Mai multe puncte de lucru

Creat de Arcturus, Iul 18, 2014, 02:57 AM

« precedentul - următorul »

Arcturus

Lucrez pentru o firma de cadastru si topografie care doreste sa mai deschida un punct de lucru in alt judet. Un specimen de semnatura si o imputernicire a altei persoane sa foloseasca stampila mea de autorizat, in respectivul punct de lucru, este posibil, in conditiile in care nu pot fi prezent simultan in ambele locuri pentru a semna personal documentatiile cadastrale? Va multumesc.

Modificat de Arcturus (17-07-2014 23:58:09)

John Doe

Nu ai voie sa delegi pe altcineva sa semneze in locul tau. Competentele in baza carora ai fost autorizat iti apartin exclusiv, la fel si raspunderea pentru ceea ce semnezi. Ambele sunt chestiuni care nu pot fi delegate.
La fel, persoana fizica autorizata nu poate executa lucrari in numele persoanei juridica angajatoare neautorizata - explicatia este asemanatoare.
Treaba asta e prevazuta fie in Regulamentul de autorizare, fie in alt ordin sau adresa - nu mai retin exact, cauta si tu.

Mit

Eu unul nu vad un impediment in asta, atata timp cat imputerniceste legal pe cineva sa semneze pt. el. Se mentioneaza in imputernicire ca "sa semneze in numele meu si pt. mine, semnatura sa fiindu-mi opozabila".
Eu de ex. am delegat pe altcineva sa scoata/bage bani la banca. Le-am facut o adresa cu specimen de semnatura si gata;
Cat despre stampila... mai iti faci una si o duci la celalalt sediu.
Atentie numa' la ce semneaza si stampileaza ceilalti.

@John Doe,
Cand n-oi mai vedea semnate acte de altcineva in locul celui care de fapt trebuie sa semneze (secretar de stat pt. ministru, adjunct pt. director, etc.) voi da crezare la ce zici tu.
Vezi ca Udrea n-a prea semnat mai nimica cand a fost ministru...  ;)

severcoman

pana unde se intinde mandatul in cazul documentatiilor cadastrale ?
adica prin regulament esti autorizat; ulterior delegi pe altii sa semneze... se-intelege ca dai "liber" si altora, adica oarecum ii "sub-autorizezi" la randul tau sau cam asa ceva, nu?...
pai atunci se autorizeaza vreo doi-trei geodezi (geodeji*), isi fac firme dar lucreaza topografie  toti tamplarii, zugravii, constructorii...brigadierii de la CAP etc.;
(de fapt asta e realitatea: firma cuiva care trebuie sa primeasca lucrarile are un autorizat pentru a indeplini conditiile de autorizare, dar produc vreo 7-8 care nu sunt autorizati, insa au "delegare" si "imputernicire" sa semneze! si cand te gandesti ca regulamentul prevede obligativitatea p.f. de a masura la teren EL, nu imputernicitul, atunci te intrebi cum poate cineva sa demonstreze ca a masurat si la timisoara si la constanta in acelasi timp ? - doar trimitand studentii ! )

Modificat de severcoman (20-07-2014 01:05:42)

John Doe

@Mit: n-am zis ca nu se poate, nici ca altii nu fac asta. Nici nu zic ca ceea ce fac altii obligatoriu e si bine.
Spun doar ca nu este legal sa-ti delegi semnatura pentru executarea lucrarilor cadastrale. Nu discut logica chestiunii, se pot gasi suficiente argumente si pro, si contra astfel incat discutia sa devine irelevanta.

@severcoman: personal, asa cred si eu.

severcoman

#5
Citat din: ArcturusLucrez pentru o firma de cadastru si topografie care doreste sa mai deschida un punct de lucru in alt judet. Un specimen de semnatura si o imputernicire a altei persoane sa foloseasca stampila mea de autorizat, in respectivul punct de lucru, este posibil, in conditiile in care nu pot fi prezent simultan in ambele locuri pentru a semna personal documentatiile cadastrale? Va multumesc.

in functie relatiile admninistratorului, firma ar putea putea fi nevoita sa deschidă vreo 41 de  puncte de lucru, desi are un singur angajat autorizat - pe tine !
gandeste-te ce salariu ar trebui sa ai dupa ce imputernicesti vreo 42 de personae : nici nu ar trebui sa mai fii in tara, ca doar semnează altii !!!
(dintotdeauna "maestrii" au semnat lucrarile ucenicilor, iar ulterior acestea s-au vandut ca opere !)

bad wolf

Nu. Pentru asta se suspenda autorizatia.Si nu uita ca raspunderea-i personala, nu se poate delega. Si ai dretul doar la o stampila !
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Exista vreo firma unde un om face lucrarea completa cap-coada ?
N-am prea auzit, ce sa mai vorbesc de vazut.
Toate firmele au echipa de teren, altii la birou si altul (eventual patronul) care pune stampila. De regula, ala care pune stampila, n-a vazut in viata lui tarlaua aia.

@Arcturus,
fa-ti treaba cum iti e mai bine si nu mai intreba ca sigur se gaseste cineva care sa te contreze; ba unii iti suspenda si activitatea .

Pe vechiul model de cartus puteai sa scrii pe cel care-a masurat, azi se "subantelege"ca cel care-a pus stampila a si masurat.
La Timisoara era decanul de varsta al topografilor (s-a prapadit) si punea stampila la toti cei care nu aveau dreptul (de ex. angajatii de la Primarie). El de-abia mai putea sa vina la OCPI sa bage lucrarea, dar facea PUZ-uri la greu, unde obligatoriu trebuia sa masori toata tarlaua. Si era PFA, nu firma. Nu mai putem sa-l inviem sa-l tragem la raspundere pt. lucrarile altora (iar aia tac malc acuma, cand se sparge vreo buba).

Concluzie (coroborata cu ce-a scris @severcoman "obligativitatea p.f. de a masura la teren EL, nu imputernicitul": toate lucrarile firmelor nu respecta regulamentul.
Atentie! omu' (@Arcturus) spunea ca este intr-o firma.  :hi:

severcoman

1. exista: de regula cele care au apartin unei pfa autorizate !
2. e greu sa demonstrezi ca cel care semneaza nu a vazut tarlaua *(ce interes ai avea ? - poate OCPI, daca vrea sa i-o coaca unuia!), insa are dreptate @badWolf : regulamentul spune ca cel care semneaza este obligat sa masoare la teren ; as zice ca ocpi sa lase o vreme avizarile si sa se ocupe de asemenea controale, cum ar fi ?... pai atunci inseamna ca incalcarea regulamentului este o tarasenie acceptata de toata lumea, si numai atunci cand nu ne convine scoatem "pisica"!, concluzia : asa este - cele mai mult efirme nu respecta Regulamentul > deci trebuie schimbat...poate data viitoare!
3. cartusele nu privesc lucrarile de cadastru, unde PAD ul se intomeste conform regulamentului;
4. ar fi interesant sa ne spuna cati autorizati are firma *(din moment ce unul nu poate lucra la cel de-al doilea punct de lucru, as zice ca e numai un autorizat);
5. as intreba de cati autorizati/angajati permanent ar fi nevoie intr-o firma,  incat sa poata deschide 41 de puncte de lucru ? (din moment ce regulamentul de autorizare nu face nici o referire la acest aspect ..., fiecare cum se descurca, iar ocpi nu vede.

Arcturus

Va multumesc tuturor pentru comentarii. Oricum ma asteptam ca parerile sa fie impartite. Totusi ma intreb...daca o persoana fizica autorizata ANCPI are o SRL (autorizata ANCPI) pleaca in concediu 1-2 saptamani (ca sa dau un exemplu), firma isi incheie activitatea pe perioada asta? Asta inseamna ca ceilalti angajati (neautorizati) nu pot pune nici o stampila si timp de 2 saptamani ei nu produc nimic prin urmare nu primesc leafa intreaga. Eu cred ca nu exista SRL autorizata ANCPI cu un singur autorizat, dar cu mai multi angajati, in care persoana autorizata sa fie permanent prezenta pe teren. Daca trebuie masurate urgent 2 lucrari? Nu poti merge simultan cu cele 2 echipe pe teren, nu? De cate ori mergem sa ne "batem" cu cei de pe la oficii pentru tot felul de probleme, SRL-ul isi incheie activitatea pentru 2-3 ore? Nu are voie nici un angajat sa mearga la masurat in timpul asta? SRL-ul meu are si santiere in tara. Trebuie sa suspend activitatea din cadastru pe perioada in care trebuie sa merg sa vad cum decurg lucrurile pe respectivele santiere? Nu mi-o luati in nume de rau ca tot despic firul in 4. Intreb in speranta ca cineva se afla in situatie asemanatoare. Pana acum nu am intalnit decat ridicari din umeri si acum...concedii la cei de "sus"

severcoman

#10
Citat din: Arcturus...De cate ori mergem sa ne "batem" cu cei de pe la oficii pentru tot felul de probleme, SRL-ul isi incheie activitatea pentru 2-3 ore? Nu are voie nici un angajat sa mearga la masurat in timpul asta? SRL-ul meu are si santiere in tara. ...Nu mi-o luati in nume de rau ca tot despic firul in 4.

