Plan incadrare in tarla la terenurile expertizate in extravilan

Creat de zolitakacs, Oct 10, 2014, 02:47 PM

« precedentul - următorul »

topotrif


                  severcoman,daca exista documentatie cadastrala si apoi un proces verbal de trasare a coordonatelor din documentatie,iar tarusul din sud-vest este pozitionat in urma trasarii,atunci acel tarus are pozitionare CERTA.


               

severcoman


                  "tarusul" din Nord-Vest;
(cu siguranta proprietarul s-a saturat ascultand parerea topografilor privind semnele de hotar si pozitionarea incerta!)


580/435px  30.9KB



               

Mit


                  
topotrif a scris:

severcoman,daca exista documentatie cadastrala si apoi un proces verbal de trasare a coordonatelor din documentatie,iar tarusul din sud-vest este pozitionat in urma trasarii,atunci acel tarus are pozitionare CERTA.


Cu conditia ca in CF sa nu fie inscrisa fraza cu pozitionarea incerta datorita lipsei planului parcelar.  =D



               

Anton Pann


                  Mit a scris: despre extravilan
CADASTRUL si deseori expertiza judiciara fac tocmai treaba inversa: masori situatia din teren (o prezinti cum spui tu) si in situatia propusa explici si desenezi situatia corecta, aia IDEALA de care tot va vorbesc, dar se pare ca n-am cu cine, aia cu planul parcelar. Si pe aia faci lucrarea, nu pe situatia din teren.

Mit, doar o intrebare : daca ai o granituire intre doua parcele intabulate "cu pozitionare incerta" in cadrul unei expertize judiciare , ce faci : te raportezi la coordonatele incerte sau faci toata tarlaua curata ( remasurată, reparcelata , reamplasare parcele, stabilesti rezerva sau plusurl si minusul după cum crezi ca este corect ) ? . Crezi ca expertul care face toate cele din 415 a procedat legal avand doar reclamantu 1 si paratul 2 ca parte in proces ? Este legala propunerea sa de a face farmacie fara ca primaria si ceilalti proprietari sa fie parti in cauza si fara a avea un contract de reglemetare a situatiei din tarla si acordul celorlati proprietari privind diminuari de suprafată, deplasarea parcelelor cativa m intr-o parte sau alta? - obiectul cauzei fiind doar granituirea intre doua parcele intabulate in Cf ?  Se poate trezi in aceeasi situatie de a fi acuzat ca si a depasit atributiunile ? Prin citarea celor doi care se judeca a acoperit toate cele legale care trebuiesc facute pentru a intocmi 415 ? E nevoie sa faca cineva repozitionari ale parcelelor intabulate deja , in aceasta situatie ? Cine cand si cum? Doar intreb, ma intereseaza o parere.



               

Anton Pann


                  s-ar putea face granituirea cu referire doar la  situatia incerta (coordonatele de intabulare ) , stabilind o granita functie de aceste date , linie care sa ramana valabila pâna la introducerea cadastrului general sau până cănd cineva va face un plan parcelar al intregii tarlale pe cale administrativă?


               

severcoman


                  
Anton Pann a scris:

... E nevoie sa faca cineva repozitionari ale parcelelor intabulate deja , in aceasta situatie ? Cine cand si cum? Doar intreb, ma intereseaza o parere.


Nu este nevoie : limita dintre cele doua proprietati va fi stabilita de instanta, pe baza probelor ce vor fi administrate.
asa cum spuneam, proprietarii si instanta nu sunt interesati de cadastru/pozitionarile si toate expresiile aparent aiuristice (cu care uneori suntem de acord), dar nici nu va fi suspendat procesul pana la finalizarea "parcelarii/pozitionarii certe", iar instanta va stabili limita dintre proprietati.
in urma cu doi ani intr-un dosar am explicat ca limita dintre doua proprietati aflate in intravilanul extins dupa 1989 (deci extravilan in 1990) ar putea fi stabilita eventual pe baza planului parcelar, sau, in cazul in care acesta nu exista si totusi imobilele sunt intabulate pe baza altor probe;
deci nu poate fi conditionata granituirea, chiar daca am fi tentati sa credem ca opinia lui @Mit este in acord cu regulamentele actuale ale ocpi *(ce inapoiati eram odata, speena cineva pe forum); e drept, ancpi/ocpi/si unii autorizati tocmai asta propovaduiesc : planul parcelar care trebuia neicusorule sa existe "dar lipseste cu desavarsire!"... pai daca 98% din titluri sunt date fara plan parcelar la momentul eliberarii titlurilor, atunci titlurile sunt nule ?! *(unde mai pui ca actele au intrat in circuitul civil, iar tu vii sa faci repozitionare, sau repozitionare; intocmesti planul parcelar ulterior titlului, apoi il refaci-ca nu iese din prima...);

si totusi planul parcelar se va reface..., iar limita dintre proprietatile granituite in instanta trebuie respectata, altfel o vor lua de la capat!.
(vom vedea, am un asemenea caz!)



