Lista nemultumiri fata de ANCPI OCPI BCPI

Creat de Maorientezpemovila, Noi 15, 2015, 01:59 AM

« precedentul - următorul »

Maorientezpemovila

Salut  ,intr-un moment liber am scris cateva din punctul meu de vedere  , poate mai aflu si ceva noutati din alte parti

1. Desfintarea hegemoniei ANCPI si OCPI din teritoriu  si a departamentelor de cadastru din primarii.

argument :
-sunt sursa de concurenta neloiala si coruptie  (soti ,sotii de inspectori ,autorizati fantoma ce semneaza lucarile lucratorilor ANCPI si OCPI )
-au o lipsa de pregatire si rea voina  (nu ma refer la exceptii pentru care ..jos palaria)
-produc pierderi economiei nationale de ani de zile prin finalizarea cu intarziere a dosarelor (poate au depasit deja miliardul de euro bani pierduti de tara datorita intarzierilor pricinuite de OCPI uri si BCPI uri  )
-sunt primarii care ,,au exclusivitati '' si oamenii lor fac cadastre in zona desi sunt angajati ...oare ce-o zice consiliul concurentei >? (http://www.consiliulconcurentei.ro )

2.  Regandirea programului  de cadastru general ,,Programul National de Cadastru si Carte Funciara''
argument :
-am inteles ca doar o mana de ,,firme '' mari vor ,, pradui'' practic aceste fonduri pentru acest program (cca 10), restul fiind exclusi PFA- uri si firme mici
-suntem o clasa sociala de oameni ce traim din cadastru si prin excluderea noastra ne afecteaza modul de viata  ,am fost buni
pana in acest moment si acum suntem lasati pe dinafara cu cinism .

3. Un autorizat raspunde pentru un dosar un numar nelimitat de ani
 
argument:
In tara noastra si crimele se prescriu dupa un anume timp .Trebuie stabilit un numar rezonabil de ani in care este posibila convocarea unui autorizat.Din umilul meu punct de vedere ODG 700 incalca alte legi ale statului roman si Constitutia .
Mai adaug ca schimbarea parametrilor TRANSDAT in timp  , pot face ca peste 5 ani o documentatie  ce corespunde normelor astazi , sa fie gresita  in viitor .Pe site-ul lor o sa se impauneze cu faptul ca imbunatatesc TRANSDAT-ul , fara sa recunoasca ce presupune asta.

4. Inspectorul de cadastru cere ce vrea si cum vrea dar in nici un caz nu este convocat peste ani .
Daca are o raspundere limitata atunci si parerea lui in avizarea unui dosar sa fie proportionala cu raspunderea pe care o are .

5. Desfintarea ,,limitei unice'' , care este adapost pentru ,,uscaturile '' domeniului nostru , sa fie incurajate masuratorile adevarate  .
Ce obtinem :
-daca ne ,,lipim'' unii de altii ?
 -daca ,,tragem pe suprafata din acte''?
Putem gasi pana la urma  formule sa masuram ce gasim in teren si sa consemnam doar realitatea .
Daca doresc cei de la ANCPI o abordare tip GIS ,pot face bine mersi un soft care sa le acopere micile suprapuneri , pot elabora o lucrare separata pentru un plan index sau ceva asemanator cu ortofotoplanuri si masuratori punctuale in teren .
6. Birocratia nesfarsita si lipsa de respect la adresa noastra .
Sunt note de completare datorita faptului ca planul de incadrarea este un ortofotoplan si nu un plan de incadrare scara 1:2000  de acum 20 de ani .
Serios? Asta e ceva asa de important pentru domnii inspectori?  Ce meserie aveti cei ce cereti asa ceva ? Va zic eu:in nici un caz aceiasi cu noi .Cand dati de la oficii  plan de incadrare scara 1:325 este bun nu-i asa? V-ati invatat sa abuzati  de pozitia voastra , si tin sa spun ca abuzul in serviciu este o infactiune in tara asta .
La Ilfov vrem dosare de carton ca altfel nu le primim .La Slobozia ne enerveaza dosarele de carton le vrem de plastic , la noi la Dambovita PAD-ul il facem in felul asta ..(nu mai zic cine sta deasupra lor ..) ,din cate stiu Romania este un stat unitar si nu unul federal (sau feudal din nefericire) .

