avizare raport expertiza dupa depunere

Creat de merlin, Dec 18, 2015, 02:05 PM

« precedentul - următorul »

severcoman

...dupa care va trimitem acasa - si s multi care gandesc astfel prin oficii!- ca noi am scris bine, numa' voi nu-ntelegeti!
*(de exemplu - sunt ignorate prevederile din celelalte legi/pentru armonizare; ancpi/ocpi are propria biblie pe care o apgradeaza in fiecare luna cu cateva adrese catre ocpi-uri!)

bad wolf

Ce pot sa spun? E clar ca lumina zilei ca avizarea expertizelor este neconstirutionala(nu intru in detalii pentru ca exista pe acest forum foarte multe argumente), dar nimanui nu-i pasa , iar pe noi nu ne baga nimeni in seama.Am observat ca in ultimul an, in majoritatea judetelor expertizele modifica  punerea in posesie, intabularile, etc. Probabil ca la finalizarea Cadastrului general  se va alege praful de tot ce s-a facut pana cum ca fond funciar si cadastru sporadic. Dar... nu mai vreau sa ma enervez. Voi reveni.
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman

#17
Citat din: bad wolf... Dar... nu mai vreau sa ma enervez...

ai vrea tu, da' n-ai cum !

simplu06

As vrea parerea colegilor !

Avem una bucata teren intravilan cu comtinuare in extrav atribuit printr-o sentinta de partaj  cu raport de expertiza din 2016.

Am fost la teren am facut ridicarea si nefiind diferente intre ce am gasit  eu si ce a gasit expertul , am depus dosarul spre avizare.

Am primit referat si apoi respingere cum ca documentatia este intocmita incorect intrucat trebuie facute 2 documentatii deoarece terenul este 'traversat' de un canal conform planului cadastral de la 1980.

In teren nici urma de canal, nici macar in apropiere.

Oricum vreau sa fac reexaminare, voi ce parere aveti ?


Salutari !

John Doe

#19
Deci documentatia nu a fost respinsa fiindca terenul e amplasat si pe intravilan si pe extravilan? sa continuam in ipoteza asta.
  Canalul respectiv ce canal este? Daca e de irigatii sau de drenaj, proprietarul lui sunt Apele Romane sau in orice caz, altcineva decat proprietarul tau. Chiar daca canalul a fost astupat, dreptul de proprietate asupra terenlui pe care a fost amplasat nu s-a stins odata cu asta deci imobilul tau e format din 2 corpuri traversate de alta proprietate,  corpuri care nu sunt alipite. Deci trebuie doua documentatii.
  In locul tau, as cauta geometriile imobilelor care mai sunt traversate de canalul acela, sa vad daca a fost luat in consideratie si daca nu, as face contestatie pe baza asta. Sau, daca terenul este pe vreun titlu de proprietate, as cauta la Primarie sau la OCPI procesul verbal de punere in posesie, poate e fara canal. Sau... mai exista multe alte cai, depinde de practica judiciara in cauza.

  Geometriile le gasesti pe geoportal: http://geoportal.ancpi.ro/geoportal/imobile/Harta.html

Modificat de John Doe (02-08-2016 09:14:07)

bad wolf

Canalele de irigatii nu au fost puse in posesie, faptul ca proprietarul l-a acoprit e problema penala. La lucrarile de punere in posesesie, implicit la cadastru se trec ca vecinatate. Probabil ca expertul nu a stiu de existenta acelui canal.
Sper sa gasesc cararea corecta !