Probleme linstyle

Creat de kokeinyesdi02, Noi 16, 2015, 06:37 PM

« precedentul - următorul »

kokeinyesdi02

Buna tuturor,

*As avea o serie de  nelămuriri legate de simbologia unor planuri topografice, de ce nu mă lasă să schimb 
linestyle-u dupa linetype doar culoarea, menționez că utilizez AUTOCAD 2007 .

** Puteți să imi spuneti niste lispuri care sa genereze automat distanța unor polilinii ??

Vă mulțumesc,
  :)

Modificat de kokeinyesdi02 (16-11-2015 16:40:15)

John Doe

Buna si tie,
Prima data trebe sa incarci fisierul de definitie al altori tipuri de linii, pe urma se poate schimba proprietatea asta a unei linii trasate deja. Din meniu, la caseta Linetype control (vezi poza) mergi jos de tot pe "Other", apare alta caseta unde mergi in dreapta sus pe butonul "Load" si incarci fisierul tau cu definitii de linii (au extensia LIN). Implicit e selectat "acad.lin", daca vrei altul apesi pe "File..." si cauti altul.
In fisierul respectiv ai sa gasesti o lista cu mai multe feluri de linii, adica exact linetype-ul tau. Selectezi si incarci tipul/tipurile de linie care iti trebuie, pe urma poti schimba o linie pe orice linetype exista incarcat in desen.

Deci: "linestyle" este o variabila care poate avea valoarea: by block, by layer, continuous sau orice nume de tip de linie (adica linetype) incarcat in desen.


Niste polilinii nu au o distanta in sine atasata, te referi la offset cumva? foloseste exact comanda asta. Sau DISTANCE, sau DIMLINEAR sau spune mai exact ce vrei cu distanta aia si vedem de lispuri.


592/370px 31KB

Mit

Omu' cat traieste-nvata; cand nu doarme; noroc ca nu dormeam...  :wink2:

John Doe

@Mit: ai idee cum e cand vrei sa inveti si n-ai pe cine intreba, cat timp am pierdut pana sa-mi dau seama singur de smecheria asta cu liniile, si de multe altele? probabil ca da. As vrea sa evit pierderea asta de timp pentru altii, atata cat pot.
Ai observat ca nu i-am zis ce inseamna de fapt "ByBlock" sau "ByLayer" ? aia vreau sa-si dea seama singur, numai asa va ramane cu ceva.

kokeinyesdi02

Iti multumesc mult de ajutor @John Doe. :)

kokeinyesdi02

Am de determinat niste distante pe ridicari topog. in ax pentru a stii mai exact cat s-a masurat eu utilizam un lisp pe nume TLEN pe care il incarcam si de fiecare data im determina distanta in metri. Intrebarea mea e legata de o alternativa de lisp care da rezultatea mai bune sau alternative care sa ma ajute sa calculez mai usor distantele.
   In ceea ce mi-ai zis tu ulterior despre linestyle si restul le stiam dar mie odata ce am efectuat pasii pe care i-ai specificat si tu nu mi se schimba nimic, desi am incercat simbologia dorita si nu se schimba nimic de ce ?????


590/143px 15.8KB

John Doe

1) Posteaza o captura de ecran dintr-o plansa pe care ai notat sau determinat tu distantele, poate imi dau seama despre ce e vorba. Vrei sa stii pe ce distanta de la ax s-a facut ridicarea? stochezi informatia sau doar verifici sa nu fie mai mica decât XXX - trebuie mai multe detalii.

2) Daca vrei sa faci ceva si AutoCAD nu face, de multe ori iti si zice de ce, adica iti scrie ceva in textscreen. Vezi ce zice acolo, poate iti dai seama.
Pe urma:
- verifica daca nu lucrezi pe vreun layer inghetat, dai comanda LAYER si te uiti la lacatzel sa fie deschis si la steluta sa fie galbena - vezi captura de ecran;
- verifica scara liniei: la unele linii complexe, ca sa se vada ca e alt fel de linie si nu continua trebuie scara foarte mica, la altele foarte mare si te mai baga in ceata si unitatile folosite, metri sau inch? ca reper, fa o linie DASHED, pune-i scara pe 8 si vezi daca se vede (scara sau factorul de scara, zi-i cum vrei) si daca asta merge, prin incercari iti determini ce scara trebuie si la restul liniilor ca sa se vada;
- inchide desenul care nu merge, deschide un desen nou, da comanda RECOVER de la taste, selectezi desenul care nu merge si ti-l ia la purecat, poate gaseste ceva erori;
- daca n-ai gasit motivul asa, incarca pe un site de transfer o portiune din desenul care nu functioneaza, il descarc si ma uit la el si iti zic pe urma ce-a avut. Spor !


592/286px 36.3KB

kokeinyesdi02

Am incercat si variantele tale tot nu merge


590/322px 23.7KB

kokeinyesdi02

Ce nu inteleg de ce axul drumului in cazul de fata mi-l lasa in linie dreapta iar el este specificcat ca si dashed, in acelasi proiect insa pe alocuri acesta figureaza ca dashed dece ??? Asta nu inteleg eu


590/267px 18.1KB

John Doe

Liniile pot avea aspect diferit functie de scara si lungime, chiar daca sunt de acelasi tip.

Deci acuma poti schimba tipul de linie sau nu?


592/396px 14KB

kokeinyesdi02

Nu pot schimba axul drumului e tot linie continua pe alocuri

John Doe

Repet inca o data, se pare ca nu m-am sxprimat suficient de clar mai inainte.

Daca un segment dintre doua vertexuri (noduri) e prea scurt, linia se vede continua desi este intrerupta. Segmentele de linie si pauzele dintre ele au o lungime prestabilita in functie de linetype scale, si la segmentele in care nu este loc sa-ti arate secventa de baza [linie-pauza-linie], iti arata line continua.

Am facut un print screen cu o polilinie de tip linie intrerupta (dashed); segmentele oblice sunt mai lungi si se distinge ce tip de linie este, cele orizontale sunt mai scurte (prea scurte) si se vede ca linie continua.

Solutii: ori o lasi asa, ori cauti alt tip de linie cu secvente mai scurte, DASHED2 de exemplu, sau modifici scara liniei pana iese cam cum vrei tu.


593/375px 13.2KB

geosfera

Modul de generare a segmentelor se poate modifica cu variabila plinegen inainte de desenarea poliliniei.
Daca polilina e deja desenata, o selectezi si in proprieties modifici variabila Linetype generation

John Doe

Corect, uitasem de variabila asta; am mai folosit-o si eu dar uneori iti da un traseu putin ciudat la polilinie, parca n-o vezi ca trece prin punctele pe unde stii tu ca ar trebui sa treaca.