O intrebare adresata acelora care au lucrat cu st topcon

Creat de DraghiciVictor, Apr 11, 2014, 03:18 PM

« precedentul - următorul »

DraghiciVictor

Salutare dragi colegi!
         Incerc de ceva timp sa gasesc in maniul unei statii Topcon din seria GPT 3000 N, o aplicatie care imi poate calcula distanta din coordonate dintre 2 pct radiate, ma intereseaza pt determinarea pantei unui teren sau pt calculul diferentei de nivel in cazul in care cunosc panta. La Nikon din cate imi amintesc avea un submaniu COGO. Il pot "pacali" in maniul Layout sa setez unul din puncte ca fiind pct de statie si pe al doilea ca punct trasat, (la pct de orientare nu imi afiseaza distanta). Ma intereseaza ceva mai practic, adica pur si simplu sa radiez doua puncte si sa calculez distanta din coordinate, fara sa fiu nevoit ca mai intai sa masor in maniul de colectare date, ca mai apoi sa intru in maniul de trasare sa il "fentez". Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie!
                                                                                 
                                                                                 Cu stima!

Hakan

Eu la sokkia am un buton.
Da poti incerca cu D= radical din [(y2-y1)la patrat - (x2-x1)la patrat] :nod:

DraghiciVictor

Intocmai cum ai spus tu am procedat pana acum, calculam distanta cu formula de mai sus dar nu e practic. Sunt situatii in care trebuie sa fi rapid, de ex cand vine sefu' pe teren si vrea sa vada repede panta terenului

DraghiciVictor

O mica mentiune am se extrage radicalul din delta Y + delta X

bad wolf

La statiile Topcon sera 3000N nu exista obtiunea de a masura distanta intre doua puncte.
Sper sa gasesc cararea corecta !

bianca.cad

Buna.
La Topcon GPT 3107 N se poate masura distanta dintre doua puncte?

John Doe

As zice ca are... uite aici manualul de pe Google: https://gis.uwec.edu/GeoSpatialResources/Manuals/TTS/GPT-3100W%206455590020.pdf" target="_blank">https://gis.uwec.edu/GeoSpatialResource ... 590020.pdf , vezi pe la pagina 58.

Daca nu stiu, caut si pe urma raspund; tu daca nu stii, prima data intrebi.... probabil raspunde cineva, de ce sa cauti... nu e bine!

Modificat de John Doe (12-04-2014 10:32:50)


John Doe


bad wolf

Cea cu care am lucrat eu nu avea aceasta optiune .
Sper sa gasesc cararea corecta !