Intrebare

Creat de guest13, Sep 27, 2015, 10:50 PM

« precedentul - următorul »

guest13

Se da una bucata expertiza in care avem:
-Un teren dat de conturul cu rosu cu o constructie pe el (C cu negru)
-Limita sudica (S) care e trecuta si cu galben e in discutie (mai exact jumatate din lungimea ei spre latura de vest)unii o vor mai stanga, ceilalti mai dreapta( cum e pe la orice expertiza presupun.. )
Terenul cu pricina a fost vandut  pe la sfarsitul anilor 30 si la contractul de vanzare cumparare era si o mica schita pe care scria ca latura  vestica (notata V )are X metri lungime.
Pe partea de nord si partial vest, mai precis partea trasata cu verde e un gard masiv de 2m inaltime din caramida  beton etc care e ff vechi din ce am inteles e facut cam in perioada in care a fost facuta casa adica in  cam 1 an dupa cumpararea terenului.
Intrebarea mea e : pentru determinarea limitei corecte e bine sa se masoare distanta X din punctul de reper reprezentat de coltul gardului vechi (adica intersectia V cu N ) ce este totusi un reper vechi si care nu cred ca poate fi contestat ca locatie tinand cont ca e un teren de campie si nu a alunecat sau mai stiu eu ce in timp iar datorita masivitatii lui nu exista dubii ca a fost mutat sau ceva peste noapte?E acesta punct o baza solida pentru inceperea masuratorilor pentru expertiza?
Multumesc.


581/327px 10.1KB

John Doe

O sa-ti raspunda colegii experti, eu intreb altceva: la schite nu se pune nordul tot in sus?

guest13

Nu e un plan oficial ca sa stau acum sa verific fiecare detaliu, e vb de cateva linii facute intr-un 1 min in Paint. Atata timp cat nu e o chestiune care sa faca imposibil raspunsul nu vad care e relevanta in cazul de fata.
Si ca sa lamuresc de ce am ales sa fac asa e simplu: cam orice program are meniurile undeva in partea de sus a monitorului deci in mod natural acordam mai multa atentie partii de sus ( cum ne uitam la monitor sa nu se inteleaga altceva) .Cum pe mine ma intereseaza X-ul care e pe partea de V si intersectia V cu N am zis sa fac desenul asa cum l-am facut oentru a fi mai usor de "citit" planul. Sunt disponibil pentru alte nelamuriri daca este cazul.

doru2

Parere:
Ti-au ramas doua indicii: gardul si distanta din plan. Daca nu exista absolut nici un alt indiciu care sa le contrazica, acestea vor fi baza pe care-ti vei construi cazul. Acel gard masiv tebuie acceptat ca fiind limita din nord, construit cu buna credinta si pe limita de proprietate. Daca nimeni nu poate dovedi contrariul, sa vina cu alte evidente impotriva cazului tau, totul ar trebui sa fie usor.

Astep si alte pareri.