Lista nemultumiri fata de ANCPI OCPI BCPI

Creat de Maorientezpemovila, Noi 15, 2015, 01:59 AM

« precedentul - următorul »

John Doe

Coruptia si radicalismul sunt doua extreme, nici una nu e buna dar probabil rezultanta lor da in timp o directie mai potrivita lucrurilor.

Maorientezpemovila

Formulam o adresa catre prietenul Dacian :

1. Reglementarea numarului de ani in care un autorizat este convocat pentru un dosar  si obligat sa prezinte masuratorile (sa spunem 2 ani ) potrivit ODG 700
2.Inspectorul de cadastru sa nu se mai pronunte pe parte tehnica , raspunderea apartine autorizatului ,inspectorul de cadastru doar sa  inregistreze ( partial ca RTI ,si CP tot noi servim)
3. Nu stiu pe partea de BCF , ca aici trebuie un sobor de ingineri si juristi dar in opinia mea si aici trebuie sa mai taiem din ce pot cere .

John Doe

Nu stiu daca e bine sa construiesti un pomelnic pe care nici sa nu-l bage in seama. Mai bine scrie scurt si la obiect ca noi, topografii, avem o serie de mari probleme cu implicatii majore iar solutiile le putem gasi impreuna, de acord ? Pana iti raspunde, daca iei la purecat numai forumul asta poti face o lista semnificativa de probleme. Formuleaza adresa, trimite-o si mai vorbim dupa. N-o fac eu fiindca, dupa parerea mea subiectiva, problema e cam in alta parte si nu dispun de suficienti nervi sa ma apuc.

Maorientezpemovila

Sa inteleg ca tu crezi ca vina ne  apartine ? Ai dreptate  ,sunt multi autorizati cu feude  ,ce se au bine cu ,,sistemul'' .Poate te gandesti la liota de autorizati facuti la apelul bocancilor  sau la cei ce  redactau din birou, de pe planul 1: 500 lucrarea fara masuratori in teren .
Poate iau aminte si alte domenii de la noi si operatiile pe creier sa se efectueze si de brancardieri  .

severcoman

#19
Citat din: MaorientezpemovilaFormulam o adresa catre prietenul Dacian :

1. Reglementarea numarului de ani in care un autorizat este convocat pentru un dosar  si obligat sa prezinte masuratorile (sa spunem 2 ani ) potrivit ODG 700
2.Inspectorul de cadastru sa nu se mai pronunte pe parte tehnica , raspunderea apartine autorizatului ,inspectorul de cadastru doar sa  inregistreze ( partial ca RTI ,si CP tot noi servim)
3. Nu stiu pe partea de BCF , ca aici trebuie un sobor de ingineri si juristi dar in opinia mea si aici trebuie sa mai taiem din ce pot cere .

ai ramas orientat pe movila *(desi semnalul de lemn din pd.Poplaca nu mai e, iar piramida din Turnisor a fost furata si ea... ):
1. in mod corect -in opinia mea!- cineva a introdus mentiunea de "prezumtia de inactiune" /nu s-au efectuat masuratorile"; eu as pune 50 de ani garantia pentru bune masuratori!
2. ce- ar fi sa lasi documentatia la secretara sau la femeia de serviciu ?!...
3. tu zici sa nu le mai dai nimic; daca ai fi proprietarul ai gandi la fel ?
pai in opina ta cadastrul nici nu trebuie, ar fi o cheltuiala in plus !
(analizeaza planuri si documente din 1860 sa vezi daca pe atunci hotarnicii erau facuti la apelul bocancilor!)

Maorientezpemovila

sever coman
,,1. in mod corect -in opinia mea!- cineva a introdus mentiunea de \"prezumtia de inactiune\" /nu s-au
efectuat masuratorile\"; eu as pune 50 de ani garantia pentru bune masuratori! ''

E parerea mea , daca prin analogie inclusiv crima se prescrie (ma repet ) nu vad de ce am face ceva asa de unic pentru masuratori . Si daca transdatul mai este ,, imbunatatit ''  , o lucrare,, limitata unic'' pe 19 cm ,in sensul ca mai mic de 20 cm , imi insusesc limita vecina ,conform normelor de astazi ,peste 5 ani este gresita  si  sunt obligat sa o refac . Sa inteleg ca cadastristii au o karma proasta ? sau pe limbaj de cartier,, sunt cei mai prosti din curtea scolii ? ''
O trasare facuta de un coleg ce a avut coordonate din Local Bucuresti si le-a transformat in proiectie stereo 70 cu o varianta de transdat mai veche , avea o translatie de 11 cm fata de transformarea cu alta varianta de transdat recenta .Deci coordonate vechi ce ar trebui sa fie fixe ...migreaza .Sa inteleg ca vei vrea bucuros sa garantezi 50 de ani pentru asa ceva?

