sfat achizitie echipamente noi de maxim 30 000 euro

Creat de greuceanu, Sep 12, 2015, 07:44 PM

« precedentul - următorul »

bad wolf

@greuceanu ! Te superi degeaba ! Ai facut mai intai un studiu de caz ca sa vezi daca merita sa mai practici aceasta meserie si sa investesti atatia bani in aparatura(banuiesc ca vrei noua) care peste cativa ani sa nu mai valoreze nici 10% si sa nu ai nici ce lucra ? Ai ideie cate firme cu investitii de peste 100000 de euro sunt acum in insolventa sau in faliment ?
Asa ca nu te supara !
Sper sa gasesc cararea corecta !

greuceanu

Chiar daca raspunsurile nu au fost chiar cele pe care le asteptam, vreau sa va multumesc pentru sfaturi !!  :hi:

AlexGIS

#17
Citat din: greuceanuChiar daca raspunsurile nu au fost chiar cele pe care le asteptam, vreau sa va multumesc pentru sfaturi !!  :hi:
Ce ai hotărât să achiziționezi?

greuceanu

Inca nu am stabilit, dar:
1. Ca statie totala as merge pe un Geomax zoom 35 pro 1" la aprox 9.500 tva inclus. Aveti vreo parere despre statie ?
2. Inca mai caut doua GPS-uri.
3. softuri: TopoLT+ProfLT+TransLT, Zwcad, Toposys si poate Mapsys, poate ceva pentru partea de doc cad si mai trebuie sa caut si un soft de postprocesare a datelor gps.
Investitia nu e doar pt 1-2 ani ci pentru minim 5 ani. 
Aveti alte optiuni sau ceva sfaturi?

severcoman

#19
Citat din: greuceanuInca nu am stabilit, ... si un soft de postprocesare a datelor gps.
Investitia nu e doar pt 1-2 ani ci pentru minim 5 ani. 
Aveti alte optiuni sau ceva sfaturi?

inseamna ca vei ramane cu o suma importanta : poate peste 5 ani - chiar inainte de finalizarea cadatrului general!- toata lumea va efectua masuratori integrate completate cu imagini aeriene/drone..., iar noi credeam ca la asta ti-e gandul, dorind sa rispipesti 30 000...

greuceanu

@severcoman : 1. acum 7 ani am preferat o dacie noua si nu o masina second hand ...inca n-a trebuit sa repar nimic la ea si inca vreau sa o mai folosesc vreo 3 ani....la fel si cu echipamentele : vreau sa iau ceva de care daca am grija si ma folosesc corespunzator sa ma tine minim 5-8 ani !
2. ai o imaginatie bogata dar tulburata rau de tot ...tot visezi la tot felul de scenarii cu "capra vecinului" ....mai in bine vezi-ti de treaba ta prin alta parte daca nu poti sau nu vrei sa dai vreun sfat util !

severcoman

#21
Citat din: greuceanu@severcoman : 1. acum 7 ani am preferat o dacie noua si nu o masina second hand ...inca n-a trebuit sa repar nimic la ea si inca vreau sa o mai folosesc vreo 3 ani....la fel si cu echipamentele : vreau sa iau ceva de care daca am grija si ma folosesc corespunzator sa ma tine minim 5-8 ani !
2. ai o imaginatie bogata dar tulburata rau de tot ...tot visezi la tot felul de scenarii cu "capra vecinului" ....mai in bine vezi-ti de treaba ta prin alta parte daca nu poti sau nu vrei sa dai vreun sfat util !

esti tanar dom'le:
1. acum 9 ani am achizitionat 3R3 noi; acum 8 ani am preferat sa iau 2xR6 b-r, tsc2, cu r extern noi=52k.!; acum 4 ani inca am preferat R87 cu tsc3 tdl etc....; as vrea sa le mai folosesc vreo 3 ani..., dar Tr. au scos R10 si sincer, acum, in 2015 nu sfatuiesc colegii sa investeasca 30m pe scule noi-doar daca chiar vor sa scape de ei, dar mie mi-ar placea sa o pot face (n-am avut jucarii cand eram mic!); asa ca poti sau nu sa tii seama de opinia mea, ai cerut-o, o ai! cat despre capra... a mea se descurca inca!...

Modificat de severcoman (16-11-2015 22:23:49)

severcoman

#22
Citat din: greuceanuInca nu am stabilit, dar:
1. Ca statie totala as merge pe un Geomax zoom 35 pro 1" la aprox 9.500 tva inclus. Aveti vreo parere despre statie ?
...........
Aveti alte optiuni sau ceva sfaturi?

as zice sa-i faci o proba (sa vezi daca va potriviti!), cred ca ai ales-o din poze; mai au si altii in zona ta ? ai vazut ce face ? probeaza mai multe! (nu uita: secunda aia face toti banii si anunta-ne cand faci investitia!)

John Doe

@severcoman: limiteaza-te la sfaturile care s-au cerut, te rog.