folosirea tintelor reflectorizante

Creat de SSamuel, Oct 22, 2014, 01:45 PM

« precedentul - următorul »

SSamuel

Salut,
Daca unul dintre voi, cu experienta, ar putea sa descrie modul de lucru cu tinte reflectorizante, as fi foarte recunoscator.  :nod:

Mit

Lipesti tintele pe zidurile, etc din cadrul santierului, locatiei unde masori.
Stai cu aparatul in S1000 si masori toate aceste tinte.
Te muti cu aparatul apoi, unde vrei si le folosesti in calculul noii statii (Sn)
Deci poti face cu ajutorul lor retrointersectie sau resection.  :hi:

SSamuel

Multumesc pentru raspuns, am intrebat ca sa stiu daca este ceva mai complicat, dar vad ca nu e  :)
Am lucrat intr-un santier si am tot vazut tinte lipite pe stalpi si ma intrebam cum se procedeaza, faza e ca nu erau vizibile 2 tinte din acelasi loc si asa ca m-am lasat batut si am recurs la metoda veche.  :)

Mit

Pai trebuie sa te muti cu aparatul pana vezi min. 2 pt. resection sau min 3 pt. retrointersectie. Poate nu stii tu toate locatiile unde se gasesc tintele, daca le-a pus altcineva, precum zici.
Important este ca atunci cand le "plantezi" sa anticipezi locurile de unde le vei folosi ulterior, a.i. sa ai si vize pt.control.

Atentie, ca nu-i de-ajuns doar sa vezi punctele, ci sa aiba si o pozitie buna fata de locul de statie, a.i. vizarea lor sa duca la rezultate bune.
Intr-un santier, "metoda veche" deseori poate fi "inaccesibila".  De ce? Pt. ca peste statia ta batuta acum un minut a fost depozitat un morman de... dolari, vorba lu' nea' Mircea Basescu. Si cum mai dai viza inapoi? :(

PS Esti tanar si te "lasi batut"cam usor.

 :hi:

gude2008

ai grija la constanta, daca lucrezi cu leica
leica are constanta +34.4 pt reflexe. (are chiar o optiune de setare prisma "reflector tape";)

SSamuel

Multumesc Mit pentru incurajare  :wink2:
si tie "gude2008"  :)

simy_topo

Daca vrei sa la testezi treci pe la mine prin santier. Am lipite tinte.

gude2008

important pt. "resection" este sa incerci sa folosesti minim 3 puncte, cu doar doua merge, dar n-ai control!