Reglementare despre Tiltu si Acte

Creat de diagodose2009, Ian 19, 2016, 11:36 AM

« precedentul - următorul »

diagodose2009

Eu am citit in2015,  despre un  ordin, al doamnei directoare ANCPI, in care se mentioneaza:
a)daca  codurile depe Titlu-spate (Tarla.. si Parcela) nu mai corespund cu actele de proprietate
(C.M.,  CVC ,  Contract de Vanzare...)
b)nu mai este necesara  modificarea Titlului T.P., se poate face direct la NotarPublic,printr-o declaratie
sau  act suplimentar..

Intrebarea: Unde eu gasesc acest ordin al doamnei Directoare OCPI si ce numar/data/an are.?
Un inspector  de la OCPI,nu stie  despre ordin, si tot da  respingere la dosar cadastral.

Ps: Acest ordin  este dat ca raspuns  la o inaintare al  Camerei - Notarior din Bucuresti..
Multumesc anticipat...
:D

<span class="punedited">Modificat de diagodose2009 (20-01-2016 11:58:51)</span>

Atopor

Art. 235 din O700 arata cum se modifica TP

John Doe

Prin declaratie pe proprie raspundere se pot rectifica unele date din actele notariale, dar NU un titlu de proprietate. Niciodata nu s-a putut asta, dar daca totusi gasesti legea spune-mi si mie te rog sa fug la notar sa declar ca am o suta de hectare, nu unul cum scrie in TP.

diagodose2009

#3
Eu nu doresc modificarea titlului, doresc doar  intabularea a suprafetei  cu codurile
corecte. Din cauza  ca  titlul  a fost eronat (Tarla XX Parcela ??) scrise gresite, 
 toate actele  derivate (CM, CVC, CV)
sunt eronate..Deci trebuie doar  corectia actelor derivate (CM, CVC,CVC, +Declaratie
cum spui tu).
 :D
Citat din: John DoePrin declaratie pe proprie raspundere se pot rectifica unele date din actele notariale, dar NU un titlu de proprietate. Niciodata nu s-a putut asta, dar daca totusi gasesti legea spune-mi si mie te rog sa fug la notar sa declar ca am o suta de hectare, nu unul cum scrie in TP.

severcoman

#4
Citat din: diagodose2009Eu nu doresc modificarea titlului, doresc doar  intabularea a suprafetei  cu codurile
corecte...

nici una, nici alta, si nici instanta cum insista altii !
*(se poate intabula fara nici o corectare!)

John Doe

@diagodose2009: am impresia ca nu la postul tau pe care-l vad acum am raspuns, gresesc? O sa caut maine prin legislatie si daca gasesc, iti zic.

@severcoman: daca stii concret da informatia solicitata. Daca vrei doar sa te bagi in seama, te ajut eu inca o data.

Modificat de John Doe (20-01-2016 20:03:46)

John Doe

In ODG 700, la art. 235 gasesti cum sta treaba cu modificarea titlurilor. Articolul nu e modificat de anexa 1340/2015.

severcoman

#7
Citat din: John DoePrin declaratie pe proprie raspundere se pot rectifica unele date din actele notariale, dar NU un titlu de proprietate. Niciodata nu s-a putut asta, dar daca totusi gasesti legea spune-mi si mie te rog sa fug la notar sa declar ca am o suta de hectare, nu unul cum scrie in TP.

de ce am impresia ca te contrazici ? sau poate doar mi se pare ...
oscilanta pozitie!
*(totusi nu da fuga la notar cu suta de hectare, acu' e tarziu, ti-au luat-o altii inainte!)

severcoman

#8
Citat din: John Doe@diagodose2009: am impresia ca nu la postul tau pe care-l vad acum am raspuns, gresesc? ...
@severcoman: .... Daca vrei doar sa te bagi in seama, te ajut eu inca o data.

pai daca tot veni vorba *(asa cum ai impresia, si eu cred ca am mai discutat, da' nu ne-ai lamurit!), ajuta-ne sa intelegem : titlurile care nu au mentionata parcela sunt eronate sau nu ? trebuie rectificate sau nu ?...

