proiect de Lege-vânzare cumpărare teren extravilan infiintare AARPF

Creat de severcoman, Ian 12, 2014, 06:49 PM

« precedentul - următorul »

severcoman

Citat din: bradu13a... pt imaginea ancpi 3 lucruri
1. posibilitatea consultarii on-line a CF ...
2. posib verif de catre autoriz a limitei imobilului in eterra.
3. posib depunerii cererilor extraselor de cf de informare on-line ...

posteaza propunerile si la topicul "ancpi"!

alive

Citat din: John DoeAdevarul este ca exista mari proprietari funciari si se fac tranzactii pe masura, era nevoie de o lege dar mai bine gândita, cea de acum e cam in pripa - specific Ponta, as zice.

Lucrez pentru un grup de investitori din domeniu, ne-am apucat de lucru in mediu GIS ca nu mai tine Excelul la evidenta parcelelor, daca ar fi avut si ANCPI asa ceva eram departe. E un instrument foarte puternic, despre ceva asemanator am mai discutat cand cu descarcarea geometriilor de pe geoportal.


Este facut cadastru general in zona aceea din imagine ?

Anton Pann

un numar topografic vechi de 2878mp face obiectul unei cereri de uzucapiune in instanta .
600mp este acum in intravilan, iar restul este in intravilan.
Este un singur imobil si asa trebuie sa ramana.
Undeva prin noile regulamente am inteles ca se face dezmembrare si se deschid doua carti funciare noi : intravilan si extravilan.
Totusi, este un singur imobil , in prezent inscris intr-o singura carte funciara si conform definitiri imobilului ar trebui sa ramana la fel, int-o singura carte funciara .
Este corectă propunerea unui singur numar cadatsral cu doua categorii de folosinta ??  -- Cc intravilan si A extravilan in aceasi CF ??

gabone407

se face dezmembrare. un lot intra unul extra, este scutit de taxe, predai lucrarea si fac ei automat si gratuit dezmembrarea in carte. :hi: