intrebare

Creat de feldgrau, Apr 29, 2015, 10:50 AM

« precedentul - următorul »

feldgrau

Scalarea in AutoCAD mi-a dat un pic batai de cap !
 Am inteles insa cum sta treaba,scalarea desenului la anumite scari,insa nu am inteles ce face comanda "scale to fit " ?
 In raport cu ce scaleaza si la ce scara ???

george75m

modifica dimensiunea imaginii de printare astfel incat sa intre in pagina, deci nu va fi in scara.

Modificat de george75m (29-04-2015 09:21:46)

Mit

#2
Citat din: george75mmodifica dimensiunea imaginii de printare astfel incat sa intre in pagina, deci nu va fi in scara.

Va avea totusi o scara "imposibila", de ex. 1:1863  :uimit:

severcoman

#3
Citat din: Mit...o scara "imposibila", de ex. 1:1863  :uimit:

corect : va avea o scara, posibil 1:1863
(multa vreme arhitectii lucrau cu scari 1:33, 1:66 >>> scari imposibile pentru cadatristi...; tarziu, chiar foarte tarziu au inteles ce inseamna "scara convenabila", / exact ce intrebi tu; vei observa ca s-au prins chiar din evolutia regulamentelor: initial impuneau scara, apoi i-au spus "convenabila", apoi "convenabila, dintre 1:50, 100, 200", iar acum O.700 "covenabila intre 1:200-1:5000" dar si verisunea corecta : lanul de incadrare in zona la o scara convenabila, astfel incat imobilul sa poata fi localizat > as zice ca este chiar raspunsul la intrebarea ta!... unii ar putea sa nu fie de acord cu asta, chiar si la oficii..)

severcoman

numai engleJJii nu au scari (!) ori au scari imposibile... sau poate noi?!...sau poate ei au "scari to fit"!

Modificat de severcoman (29-04-2015 10:38:59)

feldgrau

O alta problema !
De ce daca setez tpLt-ul pentru scara 1:1000 ,aplic blocul pe layout,deschid viewport-ul si apare desenul pe plansa A4 ! Pana   aiici Bun tot !
 Dar de aici incepe o problema :
 Intru in viewport si vreau sa scale desenul la scara 1:1000 si dau 1:1,dar desenul meu iese din cadru,adica se mareste mai mult decat pagina !
 La scari de 1;5000 deja desenul intra in cadru !
De unde e neconcordanta asta dintre scara topoLT setata si scara AutoCAD ?