John Doe

@severcoman: Te rog frumos sa-mi citezi unde ma contrazic dupa parerea ta, bine? cu mentiunea ca prima postare a topicului a fost modificata de autor ulterior primei publicari. Nu e nevoie sa raspunzi la afirmatii care nu-ti sunt adresate, despre declaratia cu suta de hectare povesteam cu diagodose2009.

Cat despre a doua postare, cu regret nu te pot ajuta sa intelegi nimic.

severcoman

#10
Citat din: John Doe...Cat despre a doua postare, cu regret nu te pot ajuta sa intelegi nimic.

concret :
1. diagodose2009 a citit undeva, candva-dar nu si aminteste/la momentul respectiv nu a dat importanta-, acum un inspector ii respinge lucrarile; aici nu prea da detalii, dar am inteles.
2. in incercarea de a da detalii, mentioneaza : "a) daca codurile...nu mai corespund" "b)nu mai este necesara modificarea...";
3. te contrazici atunci cand spui ca NU se modifica/rectifica, revii apoi mentionand Art. 235, desi anterior Atopor a punctase deja "Art. 235 din O700 arata cum se modifica TP"!

cum procedam ?
a. -cum il va lamuri/convinge diagodose2009 pe inspector ? *(in aceeasi situatie sunt foarte multi topografi/proprietari/inspectori)
b. - ar trebui sa lamureasca si nuanta "nu MAI corespund" si "nu MAI este necesara", adica au corespuns candva ? - cand ?, nu mai este necesara> a fost cadnva ? - cand ? cine a impus asta ?

afland rapsunsurile ar trebui logic sa demonstram ca ancpi/ocpi greseste;
uite, sa ma lamureasca cineva *(vad ca tu nu poti, desi te-ai fi straduit!) daca titlurile fara parcela sunt eronate...
s-apai om vedea !

John Doe

#11
Foarte exact ce spui tu, doar ca ti-a scapat fix subiectul discutiei. Spuneam asa :
Citat"Prin declaratie pe proprie raspundere se pot rectifica unele date din actele notariale, dar NU un titlu de proprietate."

Adica un TP nu se poate modifica prin declaratie pe propria raspundere, se poate modifica insa in conditiile prevederilor din ODG 700, articolul 235. Unde ma contrazic?

severcoman

#12
Citat din: John DoeFoarte exact ce spui tu, doar ca ti-a scapat fix subiectul discutiei. Spuneam asa :
.... Unde ma contrazic?

is multi care au trimis oamenii la instante.
o putem duce langa cat vrei tu, doar pentru a demonstra ca nu ai raspuns la  nici o intrebare, nici macar cea ridicata de diagodose, intrucat rapsunsese deja Atopor;
(ca sa nu mai vorbim ca nu ne spuneai o noutate..., e ca si cum as raspunde eu ca maine este vineri!)

vorbind despre altceva :
lamureste-ne totusi daca tu consideri ca titlurile fara parcela sunt eronate ori nu, sa vedem totusi de care parte a baricadei te crezi....
(multi au trimis pe proprietari pe la comisii, sa le dreaga, sa le faca...)
asteptam solutia la problema, nu gargara si ambitii ! coada sus!

Modificat de severcoman (21-01-2016 21:20:47)

John Doe

@severcoman: Te-am intrebat unde ma contrazic, poti spune sau nu? se pare ca nu.

Ti-am atras atentia ca primul post al topicului a fost modificat de autor dupa ce am raspuns eu, daca te uiti la ore se vede, deci n-ai de unde sa stii la ce am raspuns daca n-ai citit varianta initiala a intrebarii.

Am vazut si eu TP-uri fara numar de parcela dar nu cunosc vreo hotarare oficiala fix pe cazul asta, deci ma abtin sa dau solutii din imaginatie ca sa ai tu ce interpreta pe urma.

severcoman

#14
Citat din: John Doe... primul post al topicului a fost modificat de autor ...

dupa un schimb de mesaje, eu cred ca diagodose2009 a rezolvat problema; as afisa mesajul sau de multumire, dar n-ar fi rau sa o faca chiar el .

Modificat de severcoman (22-01-2016 19:39:07)