Statie totala pentax ats-101 - problema cu softul powertopo 2 0

Creat de mik3mc, Apr 18, 2014, 09:29 PM

« precedentul - următorul »

mik3mc

Recent am primit o statie totala mai veche "Pentax ATS-101" din cate am observat nu prea a fost folosita.Ea merge fara nici o problema in modul Theodolit, dar cand incerca sa intru in programul ei Powertopo 2.0 nu pot dau new job, nu imi vede nici o setare de genul sistemul de proiectii etc.Am incercat sa o duc la un "service autorizat" unde baietii mi-au spus ca ar fi stricat o dioda sau ceva de genul(cred ca se referau la distomatul statiei) ca au vb ei in japonia si ca nu se mai gasesc piese pt modelul acesta...Faza este ca eu tot am masurat cu ea..dar fara soft..a trebuit sa imi fac carnet de teren asa ca pe vremuri :) Va rog daca se poate sa ma indrume cineva catre un service sau sa imi dea o rezolvare..sunt incepator in meserie si nu imi mai permit sa stau sa scriu pe foi unghiuri si distante in era GPS RTK si alte tehnologii de ultima generatie...

Ionica34

Problema cu acest model este ca e foarte vechi.
Noi in service am reusit sa mai activam PowerTopo cam prin 2007. Dupa aia, nu am mai reusit din diverse motive printre care :
- lipsa cardului CF model foarte vechi, care nu se gaseste
- necesitatea solicitarii unui cod de autorizare catre firma producatoare, in cazul in care aveam succes la gasirea cardului.
Asa ca sincer, nu stiu daca te poate ajuta cineva.
Si, da, intr-adevar piese de schimb pentru ea nu se mai gasesc.