podete, stalpi LEA daca sunt la maxim 6m de ax, conducte gaz supraterane) nu mi se pare deloc ciudat. Tie ti se pare mult, putin, de ce ? expliciteaza putin cerintele si adu niste argumente, altfel discutia nu are obiect.

vespasy

eu consider ca e ff putin. indiferent ce vrei sa faci tot trebuie sa pozitionezi reteaua electrica de telefonie(daca exista) santul si si ce mai exista pe acolo(considerind ca e extravilan drumul) deci ai minim 15 puncte pe profil iar la 1 km faci cel putin 20 de profile.
daca mai mult te plimbi si faci profile la la distante mari.....poate e chiar mult 350lei/km

Modificat de vespasy (06-04-2016 05:33:29)

John Doe

Totul depinde de cerintele lucrarii, cati km de drum estimeaza topograful ca poate face si de aici pretul. Mai conteaza si eficienta cu care stie sa lucreze topograful - iar asta e un lucru foarte important indiferent daca place sau nu la toata lumea.
    Asta d.p.d.v. tehnic cumva, fiindca exista multe cazuri de lucrari mioritice cu preturi la fel care nu pot fi aduse ca argumente obiective.
    Poate pretul care a deschis topicul e de la vreo plesneala ca sa ia cineva niste bani, si altcineva decat castigatorul licitatiei se scandalizeaza ca ce pret e acela. Sau poate chiar atat face lucrarea daca e facuta cu cap, si cineva care a cerut dublu fiindca asa stie sa ceara are niste banuieli - dar am zis, pana nu vine cu niste amanunte userul cabina23 nu avem ce discuta. Ca iarna nu-i ca vara si loganul nu e Ferrari stiu si eu...

vespasy

#7
Citat din: John DoeTotul depinde de cerintele lucrarii, cati km de drum estimeaza topograful ca poate face si de aici pretul. Mai conteaza si eficienta cu care stie sa lucreze topograful - iar asta e un lucru foarte important indiferent daca place sau nu la toata lumea.
    Asta d.p.d.v. tehnic cumva, fiindca exista multe cazuri de lucrari mioritice cu preturi la fel care nu pot fi aduse ca argumente obiective.
    Poate pretul care a deschis topicul e de la vreo plesneala ca sa ia cineva niste bani, si altcineva decat castigatorul licitatiei se scandalizeaza ca ce pret e acela. Sau poate chiar atat face lucrarea daca e facuta cu cap, si cineva care a cerut dublu fiindca asa stie sa ceara are niste banuieli - dar am zis, pana nu vine cu niste amanunte userul cabina23 nu avem ce discuta. Ca iarna nu-i ca vara si loganul nu e Ferrari stiu si eu...



mare dreptate boss!!!