Statie topcon

Creat de DraghiciVictor, Ian 20, 2014, 05:07 PM

« precedentul - următorul »

DraghiciVictor

Am o dilema in legatura cu statie pe care o detin. Cand incerc sa realizez o trasare constat ca statie nu imi calculeaza corect distanta din coordonatele pe care le introduc difera la nivel de cm proportional cu distanta, adica cu cat distanta e mai mare cu atat si eroarea este mai mare, orientarea o calculeza corect. Surprinzator este faptul ca statia are maniuri exterior langa tastatura (maniuri pt unghiuri, pt distante si pt coordonate). Daca realizez o trasare din coordonatele polare ma incadrez foarte bine in tolerante. Constanta prismei este setata, distanta masurata am verificat-o in schimb nu imi calculeaza corect distanta din coordonate.
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns sau sfat? Multumesc anticipat!

TopoLogiC

Vezi la setari, la factorul de scara sa nu fie pus aiurea.

bad wolf

#2
Citat din: DraghiciVictorAm o dilema in legatura cu statie pe care o detin. Cand incerc sa realizez o trasare constat ca statie nu imi calculeaza corect distanta din coordonatele pe care le introduc difera la nivel de cm proportional cu distanta, adica cu cat distanta e mai mare cu atat si eroarea este mai mare, orientarea o calculeza corect. Surprinzator este faptul ca statia are maniuri exterior langa tastatura (maniuri pt unghiuri, pt distante si pt coordonate). Daca realizez o trasare din coordonatele polare ma incadrez foarte bine in tolerante. Constanta prismei este setata, distanta masurata am verificat-o in schimb nu imi calculeaza corect distanta din coordonate.
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns sau sfat? Multumesc anticipat!

Rezulta ca nu ai coordonatele bune ! Verifica reteaua si daca zicica prin metoda polara trasarea este corecta incearca sa faci trasarea acelorari puncte din ambbele capete alae bazei(anu se confunda cu Baza de la BPS).
Sunt curios sa ne spui rezultatele.
Sper sa gasesc cararea corecta !

marginean

Poate citesti eronat de pe aparat distanta inclinata, si atunci din aceasta cauza la distante mari iti da eroarea mai mare...

DraghiciVictor

Salutare, la trasarea din coord polare folosesc distanta redusa HD, am verificat distanta intre coordonatele trasate prin metoda polara prin masurarea distantei cu ruleta intre 2 pct trasate si au rezultat diferente de ordinul mm. Masuratoarea de verificare am facut-o pe o platforma aproape plana.
Problema nu este de la coordonate de pe care am facut trasarea . De exemplu am pus statia pe birou am calat-o si am introdus intr-un fisier 3 coordonate luate din autocad. Am fixat o orientare intre 2 pc dintre ele, orientare pe care mi-a afisat-o corect, apoi am introdus punctul de trasat, de asemenea mi-a calculat diferenta pe orientare corect, iar mai apoi mi-a afisat distanta care nu este cea corecta, diferea fata de cea din autocad cu 3-4 cm. Am calculat-o si eu si la fel

DraghiciVictor

Factorul de scare este setat din manual

bad wolf

#6
Citat din: DraghiciVictorFactorul de scare este setat din manual

Factorul de scalare il ai setat dupa manualul aparatului sau dupa regulile Stero 70?

Cel din manual sunt gresite.

Gaseste descrierea proiectiei Stereo  70 ca sa faci setarea corecta a factorului de scala .
Sper sa gasesc cararea corecta !

TopoLogiC

Verifica eventual si constanta prismei!

DraghiciVictor

Factorul de scara este setat dupa proiectia Stereo 70, asa e si in manual, constanta este setata, am repetat ca distanta masurata de aparat in carnetul de teren este corecta Hd. Cred ca stiu unde este problema, in manual sunt prezentate doua formule de calcul al distantei orizontale, una cu corectiile de refractie si curbura pamantului D=L(cos.alpha-(2theta-y)sin.alpha) bla bla bla.... si formula clasica de reducere a distantei folosita in topografie unde nu se tine cont de curbura, banala formula D=L*cos.alpha.
Aparatul cred ca imi calculeaza coordonatele dupa prima formula, asa o fi fost setat. Ceva ma retine sa umblu la setari, de teama sa nu il ... Il folosesc cum l-am folosit si pana acuma cu toate ca imi ingreuneaza munca, dar macar stau linistit ca lucrez corect. Numai bine!

bad wolf

#9
Citat din: DraghiciVictorFactorul de scara este setat dupa proiectia Stereo 70, asa e si in manual, constanta este setata, am repetat ca distanta masurata de aparat in carnetul de teren este corecta Hd. Cred ca stiu unde este problema, in manual sunt prezentate doua formule de calcul al distantei orizontale, una cu corectiile de refractie si curbura pamantului D=L(cos.alpha-(2theta-y)sin.alpha) bla bla bla.... si formula clasica de reducere a distantei folosita in topografie unde nu se tine cont de curbura, banala formula D=L*cos.alpha.
Aparatul cred ca imi calculeaza coordonatele dupa prima formula, asa o fi fost setat. Ceva ma retine sa umblu la setari, de teama sa nu il ... Il folosesc cum l-am folosit si pana acuma cu toate ca imi ingreuneaza munca, dar macar stau linistit ca lucrez corect. Numai bine!

Nu ,aparatul nu iti calcueaza distanta redusa dupa prima formula decat daca il setezi si nu cred ca tu ai facu trasari la distante de peste 2,5 3 km.
Si repet, din experienta, in cartea Topcon formula factorului de scara este gresita.
Nu te supara, dar vreau sa te ajut sa gasesti eroarea. Vrei sa-mi spui zona in care lucrezi si ce factor de scala folosesti?
Inca ceva : reteau ta este calculata pe plan secant sau pe plan tangent? Proiectantii de la care ai datele au tinut seama de factorul de scala, la proiectare?
Sper sa gasesc cararea corecta !

DraghiciVictor

Factorul de scara setat este 0.998843, zona Curtea de Arges. Lucrez in constructii, nu ma intereseaza deformatiile, lucrez numai in plan tangent pe supafete relativ mici, cat despre cum au masurat proiectantii nu stiu sa iti raspund

DraghiciVictor

Aveti dreptate factorul de scara din manual e diferit de cel stereo, de aici cred ca apar si diferentele

DraghiciVictor

Am modificat factorul de scara si intradevar diferentele sunt mai mici, dar tot e o diferenta. Problema este ca statia nu vrea sa imi retina factorul de retea al proiectiei stereo, mi-a salvat imediat valoarea 0.999686. Am introdus in statie 2 coordonate si i-am cerut sa imi calculeze distanta intre puncte, distanta reala orizontala 46.907 fata de distanta calculata de statie 46.922, este o diferenta de 1.5cm.

DraghiciVictor

Diferenta creste proportional cu distanta. Lucrez in plan tangent, nu in plan secant cum imi recomandati sa procedez, sa dezactivez factorul de retea ca sa nu mai calculeze coordonatele in functie de acesta?

DraghiciVictor

Am dezactivat factorul de retea si distantele sunt identice. Am rezolvat problema, omul cat traieste invata. Nu realizez harti si planuri ca sa aplic corectiile de deformatii , pe mine ma intereseaza ca trasarile sa fie corecte distantele catre punctele trasate si implicit intre ele sa fie in plan tangent. Va multumesc frumos pt sugestii mi-au fost de mare ajutor!