2.Cand ai vazut un inspector convocat pentru o lucrare ? Daca eu am raspundere 100 la 100 , ceea ce este normal , in avizare nu am aproape nici un cuvant de spus .Mai mult fac modificari dupa bunul plac al inspectorului respectiv si toate  ce decurg de aici se sparg in capul meu .OK,hai pe teren eu si inspector si facem raspunderea 50 50 ...?

3.Proprietarii..dragutii de ei ce nestiutori sunt ..si ce repede uita cum au aplecat gardul spre vecin .Nu am nimic cu oameni corecti , este normal sa beneficieze de servicii corecte dar in acelasi timp nu mi se pare normal ca pe cheltuiala mea in viitor sa fiu chemat saptamanal pentru lucrari de 20 ani in urma .Prestam servicii pentru profit  ,proprietarii beneficiaza de serviciile noastre , statul castiga daca ne facem bine treaba .In lumea asta garantiile se ofera pentru 1 an , 2 ani 5 ani etc  ,adica un termen rezonabil.

Maorientezpemovila

#21
Citat din: severcoman
Citat din: MaorientezpemovilaFormulam o adresa catre prietenul Dacian :

1. Reglementarea numarului de ani in care un autorizat este convocat pentru un dosar  si obligat sa prezinte masuratorile (sa spunem 2 ani ) potrivit ODG 700
2.Inspectorul de cadastru sa nu se mai pronunte pe parte tehnica , raspunderea apartine autorizatului ,inspectorul de cadastru doar sa  inregistreze ( partial ca RTI ,si CP tot noi servim)
3. Nu stiu pe partea de BCF , ca aici trebuie un sobor de ingineri si juristi dar in opinia mea si aici trebuie sa mai taiem din ce pot cere .

ai ramas orientat pe movila *(desi semnalul de lemn din pd.Poplaca nu mai e, iar piramida din Turnisor a fost furata si ea... ):
1. in mod corect -in opinia mea!- cineva a introdus mentiunea de "prezumtia de inactiune" /nu s-au efectuat masuratorile"; eu as pune 50 de ani garantia pentru bune masuratori!
2. ce- ar fi sa lasi documentatia la secretara sau la femeia de serviciu ?!...
3. tu zici sa nu le mai dai nimic; daca ai fi proprietarul ai gandi la fel ?
pai in opina ta cadastrul nici nu trebuie, ar fi o cheltuiala in plus !
(analizeaza planuri si documente din 1860 sa vezi daca pe atunci hotarnicii erau facuti la apelul bocancilor!)




Cred ca nu ai inteles ce am vrut sa zic ,am rugamintea sa mai te apleci asupra randurilor scrise de mine , pentru ca nu am spus ca nu trebuie cadastru !
Ca mananca resurse mai multe decat trebuie , inclin sa cred ca da ..Va mai aduceti aminte de inceputurile cadastrului ? se cereau documentatii in stereo 70 in conditiile  in care reteau  de puncte era distrusa sistematic? (mai lasau si in local ce-i drept).Cate asfaltari in Bucuresti de pilda au conservat bornele  ?sau reperii de nivelment? (renovau , ii scoteau si ii plantau la loc  zidarii !)

Nu era mai simplu sa se ceara doar in local pana la o indesire corespunzatoare? Dar sa se fi cerut masuratori masuratori corecte ! Nu trase pe suprafata din acte !

severcoman

confunzi nitel cadastrul, geodezia si topografia inginereasca ;
cei 20cm-precizia pe care pretinzi ca o asiguri sunt suficienti pentru cadastru *(poti determina si grafic unele coordonate!); iar despre gardul spre vecin > nu te opreste nimeni sa anexezi in continuare poze *(si eu mai fac asta), incat sa demonstrezi ca acum 15 ani ai masurat conform imprejmuirilor.
*(In functie de metodele si mijloacele de masurare utilizate persoana autorizata va face dovada efectuarii masuratorilor, prin carnetul de teren, schita retelei, descrierea punctelor noi de indesire si de ridicare, rapoarte GPS, masuratori in format RINEX, rapoarte referitoare la preciziile determinate. Toate informatiile si datele rezultate din masuratori trebuie arhivate de persoana autorizata, care este obligata sa le prezinte la solicitarea oficiului teritorial. Daca persoana autorizata nu prezinta informatiile solicitate, se prezuma ca aceasta nu a efectuat masuratori la teren)

Maorientezpemovila

Cred ca sunteti nitel o cauza pierduta , nu o luati in nume de rau , dar astazi potrivit ODG 700
Lucrarile se efectueaza in stereo 70 , le tragem pe limita unica vecina daca nu depasim cei 20 de cm . .Daca gresesc  ceva ,poate imi deschideti mintea unde am facut confuziile cu cadastrul , geodezie si topografia  inginereasca .In 15 ani se intampla multe ...inundatii , incendii , pierdere de date , doamne fereste sa se intample cuiva ,dar se intampla . Ca inginer cred ca trebuie sa vad lucrurile in mod practic .Fotografiile nu sunt intotdeauna relevante . Credeti ca un gard de plasa mutat 0.5 m poate fi observat pe fotografiile dvs? Eu cred ca nu .Sa vedeti dvs daca peste 15 ani inspectorul o sa va felicite ca aveti atatea date relevante ..credeti ca va va  da o medalie?  O sa va oblige sa va refaceti documentatia !