7.Termene lungi de solutionare (desi isi cer scuze pentru intarzieri  datorate numarului mare de dosare ...unele accidental ies si mai repede  :)... trebuie sa cunosti pe cine trebuie :) si nu neaparat pe cineva de sus , uneori pe cineva de la baza piramidei sistemului . Oare anumite organisme ale statului tip DGPI , stiu ...?

8.Lipsa de seriozitate a inspectorilor si angajatilor ANCPI ,BCPI si OCPI
-Note de completare absurde
-Note de completare fara sa dea si o solutie practica
-Cereri de reexaminare ce sunt respinse din  start cu motivare ,,copy paste '' ce denota completa neanalizare a cazului 
- Sesizarile ce sunt tratate prin acoperirea celor vinovati ( daca facem o analiza a petitilor de ANCPI si a raspunsurilor lor  ar fi ..elocvent)
-inteleg pe cei ce sunt inspectori din punct de vedere uman  , ca sunt telefoane  , ca nu pot refuza prieteni  ,dar in momentul cand se simt stapani si dau note de completare si respingeri ca ,,pleaca in  concediu ''de exemplu , nu mi se pare OK .Respect pe cei ce-si fac meseria corect si trateaza tehnic si impartial cererile  (nu cunosc foarte multi ..)


lista este deschisa...

John Doe

Da stim si noi toate problemele astea, doar suntem din domeniu si nu de ieri. Solutiile nu le stim, ai vreuna??

Mit

Mi s-au intamplat toate cele enumerate de tine; nu numai o data; am mers la "imparatie" si le-a dat dreptate tot la ai lor. Se acopera unii pe altii. MAFIA e pretutindeni si-n toate... Am scris si la ANCPI si de-atuncea se uia urat la mine si ultimul angajat de la OCPI; sigur i-au prelucrat sefii: "aveti grija la ala ca latra..."
Asa ca @ Maorientezpemovila scrie si tu la ANCPI, guvern, parchet, DNA, parlament...
PS.  Bravo ca latri si tu ca... Patrocle, ca si mine; caravana... trece.   :hi:

severcoman

#3
Citat din: MitMi s-au intamplat toate ... Am scris si la ANCPI si de-atuncea se uia urat
PS.  Bravo ca latri si tu ca... Patrocle, ca si mine; caravana... trece.   :hi:

asa se-ntampla daca te-ai oprit din scris!
eu am o colectie de raspunsuri *(din cateva sute), cu raspunsuri opuse la aceeasi intrebare; sa vedem daca va folosi pentru un eventual "studiu de caz" al randamentului/comportamentului institutiei ocpi !
(Mit, latratul nu se coase la dosar, si doar stii asta!)

Maorientezpemovila

#4
Solutia este sa nu ne descurajam .Sa cautam lucrurile  cele  mai deranjante sa le punem pe  o lista nu foarte lunga sa poate fi studiata usor ,  o semnam cativa cu nume , prenume ,CNP , .Mai trece un timp,  mai facem o lista o semnam o trimitem .
Apoi fiecare poate sa semnaleze foarte simplu ce-l deranjeaza in nume personal prin scrisori cu confirmare de primire (pentru OCPI si ANCPI  mai ales ,nu de alta ..dar sa nu le piarda ) sau daca nu avem timp mail catre organisme ale statului si de ce nu si europene  ce se ocupa cu grija fata de cetateni .Ai o respingere  ?...indruma proprietarul sa faca reexaminare ...este dreptul lui daca are dreptate .Lucruri marunte facute de noi se pot aduna  si darma un sistem (corupt dar subred ) .
Dragii de la relatiile cu publicul de-abia asteapta cetateni constienti de drepturile lor si chiar ii incurajeaza sa dialogheze cu institutiile statului :
relatiicupublicul @ ancpi.ro ,e mailurile oficiilor din tara sunt pe site ANCPI
avp @ avp.ro
www.consiliulconcurentei.ro
procetatean @ presidency.ro
drp @ gov.ro

Modificat de Maorientezpemovila (23-11-2015 15:23:54)

Maorientezpemovila

#5
http://www.presidency.ro
http://gov.ro/ro/contact
http://www.avp.ro

Dureaza ...dar scrisul elibereaza ...Este  mai simplu sa ridicam fatalist pumnul in aer  ? sau sa punem un pic umarul .