               

severcoman


                  
Anton Pann a scris:

s-ar putea face granituirea cu referire doar la  situatia incerta (coordonatele de intabulare ) , stabilind o granita functie de aceste date , linie care sa ramana valabila pâna la introducerea cadastrului general sau până cănd cineva va face un plan parcelar al intregii tarlale pe cale administrativă?


nu se poate face, dealtfel in prima faza as uita de "coordonate" la granituire : granituirea inseamna delimitarea prin semne exterioare a doua proprietati invecinate, restabilirea limitei comune/contestate de parti, iar partile/instanta vor stabili limita dintre proprietatile independent de "linia de parcelare", coeficienti, diminuari, etc.; aceasta limita va ramane valabila pana la o noua incalcare de hotar.



               

severcoman


                  
Mit a scris:

...CADASTRUL si deseori expertiza judiciara fac tocmai treaba inversa: masori situatia din teren (o prezinti cum spui tu) si in situatia propusa explici si desenezi situatia corecta, aia IDEALA de care tot va vorbesc, dar se pare ca n-am cu cine, aia cu planul parcelar. Si pe aia faci lucrarea, nu pe situatia din teren.
Expertiza trebuie sa aiba la baza corelarea masuratorii cu planurile, schitele, descrierile, declaratiile, acte notariale, dezm-unif. anterioare etc. Pe situatia din teren poti merge uneori la expertizele pe intravilanul vechi, dar nici acolo intotdeauna...


oarecum, depinde!
cadastristii face treaba inversa, incercand sa impuna "coordonatele"/astfel incat toate parcelele sa fie corelate *(adica sa iasa si suprafetele parcelelor 8...11, etc), desi niciodata acestea nu au fost corelate), insa acele parcele nu fac obiectul granituirii
(la o expertiza atat reclamantul cat si paratul sustineau ca limita comuna este linia dreapta, conform actului de partaj intocmit in 1992, din care proveneau ambele imobile, dar expertul desemnat o tinea pe-a lui: este franta, c-asa-i in documentatie!...insa judecatorul a-nteles care era situatia din teren!)



               

bad wolf


                  Imi place cum va contraziceti fara sa tineti seama de cateva reguli pe care expertul tehnic judiciar este obligat sa le respecte:
1). Trebuie sa respetcte intocmai obiectivele de la dosar.
2) trebuie sa foloseasca doar actele din dosar.
3) Nu poti masura decat terenurile aflate in litigi si astea doar daca ai acordul partilor, altfel... te paste Codul Penal.
4) Terenurile sunt masurate dupa indicatiile partilor , altfel... Codul pemal.
5( pentru un onorariu de 500 lei din care ramane in cel mai bun caz 100 , nciun expert sanatos la cap nu isi depaseste atributiunile(adica nu incearca sa repare ce s-a grsit la punerea in posesie , fapt ce ar genera o multime de alte procese.

Acum va pun o ploblema pur juridica: Mai este sau nu mai este , valabil acel ordin privin avizarea expertizelor tehnice judiciare. ? Eu spun ca nu !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman


                  
bad wolf a scris:

...pentru un onorariu de 500 lei din care ramane in cel mai bun caz 100 , nciun expert sanatos la cap nu isi depaseste atributiunile(adica nu incearca sa repare ce s-a grsit la punerea in posesie , fapt ce ar genera o multime de alte procese.
...
Acum va pun o ploblema pur juridica: Mai este sau nu mai este , valabil acel ordin privin avizarea expertizelor tehnice judiciare. ? Eu spun ca nu !


s-ar putea ajunge in situatia ca expertizele privind terenurile "incerte" avand ca obiect constatarea vanzarii-etc sa nu mai fie avizate... parerea unora!; atunci ar rezulta ca si in situatia unui imobil deja intabulat (cu pozitie "incerta"http://www.3xforum.ro/img/smilies/wink.png">, avand ca obiect iesire din indvz/partaj, in care expertul intocmeste propunerea de lotizare, expertiza nu va putea fi avizata., intrucat rezulta doua imobile "incerte"!
asa o fi, coane Fanica?...



