Grenke

Creat de GHR, Mai 05, 2015, 02:37 PM

« precedentul - următorul »

GHR

Buna ziua,

intentionez sa achizitionez un GPS si pentru care nu am intreaga suma sunt tentata sa apelez la GRENKE. Ma poate ajuta cineva cu o parere? A mai utilizat cineva sistemul?

Multumesc anticipat.

John Doe

Topografii isi mai imprumuta sculele si intre ei, ai incercat?

GHR

Da..asta fac de 3 ani si pana de curand nu m-a deranjat sa am un contract de comodat cu cineva, dar lucrarile s-au inmultit si am observat ca platesc pentru 4 puncte, de ex, cat as putea platii jumatate dintr-o rata la banca. Discutand cu cineva mi-a spus de GRENKE si am vrut o parere vizavii de ei. Cel care m-a sfatuit era incantat. As vrea sa fac o lista +/-.

Modificat de GHR (05-05-2015 12:59:18)

severcoman

#3
Citat din: GHR...Discutand cu cineva mi-a spus de GRENKE si am vrut o parere vizavii de ei. Cel care m-a sfatuit era incantat. As vrea sa fac o lista +/-.

- dupa analiza bonitatii clientului, comision de administrare unic, la începutul contractului, în valoare de 50 EURO + TVA;

-ratele lunare calculate mai jos sunt valabile pentru plati trimestriale (rata lunara x 3); daca se opteaza pentru plata lunară a ratelor, acestea se vor majora cu 15 Euro/lună + TVA. Clientul poate alege să plătească ratele trimestrial sau lunar. În functie de varianta aleasă, ratele se vor plăti trimestrial în prima zi calendaristică a trimestrului sau lunar în prima zi calendaristică a lunii.

- bunurile care vor face obiectul contractului vor fi asigurate de Grenke Renting pe cheltuiala clientului. Asigurarea este electronică, anuală, şi reprezintă 1,75%  pentru bunuri IT fixe, 3%  pentru bunuri mobile si 2.5% pentru alte categorii de bunuri , minim 50 Euro, procentele aplicându-se la valoarea initială a produselor.

- perioada de bază începe în prima zi calendaristică a trimestrului, în cazul în care se ajunge la un acord în privinţa plăţii trimestriale sau în prima zi calendaristică a lunii, în cazul în care se ajunge la un acord în privinţa plăţii lunare, după acceptarea produselor. În cazul în care produsul este acceptat înainte de începerea perioadei de bază, clientul plăteşte catre Grenke Renting 1/30 din tariful lunar convenit pentru fiecare zi pe parcursul perioadei intermediare care începe la data acceptării şi se încheie la începutul perioadei de bază convenite.
luni-val. 5000 10000   
60   115   225   
48   134   265   
42   150   295   
36   169   331   
30   197   388   
24   240   474   
18   312   620   
12   453   902   
(euro/luna+tva)
cel care te-a sfatuit o facuse si el sau auzise si-ar fi vrut sa incerci tu ?...

Modificat de severcoman (28-06-2015 23:39:51)

ADRROM

fugi de grenke cat de iute poti !