Maorientezpemovila

9 . Ma mai deranjeaza numerotatul paginilor .

John Doe

Interesante informatiile, dar ale cui sunt adresele de mail? vezi ca site-ul le modifica ca sa nu faca publice informatiile personale, scrie-le cumva ca sa nu poata fi recunoscute automat ca adrese (de exemplu, spatiu inainte si dupa @).

Interesanta si ideea, personal am senzatia unui dialog cu un sistem care nu contine inca oamenii si conditiile in care s-ar putea rezolva macar o parte din problemele existente. Putem astepta, pe cale naturale aceste probleme se vor acutiza si se vor sparge la un moment dat, singure sau la pachet cu altele, sau putem incerca, pas cu pas (cum zicea o alta mare dezamagire) sa facem cate ceva. Poate, cine stie... desi singuri au mai incercat unii si se stie deja cu ce rezultate, in comun s-au tot facut asociatii care n-au dat rezultatele scontate... deci poate problema nu este la EI, poate problema e chiar la noi, in noi insine dar n-o vedem? poate o privim gresit si n-o putem rezolva fiindca de fapt n-am identificat-o corect?

Maorientezpemovila

Vina noastra :
-mentalitatea ca ,,ma mai intalnesc cu el '' si mai bine stau in banca mea e cea mai raspandita
-legaturile unora dintre noi ce au apelat la favoruri si astfel nu pot spune nimic si beneficiaza de tratament preferential
-lasitatea specifica oamenilor traiti in comunismul romanesc
-nimeni nu face ceva individual ..asteapta un Mesia  sau asteapta sa ,,fim organizati'' , uitand ca potrivit legilor in vigoare avem dreptul de  face sesizari ,plangeri  prin posta sau e-mail la poate peste 10 institutii inclusiv la OCPI uri sau ANCPI sau la organism europene
-,,schelete din sifoniere '' din activitatea de cadastrist  (limite ,,trase pe vecini '',coordonate  luate din baza de date , lipsa masuratorilor din  teren etc )

Vina lor :
-multi nu au experienta masuratorilor in teren
-trateaza heirupist (ideea de  limita unica ) si birocratic avizarea documentatiilor cadastrale
-fixatii gen ,,nu accepta ortofotoplan la planul de incadrare in zona ,,
-isi fac un titlu de glorie de a gasi  motive de completari si respingeri ,excesul de zel fiind la ordinea zilei
-cereri absurde gen sa ai nordul pe releveu pentru ca asa au hotarat la nivel local izvorate din ignoranta si rautate
-nu sunt empatici , pentru ca fiecare intarziere creeaza o neplacere unor oameni care nu le-au gresit cu nimic ,nu sunt constienti de raspunderea fata de societate 
-sunt tot timpul in pozitie defensiva fiind vorba de ei si noi ...

John Doe

Ai identificat foarte corect unele din manifestarile si conditiile existente. Problema in sine este lipsa de educatie in mai multe forme: civica, morala, etica si altele. Nu putem schimba direct asa ceva, dar putem contribui la schimbare prin atitudinea noastra, exact ca la vot: unul singur nu conteaza, dar daca sunt mai multe nu poti trece peste ele.
Din ce am vazut pana acum, as zice ca sunt prea putini cei dispusi sa faca asa ceva si fiecare noua discutie pe aceasta tema imi lasa un gust amar. Deci intreb din nou: solutii ?