               

Mit


                  
bad wolf a scris:

Imi place cum va contraziceti fara sa tineti seama de cateva reguli pe care expertul tehnic judiciar este obligat sa le respecte:
1). Trebuie sa respetcte intocmai obiectivele de la dosar.
2) trebuie sa foloseasca doar actele din dosar.
3) Nu poti masura decat terenurile aflate in litigi si astea doar daca ai acordul partilor, altfel... te paste Codul Penal.
4) Terenurile sunt masurate dupa indicatiile partilor , altfel... Codul pemal.
5( pentru un onorariu de 500 lei din care ramane in cel mai bun caz 100 , nciun expert sanatos la cap nu isi depaseste atributiunile(adica nu incearca sa repare ce s-a grsit la punerea in posesie , fapt ce ar genera o multime de alte procese.

Acum va pun o ploblema pur juridica: Mai este sau nu mai este , valabil acel ordin privin avizarea expertizelor tehnice judiciare. ? Eu spun ca nu !


Vad c-o tii langa pe-a ta.

Odata cu trecerea anilor incheieturile isi pierd din flexibilitate si se intampla la majoritatea fiintelor; din contra, mintea ramane "zburdalnica" pan-aproape de "stingere" cu conditia sa fi fost pusa la treaba de-a lungul vietii.

Acum te-as intreba d-le expert @bw:
- Daca proprietarul iti arata ca terenul lui este la Nana (ca tot se poart-acum) dar el are tp sau cf pe Cucuietii din deal, sa inteleg ca masori la Nana...  http://www.3xforum.ro/img/smilies/uimit.png">   http://www.3xforum.ro/img/smilies/nebun.png">   http://www.3xforum.ro/img/smilies/nono.png">



               

Anton Pann


                  Avizarea expertizelor judiciare este deja o problema foarte clara : se avizeaza obligatoriu acolo unde instanta dispune . Mai nou, avocatii cer si ei, de frica problemelor ce pot apare la intabulare. Exista aceasta obligativitate prin regulamentul de avizare si dispozitia instantei . Eu cred ca asa cum un autorizat informeaza expertul despre consecintele intabularii incerte si intabularea incerta merge la greu la OCPI, tot asa, acolo unde este vorba de inscriere in cartea funciara prin raport judiciar, se poate propune intabulare incerta, mentionand acest fapt in raport si la observatii pe PAD. Nu poti obliga o persoana sa plateaasca pentru o intreaga tarla doar pentru ca doreste sa si intabuleze parcela ori vanzatorul a decedat iar mostenitorii lui nu mai recunoasc tranzactia. In aceasta situatie se face o propunere de inscriere incerta fara probleme, cu acceptul reclamantului ca beneficiar , chiar daca este prin proces.

insa multe alte probleme le consider ca "gauri negre " la expertize:
- o parcela intabulata incert si una neintabulata . Proprietarii se judeca pentru granituire , pentru ca după intabularea incerta s-au batut tarusii si s-a intrat peste terenul neintabulat . cum ar trebui procedat ? Reparcelezi tota tarlau si apoi stabilesti o linie de hotar ? / Anulezi intabularea incerta? / Consideri ca fiind corect amplasamentul incert si linia de hotar corepunzatoare coordonatelor de la intabulare ? - se poate mentiona ca aceasta linie de hotar este valabila doar pana la intocmirea planului parcelar cand toate parcelele vor fi redeterminate ?

Cred ca in nici o situatie in care se judeca doi proprietari , pentru extravilan, expertiza nu poate fi conceputa ca "plan parcelar" pentru intreaga tarla ,intrucat cadrul procesual - format din 1 expert, 2 proprietari si 1 judecator nu poate substitui cadru legal , (nu se pot substitui ) Comisiei locale si celorlalti proprietari din tarla .

Coane Fanica :Referitor la sistarea indiviziunii asupra unui teren "intabulat "incert . In mod normal , in toate situatiile, si judiciar si extrajudiciar , rezulta doua parcele " INCERTA" . Nu se poate ca prin expertiza un teren "incert" sa-l faci "cert" .  Pana la radierea acestei mentiuni din Cf chiar prin /după dezmembrare trebuie sa se mentina aceasta inscriere .  Daca se cere acest fapt expres, atunci da faci dupa procedura de intocmire a "planului parcelar" ,daca crezi ca cadrul procesual in care lucrezi este legal.



