Facultatea de geodezie

Creat de marius444, Iun 24, 2015, 05:09 PM

« precedentul - următorul »

marius444

Va salut! Doresc a urma facultatea de geodezie din cadrul UTCB. Imi doresc in primul rand  a urma o facultate tehnica, iar asta cred ca mi s-ar potrivi cel mai bine. Nu sunt insa informat in legatura cu  oportunitatile pe care le-as putea avea dupa ce termin facultatea. Se gasesc locuri de munca in Romania pentru absolventii acestei facultati? Asta m-ar interesa in primul rand...
Si o a doua nedumerire ar fi daca in facultate se pune foarte mult accent pe fizica, unde nu ma descurc deloc bine.. nici n-am incercat vreodata sa lucrez ceva la fizica, deoarece in liceu  "a mers si asa". La matematica in schimb ma descurc foarte bine. As putea avea probleme in facultate datorita acestui fapt?

John Doe

Salutari si tie.
In mod sigur o facultate absolvita iti creeaza oportunitati mai mute decât liceul, insa nimeni nu-ti poate garanta ca ai sa-ti si gasesti loc de munca in domeniu peste 4-5 ani, la fel cum nimeni nu-ti poate spune sigur cum va arata piata muncii atunci. As spune ca 90% din toate astea depind de tine, de capacitatea si abilitatile tale personale.
Considera facultatea o sansa de a evolua ca om, alege ceea ce crezi ca ti se potriveste si mergi inainte - te vei descurca oricum, si cu si fara dar daca o termini vei vedea diferenta.
Daca nu stai foarte bine cu fizica ai un dezavantaj, o buna parte din geodezie as zice ca tine de simtul practic care teoretic e înrudit cu fizica. Nu te demoraliza din cauza asta, daca ai incredere in tine mergi inainte, daca pici vreun examen la fizica (sau la altceva, de ce nu?) ai sa inveti toata vara, mergi toamna la reexaminare cu materia invatata si-l iei... si asa se invata multe lucruri... bafta!

Mit

Bine-ai venit bobocule,
Daca ai gandit sa urmezi facultatea asta doar pt. ca ai auzit ca se castiga bine..., nu esti pe drumul bun.
Azi am fost cu masina la service pt lucrari de intretinere (trebuiau schimbate curelele si rolele intinzator). S-au dus in 3 ore, 1800 de lei. Cam pe-aici o sa te-nvarti si mataluta cu salariul lunar fiind angajat la o firma. La-nceput poti merge cu bicicleta, n-are atatea curele, dar apoi trebuie sa-ti cari cu ceva familia-n concediu.
Morala: daca nu-ti place meseria asta dupa primul an de scoala (desi n-o sa prea stii nici atunci cu ce se mananca), poti sa te faci mecanic auto... numa' ca s-acolo-ti trebuie putina fizica (moment motor, cheia dinamometrica, etc.)
Iti doresc succes si mergi inainte; important e sa faci ce-ti place (asta nu se poate 100%) ai sa-mi dai dreptate cand te vei razboi cu OCPI-urile unde trebuie sa stai bine si cu psihicul nu numai cu fizica.  :hi:

marius444

Stiu ca nu sunt salariile mari in domeniul constructiilor. Am cunostinte care au terminat la CCIA sau Hidrotehnica, si au salarii modeste. Nu asta e cel mai important pentru mine. Cum am zis, imi doresc sa urmez o facultate tehnica, iar asta mi se pare cea mai interesanta, dar mi-e teama de faptul ca nu as avea un loc de munca dupa absolvire(am citit, chiar si pe forum, ca nu e cererea foarte mare de ingineri geodezi)..
Facand referire la ce mi-ati zis, vreau sa zic ca si facultatea de Transporturi(Autovehicule rutiere) din UPB e o varianta la care m-am gandit serios.
In orice caz, trebuie sa ma hotarasc repede  :D

crs

eu cred ca si arhitectura e una buna.