Maorientezpemovila

Solutii  sunt  si sa fim seriosi  ca daca faci ceva , nu devii dizident ca pe vremea lui Ceausescu .
Chiar si a scrie aici este inceputul unei rezolvari  ,suntem constienti de probleme si incercam sa le denumim.O solutie este ca fiecare sa semnaleze scris ce il deranjeaza sa lase frica deoparte. O presiune constanta din partea noastra ar ajuta schimbarea .
Imi aduc aminte de o intalnire  ANCPI /OCPI B. -autorizati  la Facultatea de Geodezie  , unde am vazut adevarul amar de care vorbesti .O intalnire organizata neprofesionist ( o sala ultra plina)  in stilul clasic mioritic  .Am observat o majoritate din cei prezenti   care ,,dadeau din coada fericiti ca stapanii ii baga in seama '' ceea ce inseamna ca poate suntem noi nebunii (o minoriate nica ) de carcotasi ce nu vedem multiplele realizari ANCPI -OCPI .

Maorientezpemovila

Parerea  mea  este ca sistemul nu este atat de infailibil  , dimpotriva este subred si lipsit de fapt de aparare in fata noastra .
Sentimentul meu este ca ANCPI -ul a scapat din mana OCPI urile si ca sunt foarte  vulnerabili ca vampirii in soare  ,cand se schimba guverne sau majoritati parlamentare  .
Eu am observat ce ochi mari face un inspector sau inginer sef  daca il pui sa-si  motiveze solutia .Se pare ca sunt foarte rasfatati de masa mare de yesmani .Cu fiecare depasire a cadrului legal ,sistemul este in offsaid. Trebuie sa le aratam doar cartonase ...

Modificat de Maorientezpemovila (16-11-2015 09:03:14)

John Doe

De acord si cu asta, dar dusmanul cel mare nu sunt EI sau sistemul in sine, dusmanul se misca printre noi, este usor identificabil dar greu de ucis.
De exemplu: te vad pe tine autorizat ca si mine (la modul general vorbesc, nu de tine cititorule este vorba) ca pur si simplu nu stii ce este tangenta. Nu stii ce este cifra PI, nu stii teorema sinusului si ma opresc aici, sunt chestiuni elementare pe care daca nu le cunosti nu ai ce cauta in meseria asta fiindca, daca totusi iti duci traiul pe-aici esti dintre cei care au dus lucrurile acolo unde sunt acum, adica in mizerie. Nefiind stapan pe tine si pe cunostintele tale, ai razbit in viata prin alte mijloace obscure care n-au de-a face cu meseria sau calificarea, si astfel totul a ajuns o bataie de joc si a plecat de la tine, colegul meu, de la colegul prietenului si de la prietenul inginerului sef. Ma doare sufletul, dar trebuie sa te elimin din joc desi nu am mijloacele necesare de recunoastere oficiala a imposturii, stiu ca ai sa te zbati din toate puterile si ai sa uzezi de toate alifiile dobândite, s-ar putea sa pierd batalia.... merita?

Deja incepem sa facem literatura... sa zicem ca nu e off-topic...  mai am o afirmatie:
Nu e suficient sa vedem paiul din ochiul altora. Trebuie sa scoatem bârna de la noi din ochi prima data, dar cum ?

Maorientezpemovila

Raul este facut , toata societatea este cum este pana la urma , trebuie sa lucram cu materialul clientului .Chiar daca sunt uscaturi in domeniul nostru nu mi se pare totusi normal sa fim tratati in modul abuziv de acum.

Mit

#14
Starea generala este de letargie; aici am postat trei insi, au citit 123 si restul pana la cateva mii nici nu citesc, nici nu-i intereseaza. Cu toate ca daca i-ai intreba, sunt de aceeasi parere cu cea prezentata mai sus.

@John Doe
"Deci intreb din nou: solutii ?"

Ai vazut emisiunea "In premiera" de aseara de pe Antena 3 ? Cea cu actiunile din Ucraina?

http://www.antena3.ro/actualitate/in-premiera-ucraina-tara-in-care-patriotismul-te-omoara-324592.html
http://www.antena3.ro/actualitate/in-premiera-cum-isi-fac-oamenii-justitie-in-ucraina-324590.html

Oamenii aia de-aia au ajuns la radicalism, din cauza MAFIEI si CORUPTIEI GENERALIZATE !!! Nu suntem nici noi mai departe...

Modificat de Mit (16-11-2015 12:26:08)