Nivela Koni

Creat de cadian, Mai 29, 2014, 11:44 AM

« precedentul - următorul »

cadian

Dupa un accident de santier, nivela cst berger (nu de precizie) a fost distrusa, la lucru mai este o nivela de precizie Koni, dar nu am mira de invar la ea. Are nivela respectiva compensator, se poate folosi ca o nivela simpla (Stiu ca se poat folosi orice mira, ruleta etc) dar ma intereseaza daca are compensatorul respectiv.

topocad.cristi

Ai vazut nivela fara compensator?

cadian

Trebuia doar putina documentatie, are compensator tip pendul de unde si forma ei.

Marian

#3
Citat din: topocad.cristiAi vazut nivela fara compensator?
Exista nivele fara compensator. Au nivela torica de precizie ale caror extremitati se pun in coincidenta printr-un sistem optic. I se mai spune si fasole.

Marian

#4
Citat din: cadianDupa un accident de santier, nivela cst berger (nu de precizie) a fost distrusa, la lucru mai este o nivela de precizie Koni, dar nu am mira de invar la ea. Are nivela respectiva compensator, se poate folosi ca o nivela simpla (Stiu ca se poat folosi orice mira, ruleta etc) dar ma intereseaza daca are compensatorul respectiv.
Se poate folosi si ca nivela simpla cu mira centrimetica, are compensator, numai sa ai grija sa blochezi micrometrul optic la jumatate. Rotesti micrometrul pina ajunge cu cifra 5 in greptul marcajului fix si blochezi din surubul cu diametrul mai mic prin insurubare. Daca e koni 007, e una dintre cele mai precisa nivele optice. Sa ai grija de ea!

cadian


cadian

topocad cristi, nu vreau sa intru in polemica cu tine dar nivela din postul http://topograf.3xforum.ro/post/5994/1/ajutor_identificare_nivela/" target="_blank">http://topograf.3xforum.ro/post/5994/1/ ... re_nivela/   

nivlea care de altfel e in posesia mea nu are compensator, e o nivela cum spunea marian cu aducere in coincidenta, imaginea arata ca bula unei nivele torice sectionata in lung pe care trebuie sa o aduci in coincidenta, cand o sa ajung acasa o sa iti pun o poza cu repsectiva BULA.

bad wolf

Asa-i @cadian . Acele nivele le spuneam in subterean (si nunumai) ca au nivela cu fasole !
Sper sa gasesc cararea corecta !