Ca topograf trebuie sa mai iei in calcul ca nu prea o sa stai pe acasa - munca in general se desfasoara afara.
Cu cadastrul mai merge inca, dar peste 5 ani nu se stie ce o mai fi; atunci iti ramine munca de santier, citeva luni in unul, altele in altul... nu e rau cind nu ai familie...

Ionica34

Fa-te drumar. Castigi de 10 ori mai bine decat un topograf. Eu, daca as putea, m-as face drumar acum. Dar am o varsta prea inaintata ca sa ma mai apuc de facultate.

John Doe

@marius44: problema ta nu are solutii fixe si nu ai toate datele necesare, deci poti face doar cel mai bun compromis. Pe care ai sa-l poti evalua doar multi ani dupa ce l-ai facut. Asa e viata, ciudata, strâmba dar totusi frumoasa - incearca sa valorifici asta, nu te gândi prea mult la solutia cea mai buna fiindca vei ajunge sa nu vezi padurea din cauza copacilor. Adica a solutiilor.

feldgrau

mai degraba sa se faca inginer mecanic !
Eu am terminat de un an geodezia la cluj, si in tot timpul asta nu am gasit nimica....Daca apar doua posturi la trei luni odata, si pentru alea is zeci de aplicanti.
Cel putin la cluj,nivelul facultatii a fost extrem de scazut, inchipuie-ti ca in 4 ani nu am pus mana pe un gps. Era un profesor la sisteme geodezice prin unde, de tot rahatul, pe care la-m si dat afara ! Apoi cand am gasit cu chiu cu vai un post, trebuia sa fac masuratorile cu gps Leica Gs...,si nu am stiut...
 Sunt cam dezamagit ! Mi se pare meseria asta ca o casta in care intri cu greu,numai pe cunostinte, pe relatii...cine stie ?!
 Nici dupa diploma de absolvire nu vreu sa ma duc ,parca mi-e greata,si ma iau toti dracii numai cand ma gandesc !

John Doe

@feldgrau: nu te grabi sa faci aprecieri despre o meserie pe care nu prea o practici si pentru care recunosti ca nu esti foarte pregatit. Este o meserie grea, vasta, care o sa-ti placa dupa ce o stapanesti si o practici asa cum scrie la carte. S-a cam împutit de la genul de cadastru practicat in ultimii zeci de ani si de la stilul de relatii-pile-cunostinte suprascris peste toate. Insa daca mergi pe santier, masori, calculezi si vezi ca exact asa iese fara nici un compromis, va incepe sa-ti placa. Parerea mea.

Mit

Din pacate, asta-i soarta absolventilor care au facut o facultate pt. ca acolo i-au trimis parintii care-au auzit ca se castiga bine-n meseria aia... :hi:

feldgrau

John Doe, nu am facut nici un fel de aprecieri negative  in ceea ce priveste natura muncii topografice in sine. Dimpotriva, daca ar fi sa comparam cu alte tipuri de munci (profesor de liceu,de exemplu) pe care l-am facut candva, as zice ca e o munca extrem de eleganta neuro-psihic. In concluzie, nu-mi pare rau ca m-am initiat in meseria asta. Problema era faptul ca,deocamdata, nu vad nici o posibilitate de a accede intr-un job,pe cai naturale,in functie de cerere-oferta. Daca as avea varsta absolventilor,asa cum sugera colegul MIt, poate nu mi-as face inca probleme,asa cum tinerii in nonsalanta specifica varstei nu si le fac.

feldgrau

Mit, nu stiu ce ai vrut sa spui cu fraza repectiva, insa pot sa-ti spun urmatorul paradox : tinerii la care faci aluzie is bine-mersi angajati pe la rude si cunostiinte,si le merge f bine. Deci e si o chestie de hazard pur,sau poate nu, in "soarta" asta a tinerilor ce absolva o facultate la indicatia parintilor.

severcoman

#12
Citat din: Mitpt. ca acolo i-au trimis parintii care-au auzit ca se castiga bine-n meseria aia... :hi:
"important e sa faci ce-ti place"

cat de "mai clar" ar trebui spus  ca sa intelegi ?...