Dezbatere

Creat de marginean, Mar 12, 2014, 10:54 AM

« precedentul - următorul »

AlexGIS

editat

Modificat de AlexGIS (13-03-2014 18:36:08)

AlexGIS

editat

Modificat de AlexGIS (13-03-2014 18:36:31)

John Doe

Cred ca s-a deviat putin. Daca discutam despre o baza de date utila pentru noi e una, daca discutam despre cum se vor face lucrarile, in ce sistem sau al cui s.a.m.d. - asta e cu totul alta poveste.

Deci, despre ce discutam ?

AlexGIS

@John

M-am gândit mult și bine la ce ai scris. Ai dreptate. Nu are rost să aduc în discuție sistemul meu. M-a luat puțin valul.  :)

John Doe

Ar fi un lucru foarte bun sa lucram in acelasi sistem cu totii, indiferent al cui ar fi numai sa fie agreat de ANCPI. Daca ar fi al tau (sau al altora care am idee ce pot), probabil as avea cu atât mai multa incredere. Insa, din experienta, ar fi o discutie mai mult decât teoretica, ipotetica chiar, si mi s-a cam acrit de discutii despre ce si cum ar trebui facut, când vad cu ochii mei ca se intampla cu totul alceva si nici nu depinde de mine sau discutiile astea.

Aici era vorba despre ceva concret, ceva ce putem face noi pentru noi - ramane de vazut cum.

@AlexGIS: nu trebuia sa-ti stergi postarile, chiar daca nu mai esti de acord cu ce ai scris tot aveam ceva de invatat si de acolo. Acum, discutia apare trunchiata, cine citeste nu mai intelege.

Atopor

N-ar fi mai bine sa ne unim intr-o organizatie TOTI topografii si sa cerem ANCPI sa ne dea drepturi de user, chiar limitate, pentru acces la eterra, chiar si contra cost, si atunci vom beneficia toti de intreaga baza de date?
Probabil ca ANCPI ar putea sa faca asta, dar in lipsa unui interlocutor nu poate negocia conditiile de atribuire a drepturilor de user.

bradu13

in unele judete te lasa sa consulti eterra la sediul ocpi bcpi, dar au usb, cd etc blocate si platesti consultare arhiva

John Doe

Exista deja mai multe asociatii de topografi, intentia a fost buna dar inca n-am aflat ce au facut concret. Probabil isi pastreaza eventualele rezultate pe plan intern si oarecum îi inteleg.
Discutii ca "sa facem o asociatie" deasemea au mai fost, insa asa la asa ceva membrii nu se aduna ca prietenii pe Facebook, e ceva mai complicat.

Atopor

Daca o asociatie e greu de infiintat, sau poate lumea se sperie de asta, atunci de ce nu se infiinteaza un sindicat al topografilor!

goguletz

Cred ca autorizatii inca nu au un motiv bine intemeiat pentru a se uni. Cand vor fi stransi rau de tot cu usa de catre ANCPI, probabil ca atunci se va organiza ceva. E ca la doctor: de ce sa ma duc, daca nu ma doare.

Din proprie experienta va spun ca autorizatii se strang laolalta (cu greu, in timp), daca exista deja un proiect in derulare si daca interesul lor coincide cu cel al proiectului respectiv (daca au ceva de castigat).

In concluzie, care este proiectul care intereseaza aici? NU are nici o legatura cu ANCPI. Proiectul trebuie sa vina ca o solutie la problemele pe care le au autorizatii.

Din cate am observat eu problema mare este accesul la informatie, ingreunat de catre institutiile abilitate. Sincer va spun, asta se intampla in toate domeniile din Romania, unde ai de-a face cu statul.

Ca sa nu o mai lungesc, intreb: care este problema, ca sa putem gasi solutia optima?

John Doe


                  Sa definim prima data efectele: acces la informatii, lipsa de profesionalism, legislatie inadecvata, inconsecventa. Iar astea au aparut fiindca tot noi le-am tolerat, si am invatat sa le rezolvam fiecare pentru el, intr-un fel sau altul.
Deci problema suntem noi însine... si de obicei asta nu se rezolva de bunavoie.



               

cornelm


                  un mail ciudat a fost trimis catre mai multi autorizati de catre cornel paunesco:

Uniunea Geodezilor București, Filialele Sectoarelor 1, 3, 4, 5 și 6 anunță ședința de alegere a delegaților la Conferința Națională. Ședința va avea loc în ziua de miercuri, 4 iunie 2014 la Facultatea de Geologie și Geofizică, str. Traian Vuia nr. 6, Sector 2, sala Vasile Lăzărescu, ora 16.
La întâlnirea de miercuri se vor discuta eventuale modificări ale statutului și la un protocol pe care dorim sa îl încheiem cu ANCPI.Vă atașez cele doua fișiere (statutul și protocolul).
Cornel Păunescu
http://www.fileshare.ro/e30575539" target="_blank">http://www.fileshare.ro/e30575539


Are si domnul asta o varsta, chiar asa nu se lasa de petarde din astea ?
Ce incearca sa obtina cu protocolul asta, in afara de recunoasterea uniunii lui de catre ANCPI?

Modificat de cornelm (03-06-2014 08:45:03)



               

severcoman


                  
cornelm a scris:

...Ce incearca sa obtina cu protocolul asta, ?


semneaza scenariul si regia;
iar intalnirea a fost stabilita pe 04.06.2014 ca sa fie proaspata memoria pentru data de 06.06.2014, ora 13, in acelasi loc !
(pe principiul ca "cineva trebuie sa faca"!)



               

cornelm


                  da,asta cred si eu ca se urmareste un fel de sindicat de buzunar reprezentat de mister cornel care sa fie prezent la locul potrivit.

Modificat de cornelm (03-06-2014 11:47:01)



               

bradu13


                  Procedurile de racordare la rețelele de energie electrică, de obținere a
autorizațiilor de construcție și de plată a taxelor și a impozitelor sunt în continuare
complexe. Drepturile neclare de proprietate asupra terenurilor reprezintă în
continuare o provocare pentru mediul de afaceri din România; mai puțin de 50 % din
bunurile imobile sunt înscrise în sistemul cadastral și numai aproximativ 15 % din
cărțile funciare sunt verificate și înregistrate în format digital  hotnews.rohttp://economie.hotnews.ro/stiri-economie-17408124-documente-comisia-europeana-10-probleme-riscuri-economia-romaniei.htm" target="_blank">http://economie.hotnews.ro/stiri-econom ... maniei.htm
solutie: ancpi ocpi sa aiba drept sa efectueze lucrari , renuntarea la firme particulare  in activ de introducere a cad general. lucrarile statului sa fie efectuate de catre stat. actualul sistem functioneaza de 17 ani si rezultatele sunt slabe