"nu cerceta aceste legi..."

Arcturus

#11
Citat din: severcomanpana unde se intinde mandatul in cazul documentatiilor cadastrale ?
adica prin regulament esti autorizat; ulterior delegi pe altii sa semneze... se-intelege ca dai "liber" si altora, adica oarecum ii "sub-autorizezi" la randul tau sau cam asa ceva, nu?...
pai atunci se autorizeaza vreo doi-trei geodezi (geodeji*), isi fac firme dar lucreaza topografie  toti tamplarii, zugravii, constructorii...brigadierii de la CAP etc.;
(de fapt asta e realitatea: firma cuiva care trebuie sa primeasca lucrarile are un autorizat pentru a indeplini conditiile de autorizare, dar produc vreo 7-8 care nu sunt autorizati, insa au "delegare" si "imputernicire" sa semneze! si cand te gandesti ca regulamentul prevede obligativitatea p.f. de a masura la teren EL, nu imputernicitul, atunci te intrebi cum poate cineva sa demonstreze ca a masurat si la timisoara si la constanta in acelasi timp ? - doar trimitand studentii ! )
Cel pe care doream sa il imputernicesc este angajat al firmei mele. Nu ma refeream la o persoana din afara firmei.

severcoman

exact asta spuneam : firma este autorizata daca are un angajat permanent persoana fizica autorizata;
faptul ca o firma astfel autorizata are alti 20 de angajati neautorizati care ...conduc auto, tin prisma sau jalonul gps, pun aparatul in statie, vizeaza, inregistreaza observatiile, calculeaza si intocmesc PAD-ul si cpxml-ul ce va fi depus spre avizare la OCPI (cu prezizarea ca acest PAD este semnat de imputernicitul autorizatului angajat  permanent) trebuie interpretat in sensul ca persoana juridica autorizata a respectat sau nu regulamentul atunci cand a efectuat masuratorile la la teren ?
@Arcturus : spune-ne si parerea ta, dar argumenteaza !

Arcturus

Eu nu spun ca e corect sau nu. Problema e (cel putin asa mi se pare mie) ca e imposibil sa se respecte ceea ce este stipulat in lege. Poate doar ca pfa. Srl-ul implica alte chestii inclusiv posibilitatea de a avea angajati. Avand posibilitatea sau dreptul de a autoriza SRL-ul in caregoria III nu trebuie sa am 5 autorizati. E absurd sa fie necesar sa ai autorizati pentru a lista o lucrare, unul care sa tina jalonul iar altul sa intinda o ruleta. Marile prostii le fac tot domnii autorizati nu zidarii sau sudorii sau ce s-a mai enumerat pe aici. Daca am dreptul sa imi fac SRL cat. 3, inseamna ca pot avea cati angajati vreau si nu neaparat sa fie toti "geodeji". Ca detinator de SRL trebuie sa umblu dupa contracte, ceea ce conform legislatiei imi este interzis ca vezi doamne pune altul stampila mea pe PAD si ca semnatura mea nu e facuta cu pixul ci cu o alta stampila. Mi se pare o mare prostie chestia cu autorizatul sa fie obligatoriu in teren. Sa verifice corectitudinea masuratorii nu daca sunt acolo sau cu o gagica la terasa. Daca e prezent autorizatul nu inseamna ca masuratoarea e 100% corecta. Stiu destui autorizati care nu cunosc chestii elementare ( nu stiu sa calculeze o panta, nu stiu ce inseam a cota 0, etc. vb serios chiar daca pare incredibil). Ce am mentionat poate nu are legatura cu cadastrul dar asta arata ca sunt genul de "lasa ca merge si asa". Nu ai intalnit masuratori aberante; deplasate, neconforme cu realitatea fizica? Ai auzit mai multi de 2 autorizati suspendati?

Modificat de Arcturus (22-07-2014 10:17:52)

severcoman

judecatorul dupa ce l-a ascultat pe parat > ai dreptate !
il asculta apoi pe parat > si tu ai dreptate !
unu' din sala nervos : nu se poate d-le presedinte ca ambii sa aiba dreptate !!!
judecatorul : da, si tu ai dreptate!...