studiu de caz

Creat de cora, Apr 16, 2015, 03:11 PM

« precedentul - următorul »

cora

Am o mare rugaminte, daca ma poate ajuta cineva cu o monografie privind realizarea unui plan parcelar ( etape de lucru, etc., pana la realizarea planului parcelar).
Un astfel de model imi este necesar in realizarea unui studiu de caz privind planul parcelar al unei tarlare din judetul Arges.
Va multumesc din tot sufletul !

caditop

Cauta ordinul 700/2014 si de la art. 223 este toata procedura, anexele.

severcoman

#2
Citat din: cora...monografie privind realizarea unui plan parcelar ( etape de lucru, etc., pana la realizarea planului parcelar).
Un astfel de model imi este necesar in realizarea unui studiu de caz privind planul parcelar al unei tarlare ...

pare interesant/provocator!,  dar ar trebui sa definesti termenii  :
- "monografie in realizarea unui plan parcelar" - nu este prevazut in regulament, dar ma gandesc la o expertiza (extrajudiciara), avand un obiectiv clar in privinta caruia vei conlcuziona ca....
- "studiu de caz privind planul parcelar " - de asemenea nu este in regulament ;

in opinia mea, cel mai probabil analizand orice tarla (bine, fie, nu toate ci 99% dintre ele) in care au fost emise t.p. inainte de 2005 pot constitui "un caz", daca vrei sa demonstrezi cat de prost s-a lucrat sau cum "statul garanteaza dreptul de proprietate, dar nu si intinderea lui!" *(in mintea ocpi care ii indruma pe topografii ascultatori/unii sunt pe forum!- sau comisiile de aplicare...

Mit

@severcoman
cum vrei sa-ti garanteze "intinderea" dreptului de proprietate cand tocmai tu spui cat de prost s-a lucrat la  aplicarea LFF. Vedem cu totii ca una-i in acte, alta-i pe teren, etc.

@cora
Orice tarla de pe teritoriul Romaniei poate constitui un studiu de caz.
O sa te minunezi ca nu corespund suprafete, configuratii, proprietari, TP cu PV de punere-n posesie, pe teren vei gasi alte elemente planimetrice care nu sunt figurate pe planuri si cate si mai cate (TP duble, tarlale pe doua UAT-uri) si colegii mai pot da exemple.

severcoman

#4
Citat din: Mit...tu spui cat de prost s-a lucrat la  aplicarea LFF. Vedem cu totii ca una-i in acte, alta-i pe teren, etc.

@cora
Orice tarla de pe teritoriul Romaniei poate constitui un studiu de caz.
O sa te minunezi ca nu corespund suprafete, configuratii, p....

chestie de nuanta : nu "spun eu" ca s-a lucrat prost, asta contatam cu totii : atunci eu am masurat cu capra (ca doar nu era sa-mi cumpar scule pt lff; am facut-o pentru mine in '95)
- eu am masurat atunci ca brigadierii *(vezi si "Masuratoarea practica a proprietatilor mici pentru uzul agricultorilor, scrisa pe intelegerea poporului-1930"!), iar acum tot eu masor cu statia; am masurat bine si atunci si acum ! ambele rezultate sunt bune, chiar daca diferite !
A! pai in 1999 vine birocratia ...si regulamentele, acu sa te tii geodezie frate!

*( agrimensură f. arta de a măsură suprafața terenurilor sau moșiilor. - cf DEX)

Modificat de severcoman (16-04-2015 20:45:38)

Mit

#5
Citat din: severcomanambele rezultate sunt bune, chiar daca diferite !
:nono:

"...curat murdar, coane Fănică'' vorba lu' Caragiale
 :hi:

severcoman

#6
Citat din: Mit"...curat murdar, coane Fănică'' vorba lu' Caragiale
 :hi:

la rol in '59 : 0.10 ha;
in 1999 masoara MIt , S = 1049mp
in 2015 (tot MIt), S= 1051mp;
toate-s bune!
*(eu am masurat dupa MIt, S=1049.51mp!)

Modificat de severcoman (16-04-2015 22:31:35)

cora

Va multumesc tuturor!
Mai revin cu o rugaminte/ ma poate ajuta cineva cu aplicatia INIS Viewer si ArcGIS viewer, in care pot realiza harti ortofoto cat mai recente, cu coordonate, SIRUTA, suprafata.etc.
Va multumesc anticipat!