Maorientezpemovila

d-lui severcoman
Si mai am rugamintea sa ma taxati pentru cea ce  zic, cu cea mai mare placere  ,nu sa-mi atribuiti alte opinii pe care nu le-am exprimat .

John Doe


                  Cine striga mai tare are dreptate indiferent de argumente.
Daca faci o afirmatie nu esti inteles corect, trebuie sa explici inca o data ce ai vrut sa spui.

Astea sunt doar doua tendinte foarte la moda; nu va critic, dar daca va dau de gandit e bine. Continuati...



               

Maorientezpemovila


                  Cred ca daca va referiti la mine , imi cer scuze daca nu este asa , gresiti.Am exprimat o opinie , am argumentat-o de cel putin  doua ori .Inteleg foarte bine pozita d-lui severcoman cum cred ca si domnia sa a inteles ce am vrut sa spun .

Modificat de Maorientezpemovila (17-11-2015 08:43:03)



               

Maorientezpemovila


                  Ca argument pentru limitarea inspectorilor doar la insusirea documentatiei , in opinia mea , ar creea mai multe efecte si daca se accepta sau nu .

          O astfel de cerinta expusa capilor ANCPI le va da de inteles ca asa nu se mai poate .E ca si cum pe ocolite le spunem ca nu pot continua ca pana acum .Pentru aparatul de stat schimbarile si ideile noi ii sperie teribil ceea ce i-ar impinge poate la concesii .
          Nu poti lasa un stapan feudal -in speta inspectorul sa aplice legea bunului plac , sa foloseasca  felurite  chichite  pentru a spune NU .
           Orice nota de completare sau respingere genereaza pierderi celui ce intocmeste si proprietarului si in final economiei nationale .Statul  daca ar avea discernamant ar intelege ca un inspector bun ar fi acela ca cauta sa aprobe cat mai multe dosare  .Nu intra in discutie documentiile gresite voit sau nevoit , presupunem buna credinta .
           Si daca de  noi ar depinde avizarea spre 100 la 100 ar crea o responsabilitate imensa pe umerii nostrii , in 5 ani cred ca multe ,,uscaturi '' s-ar indrepta sau pleca din sistem  .
            Acum avem posibilitatea sa mai aruncam vina pe OCPI dar atunci ai fi 100 la 100 responsabil pentru ceea ce faci .



               

Maorientezpemovila


                  Sistemul are nevoie de linistea de pana acum .Zgomotele si zarva , ideile noi trebuiesc oprite cu orice pret. In Odg 700 autorizatul are raspunderea  ,obligatiile , nu are voie  , legislatiea este  facuta ca un zid de aparare in jurul sistemului .Ei sunt cei ce stau inchisi in castel , au o  teama colectiva .
Cand s-a vazut un inspector sa-si retraga nota de completare ? Sa spuna ,, domnule ai dreptate ''  .
Merg pe principiul ca daca au zis ceva nu mai se intorc asupra deciziei . Ce i-ar face colegii unui astfel de om? Care ar recunoaste greseala?
Reexaminarile de exemplu (in cazurile intalnite de mine ) sunt default respinse pe principiul corb la corb nu-si scoate ochii  si pentru a descuraja aceasta pretioasa unealta .
Aceste metehne contrazic principiile statului de drept .

Modificat de Maorientezpemovila (17-11-2015 09:40:38)



               

Maorientezpemovila


                  Sistemul in opinia mea, oprima inclusiv pe inspectori .Sefi sau ,,relatii suspuse '' care baga pe gat  diverse lucruri.In unele oficii inspectorii stau foarte  inghesuiti (si se stie ca de exemplu aglomeratia  conduce spre comportament agresiv ) .Poate unii din ei au oservat cum le creste numarul de prieteni de cand sunt inspectori .Prieteni sau fosti colegi de facultate  vechi care ii  sacaie cu cine stie ce cerinte care mai de care . Apoi puterea care o ai ca inspector in acest domeniu este un drog  caruia numai un om foarte matur si echilibrat ii poate face fata .

Nu le luam mai bine o parte din povara de pe umeri , sa-i ajutam ? ca si ei sunt oameni http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">

Modificat de Maorientezpemovila (17-11-2015 09:41:25)