O parere despre respectiva ridicare topo

Creat de cadian, Mai 01, 2014, 07:05 PM

« precedentul - următorul »

cadian

Nu e alegerea mea sa fac executie pe respectivul proiect. Experienta mea e limitata fiind tanar, dar de cat timp lucrez am intalnit un singur proiect si un singur proiectant care a venit, a pus degetul pe borna. Fisier txt cu coordonatele pichetilor etc. 1 singur proiectant. Lucrari topografice necompensate, realizate cine stie de pe ce harti, in proiect zona cu teren de campie pe cand in teren era o zona de deal. Asta e strict pe partea de ridicare topo, ei se spala pe maini ca nu au ce sa faca daca asa au primit ridicarile topo. Tot un proiectant mi-a zis sa lasam dracului statia totala si sa trasam cu ruleta, ca face alergie cand il intreaba topografii de sistemul de coordonate. Pot sa o tin asa mult si bine.

ovidiu77

Din pacate ceea ce spui este adevarat, dar repet la asta s-a ajuns din "prostitutie". Faptul ca esti tanar nu inseamna ca daca observi ca ceva nu este in regula sa nu iti impui punctul de vedere, in relatia cu proiectantul cat mai ales cu seful (patronul), altfel te vor lua de fraier ca tu nu te decurci si asa mai departe ...
Aceste lucruri trebuiesc aduse la cunostinta beneficiarului, cel care a platit si proiectarea si finantatorului. De cele mai multe ori din pacate sunt fonduri europene si se incearca tot felul de musamalizari proiectant-executant.
Referitor la ridicarea topografica aceasta implica masuratori in teren, nicidecum digitizari de pe ortofotoplan sau alte harti cadastrale vechi. Poti doar completa prin digitizare conturul cadastral al unor imobile, in cazul in care nu sunt intabulari cu nr. cadastrale ci numai nr. topo, 2880 cum spui tu. Dar restul trebuie sa tina cont de realitatea din teren, toate detaliile, garduri, constructii, stalpi, camine, santuri, podete, etc. Acestea nu le poti face la costuri de 200-500 lei/km cum s-a platit pt astfel de lucrari.

bad wolf

Nu stiu ce sfat sa-ti dau. Daca as face eu lucrarea as sti ce sa fac , dar am suficienta experienta si tupeu sa chem proiectantul , sa-i cer modificarea proiectului si sa-l trasez asa cum trebuie in functie de realitaea din teren. Eu asa as face .
In legatura cu avizul ocpi..sa stii ca nu cere nimeni avizul ocpi pentru asa ceva.  Nu-i obligatoriu.
Sper sa gasesc cararea corecta !