Stonex STS-2R reflectorless

Creat de klu_naravas, Noi 13, 2008, 01:31 PM

« precedentul - următorul »

Ionica34

Referitor Stonex
Sunt statii totale facute de South. Stonex doar plateste pentru a-i aparea numele pe ele. In rest echipamentele pleaca direct din China catre beneficiar. Cine nu crede vezi http://www.sandinginstrument.com" target="_blank">www.sandinginstrument.com.
Doar sftwarel e schimbat. Adica, e o copie dupa o Leica. Din punct de vedere al calitatii nu stiu ce sa zic. Ramane de testat. Stiu doar ca nici pe afara nu-s foarte cautate. Pretul intr-adevar e bun, dar e ca la loto : poti risca si sa ai un echipament bun, poti pierde. Zicea cineva aici de bani, ca cu 10000 Euro iti iei trei si daca se strica nu-ti pasa. Eu nu cred ca e chiar asa. Mai bine te uiti mai atent, la preturile astea gasesti si alte marci la fel de ieftine si mai bune. Sau cel putin cu un istoric in Romania (Foif, South, Spectra, Pentax, Topcon, Trimble, Sokkia, Leica). Spor la lucru tuturor.

nbtrad93

#16
Citat din: www.ipartner.roCa sa intelegi cum sunt acesoriile de la stonex, am primit eu o miniprisma (contra cost - cu 20 Euro mai putin decat una Leica Originala) de la aceasta firma si i sa evaporat stand in sertar lichidul din nivela sferica.

Asta este calitatea acesoriilor - execrabila

Si ca sa intelegi ce inseamana calitate, tot la o nivela sferica de la leica cu geamul crapat inca nu s-a scurs sau evaporat lichidul nici dupa un an.

Ipartner,

Nu imi amintesc sa fi cumparat ceva de la mine.Daca ai fi cumparat ceva de proasa calitate m-ai fi sunat ca sa imi reprosezi.Sper ca esti doar putin confuz.Altfel ar fi mai grav.

nbtrad93

#17
S-a gandit Carlson.


Citat din: www.ipartner.roVezi ca pentru stonex nu cred ca s-au gandit foarte multi producatori de soft.
s-ar putea sa ai probleme incepand de la formatul datelor pana la adaugarea vreunui carnet de teren, ceea ce ar putea sa-ti aduca costuri suplimentare.

Stiam ca domnul Dan este profesor dar nu stiu ce si unde preda.

nbtrad93

#18
Spre deosebire de statiile South care sunt facute in China la Stonex numai statiile din categoria entry level pleca din China.
Altele pleaca fix din Elvetia.
Spuneti ca produsele Stonex nu sunt cautate pe afara.Iata numai cativa dealeri Stonex din Europa de Vest :

www.stonex-france.fr                  Franta
www.geoteca.it                           Italia
www.geodesia.it                         Italia
www.topostonex.it                      Italia
www.stonexitalia.it                     Italia
www.geodirect.nl                         Olanda
www.czerski.com                        Polonia
www.stonexespana.es                   Spania
www.penmap.com                        ANGLIA
www.volkmann.com                      Germania
www.hommel-vermessungssysteme.de      Germania
www.geo-science.ch                    Elvetia

Se vinde South prin tarile astea?Sau poate ca nu are loc de Foif.


Citat din: Ionica34Referitor Stonex
Sunt statii totale facute de South. Stonex doar plateste pentru a-i aparea numele pe ele. In rest echipamentele pleaca direct din China catre beneficiar. Cine nu crede vezi www.sandinginstrument.com.
Doar sftwarel e schimbat. Adica, e o copie dupa o Leica. Din punct de vedere al calitatii nu stiu ce sa zic. Ramane de testat. Stiu doar ca nici pe afara nu-s foarte cautate. Pretul intr-adevar e bun, dar e ca la loto : poti risca si sa ai un echipament bun, poti pierde. Zicea cineva aici de bani, ca cu 10000 Euro iti iei trei si daca se strica nu-ti pasa. Eu nu cred ca e chiar asa. Mai bine te uiti mai atent, la preturile astea gasesti si alte marci la fel de ieftine si mai bune. Sau cel putin cu un istoric in Romania (Foif, South, Spectra, Pentax, Topcon, Trimble, Sokkia, Leica). Spor la lucru tuturor.

nbtrad93

Statiile Stonex STS 2R au fost inlocuite cu Stonex R2 RL 350 m cu SD card,USB si un procesor mai performant.
Pretul este de la 2895 Eur+TVA

Specificatii si brosuri pe http://www.nbtrade.ro" target="_blank">www.nbtrade.ro
Tel 0722 250220

nbtrad93

#20
Gasesti informatii despre Stonex pe :
www.stonexpositioning.com sau www.nbtrade.ro



Citat din: djxhousece-i Stonex?
 :rolleyes:

greuceanu

a lucrat cineva cu acest tip statie si e dispus sa impartaseasca si cateva pareri despre calitatea/fiabilitatea aparatului si daca merita sau nu cumparat?! ...o fi bun(=se preteaza ) la urmarirea in timp a unor constructii sau e bun doar in cadastru de ex? :) multumesc!

Modificat de greuceanu (12-11-2012 12:16:29)

Mit

Pt. astfel de lucrari se preteaza alte scule (gen theodolite si st.totale de inalta precizie), dedicate unor astfel de urmariri.

Modificat de Mit (12-11-2012 19:09:08)