               

severcoman


                  
Anton Pann a scris:

...insa multe alte probleme le consider ca "gauri negre " la expertize:
- o parcela intabulata incert si una neintabulata . Proprietarii se judeca pentru granituire , pentru ca după intabularea incerta s-au batut tarusii si s-a intrat peste terenul neintabulat . cum ar trebui procedat ? Reparcelezi tota tarlau si apoi stabilesti o linie de hotar ? / Anulezi intabularea incerta? / Consideri ca fiind corect amplasamentul incert si linia de hotar corepunzatoare coordonatelor de la intabulare ? - se poate mentiona ca aceasta linie de hotar este valabila doar pana la intocmirea planului parcelar cand toate parcelele vor fi redeterminate ? ...


1. partea buna a intabularii "cu pozitie incerta" este ca se poate intabula, in lipsa planului parcelar; partea mai putin buna este ca instanta trebuie sa stabileasca hotarul intre doua proprietati din extravilan, unde nu a fost intocmit plan parcelar, intabulate "cu poz incerta", iar ulterior, odata cu intocmirea planului parcelar, cineva "va muta" hotarele, fara a mai tine cont de sentinta pronuntata in 2014...pusa in executare prin fizarea tarusilor de catre executor;
Deci: o sentinta definitiva si irevocabila, pusa in executare ar fi valabila pana la o noua "asezare" in tarla >>> aceasta este interpretarea actuala !

sau : judecatorul ar trebui sa stabileasca limita dintre doua proprietati in extravilan (sau intravilanul extins), dintre care una intabula anterior "pozitionarii incerte", iar a doua avand aceasta mentiune in CF, tinand cont ca cea "incerta" este susceptibila de a fi mutata...
pentru ca vor fi putine cazuri, acceptam, alta solutie nu-i ! ...

insa, proprietarul care si-a materializat hotarele cu stalpii de beton din imaginile de mai sus merita felicitat : o lectie sanatoasa, din popor, pentru toti !

Modificat de severcoman (21-10-2014 19:13:19)



               

Mit


                  Stimabililor,

Stiti f. bine ca majoritatea celor care si-au facut o masuratoare cu bani, considera incheiata aceasta treaba pt. totdeauna. Ca ei nu mai exista nimeni pe pamant.

Cred ca de f. multe ori am auzit si ati auzit: "eu mi-am facut cadastrul bine, mi-a masurat injineru' si nu ma mai intereseaza"; si asta de destule ori si in intravilan, unde-s garduri...

Deci... lucru naibii sa-i spui unuia ca trebuie repozitionat chiar si virtual.

Dar sa vezi lucru dracu la ala care are expertiza si sentinta. Nici dracu nu-l mai muta.

Pai va spun eu cum face ala: il suna pe expert sa-i borneze platzul. Expertu' o da la-ntors ca-i prea ocupat, ca-i in alt judet... el stie ca nu sta-n picioare treaba lui facuta cu bani putini (zic unii) cu toate ca eu am vazut si expertize aprobate de judecator cu 2500euro. Deci, omu' ia ziarul de anunturi si suna, suna si alege pe cel mai ieftin topograf, da' care are GPS (da el de vre-un tinerel flamand care zice: ii bat tarusii ca are expertiza si sentinta)

Si vine omu' nostru la trasare cu 4 stalpi de telegraf, ii baga 2m in pamant, si na... acum mai muta-l tu, cum te-ai numi.

INTELEGETI CA PRIN ASTFEL DE EXPERTIZE CREATI O SITUATIE MAI GRAVA DECAT INAINTE DE PROCES ???

Voi vedeti expertiza din procesul Voiculescu ce efecte a produs?
Vreti sa aveti pe constinta si pe ceilalti din sola? CERETI onorariul corect si explicati judecatorului ca trebuie largit cadrul procesual.                                http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



               

severcoman


                  
Mit a scris:

Stimabililor,
INTELEGETI CA PRIN ASTFEL DE EXPERTIZE CREATI O SITUATIE MAI GRAVA DECAT INAINTE DE PROCES ???
Vreti sa aveti pe constinta si pe ceilalti din sola? CERETI onorariul corect si explicati judecatorului ca trebuie largit cadrul procesual.                                http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">


1. nu : instanta judeca ce este real, nu "virtual" si nici "incert"; aceste notiuni au fost introduse de curand, as zice ca tentativa de a repara pe ici pe colo ceea ce nu s-a facut sau a iesit prost!
2. limitele dintre imobile au fost stabilite la punerea in posesie, acum 23 de ani; nu poti sa "parcelezi", ci trebuie sa intocmesti un plan parcelar cu limitele de atunci; aberatia consta in "modificarea " acelor limite cf. regulamentelor modernizate pe genunchi, desi legea spune altceva.
*(si eu intocmesc documentatii "cu pozitie incerta", desi nu sunt de acord cu aceste conditionari)

Modificat de severcoman (21-10-2014 21:32:10)