vechime

Creat de topografu, Apr 11, 2014, 02:48 PM

« precedentul - următorul »

topografu

vechimea de 2 ani pentru angaraje cat B este la fel petru angajatii cu norma intraga cat si pentru cei cu jumatate de norma?
ma poate lamuri careva cu aceasta nelamurire?

kod

nu, 2 ani, inseamna norma intreaga demonstrata cu acte la dosar, citeste te rog ord 107 cu atentie ! succes !

aditza26

Ordinul 107 nu specifica acest lucru, scrie doar "2 ani vechime in specialitate". Problema asta am avut-o si eu, depinde la ce OCPI te autorizezi.

Ca sa nu mai ai dubii, trimiti un e-mail la ANCPI in care le prezinti problema ta (eventual poti sa atasezi si copii dupa acte) si ai sa primesti un mesaj de la ei.

marginean

din cate tin eu minte, in ordinul 107, scrie "2 ani vechime angajat pe post de inginer la o firma cu codul caen principal 7112, cu norma intreaga".
Eu asa tin minte ca scria in ordin, cat despre cei care lucrau cu jumatate de norma nu face referire....

John Doe

Vechimea se refera la norma intreaga, nu la fractiuni. E vorba de timpu fizic in care ai lucrat in domeniu.

iacob_geodezie

Stie cineva daca e valabilă vechimea dobândită ca si topograf sau asistent topograf in afara țării pentru autorizare? Multumesc.

mateigogu

Ordinul spune vechime in munca.
Codul muncii spune ca vechimea in munca nu se calculeaza in functie de orele lucrate, daca ar fi asa, cei care lucreaza ore suplimentare ar face si ei mai repede vechimea:), in functie de orele lucrate se calculeaza remuneratia si zilele de concediu
Iar in conformitate cu principiul de drept, faimoasa replica "Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie să distingem"
deci 2, 4, 6, 8, 12, sau 14 ore, nu conteaza. Data angajarii si data la care este examenul conteaza.

aditza26

mateigogu

Ordinul 107 se refera la "vechimea in specialitate".

Vechime in munca = intreaga perioada in care o persoana a desfasurat activitate salariala in baza unui cim, mentionata ca atare in cartea de munca. Nu conteaza nivelul de studii cerut pentru un anumit post.

Vechime in specialitate = durata de timp in care o persoana a desfasurat activitate salarizata intr-un post pentru care se cere o anumita specialitate/studii.

Exemplu: am lucrat 2 ani ca sofer, am luat licenta si am mai lucrat 2 ani ca inginer.

Vechimea in munca: 4 ani
Vechimea in specialitate (inginer): 2 ani

Eu am discutat cu un avocat aceasta problema si intradevar, vechimea in specialitate nu tine cont de numarul de ore lucrate.

In schimb, celor de la unele OCPI trebuie sa le demonstrezi acest lucru, iar cel mai usor este cu o adresa catre ANCPI in care se prezinta situatia.


John Doe

Situatia mea, cand am vrut sa ma autorizez a fost urmatoarea: eram angajat la 2 firme, CIM full-time pe postul de topograf (vechime 2 ani) si CIM part-time de 2 ore pe postul de inginer geodez (vechime 1 an). Conform Ordinului 107 ma puteam autoriza categoria C (atat ca tehnician topograf 2 ani cat si ca inginer geodez 1 an). Problema a fost ca cei de la OCPI Calarasi mi-au facut calculul de vechime doar din contractul part-time si au zis asa: 12 luni / 4 = 3 luni vechime.

M-am adresat ANCPI-ului si mi-au dat dreptate, la acea vreme mi se considera vechime in specialitate 1 an pe postul de inginer geodez, chiar daca era vorba despre un CIM part-time.